Pasaulē

Tabakas gigants Norvēģijā piedzīvo «graujošu sakāvi»

Jānis Rancāns, 17.09.2012

Avots: SXC

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Norvēģijas galvaspilsētas Oslo tiesa nolēmusi neizskatīt tabakas giganta Philip Morris sūdzību par likumdošanas normu, saskaņā ar kuru mazumtirdzniecības veikalos aizliegts demonstrēt cigaretes.

Minētais liegums Norvēģijā ieviests 2010. gadā un kopš tā laika veikalos tirgotajām cigaretēm jābūt izvietotām necaurspīdīgās kastēs, bez zīmola un reklāmas attēliem. Savukārt Philip Morris uzsver, ka šis liegums Norvēģijā nav samazinājis smēķēšanas apjomus, bet kopš 2010. gada esot pieaudzis cigarešu kontrabandas apjoms.

Tāpat Philip Morris atzīmē, ka Norvēģijas likumdošanas normas ir pretrunā ar Eiropas Ekonomiskās zonas preču aprites noteikumiem, antimonopola likumdošanu un nesniedz nekādus pierādījumus par iespējamajiem ieguvumiem veselībai.

Tikmēr Oslo tiesas atzinu apsveikušas Norvēģijas veselības aizsardzības institūcijas. «Tā ir milzīga uzvara valstij, bet graujoša sakāve Philip Morris Norge,» laikrakstam Dagens Næringsliv sacīja jurisprudences eksperts Fredriks Sejersteds (Fredrik Sejersted).

Db.lv jau vēstīja, ka pēdējā laikā vairākas pasaules valstis spērušas stingrākus soļus smēķēšanas ierobežošanai.

Krievijas Veselības ministrija iepazīstinājusi ar brīdinājuma attēliem, kurus kaimiņvalstī plānots izvietot uz cigarešu paciņām, lai informētu par smēķēšanas kaitīgumu. Ministrija izstrādājusi kopumā divpadsmit attēlus, kuros aplūkojamas tādas smēķēšanas sekas kā, piemēram, rokas amputācija gangrēnas dēļ, nedzīvi piedzimuši bērni, pašiznīcināšanās, novecošana, atkarība utt. Paredzēts, ka jaunos brīdinājuma attēlus cigarešu izgatavotājiem un importētājiem vajadzēs ieviest gada laikā.

Savukārt Austrālijas Tasmānijas štats varētu aizliegt cigarešu pārdošanu cilvēkiem, kas dzimuši pēc 2000. gada, lai tādējādi radītu paaudzi, kura ir brīva no smēķēšanas. Likumprojektu jau atbalstījusi salas parlamenta augšpalāta.

Pašas Austrālijas Augstākā tiesa atbalstījusi likumu par tabakas izstrādājumu iepakojuma regulēšanu, kas paredz, ka lielāko daļu - 75% iepakojuma priekšpuses un 90% iepakojuma aizmugures - aizņems brīdinoši attēli par smēķēšanas kaitīgumu un uz iepakojuma netiks attēlots ražotāja zīmols.

Tikmēr Jaunzēlande iecerējusi pakāpeniski paaugstināt cigarešu nodokli, tādējādi sagaidāms, ka tuvāko gadu laikā vienas cigarešu paciņas cena valstī varētu sasniegt aptuveni 80 ASV dolārus.

Komentāri

Pievienot komentāru