Tūrisms pazemē: Padomju laika īpaši slepenais objekts ar segvārdu Pansionāts 

Ārzemju ceļojumi ir jauki, taču jāiepazīst arī sava dzimtene. Un viens no aplūkošanas vērtiem objektiem Latvijā ir padomju laika īpaši slepenais objekts ar segvārdu Pansionāts.

Lelde Petrāne, 2014. gada 28. aprīlis plkst. 13:14

Rehabilitācijas centra Līgatne teritorijā 9 metrus zem zemes atrodas labiekārtots bunkurs 2000m2 platībā, kuram slepenības zīmogu noņēma tikai šajā gadsimtā - 2003. gadā. Tas ir izbūvēts pagājušajā gadsimta 80-tajos gados politiskās un valsts varas elites vajadzībām, valsts vadīšanai atomkara gadījumā, bet tagad darbojas kā tūrisma objekts, kuru apmekē gan pašmāju, gan ārvalstu viesi.

Piebraucot pie rehabilitācijas centra ēkas, par pazemes ēkas esamību, pirmkārt, liecina dīvaini veidojumi pagalmā, kuru uzdevums ir gaisa nodrošināšana.

Šī bijusi viena no stratēģiski svarīgākajām vietām Padomju Latvijā kodolkara situācijas gadījumā, un līdz mūsdienām saglabāts viss autentiskais pazemes aprīkojums. Tādēļ viesi var aplūkot autonomu elektrostaciju ar dīzeļģeneratoriem un degvielas noliktavu, kondicionēšanas iekārtas gaisa attīrīšanai ar skābekļa rezervēm, telekomunikāciju bloku, plānus un situācijas atspoguļojumus, kas notiek, ja kara gadījumā tiek pārrauti visu hidroelektrostaciju dambji, kādas teritorijas applūstu ar ūdeni un kā tas ietekmētu visas pārējās lielākās pilsētas, tai skaitā Rīgu. Bunkura apmeklētājiem tiek demonstrēta arī tipiska padomju laiku ēdnīca ar pamācošiem saukļiem, vaskadrānām klātiem galdiem un neļķēm, kā arī piedāvāts ieturēt tajā maltīti. Tāpat bunkurā var apskatīt dažādu padomju laika atribūtiku, sadzīves lietas, piemēram, ziepes, kam gan pēc ekskursijām dažkārt mēdzot «pieaugt kājas». Fotografēt dažās vietās gan tūristiem ir liegts.

Aktīvākā tūristu sezona ir no maija līdz septembra beigām, biznesa portālam db.lv stāstīja SIA Rehabilitācijas centrs Līgatne valdes priekšsēdētāja Dace Klāmane. 2013. gadā slepeno objektu, katrs maksājot 6,76 € (4,75 Ls),  apmeklējuši 13 104 tūristi.

Gidi vada ekskursijas latviešu, krievu un angļu valodā. Ekskursijas ilgums ir no 1 stundas līdz 1,5 stundām, un jārēķinās ar siltu apģērbu, jo pazemē ir diezgan vēsi. Tā kā ne visi to zina, objekta darbinieki parūpējušies arī par siltiem plediem - gan lielajiem, gan mazajiem apmeklētājiem. 

Interesanti, ka bijušajā slepenajā objektā mūsdienās tiek organizēta gan realitātes spēle Objekts X, gan jubileju ballītes. Spēles mērķis ir ļaut dalībniekiem iejusties slepeno aģentu lomā un veikt īpašu uzdevumu autentiskā vidē.

Paralēli ekskursijām bunkurā tūristiem tiek piedāvāta arī izmitināšana viesnīcā gan mūsdienīgi izremontētos un aprīkotos numuros, gan autentiskos 80 -to gadu numuros - nedaudz ekstrēmākām sajūtām. Tāpat ir arī medicīniskās un SPA procedūras un sauna.

2011. gadā Slepenais bunkurs ir atzīmēts kā apmeklēšanas vērts objekts Lonely Planet.

Rehabilitācijas centrs pēc pēdējās reorganizācijas ir pilnībā nodots Līgatnes novada domes pārraudzībā un Līgatnes novada dome ir tā 100% kapitāldaļu turētājs. Centrs ir dibināts 1992.gadā, bet sākotnēji tā ēkas tika būvētas kā Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK) 4.pārvaldes atpūtas komplekss. Līdz pat Padomju Savienības sabrukumam to atpūtai izmantoja 4.pārvaldes darbinieki. Centrs tika izbūvēts kā piesegs pazemes bunkuram. Bunkurs tika izveidots tā, lai ārkārtas apstākļu gadījumā visa VDK 4.pārvalde varētu bunkurā patverties un turpināt savu darbu.

Vietas izvēle ir rūpīgi pārdomāta - rehabilitācijas centrs novietots ielejā starp vairākiem pakalniem, Gaujas upes krastā un tas atrodas Gaujas Nacionālā parka teritorijā. Tā atrašanās vieta tiek apzīmēta kā Latvijas kalnainākais apvidus. Ar autotransportu no rehabilitācijas centra līdz Rīgas centram ir aptuveni 70km, līdz Cēsu centram aptuveni 30km, līdz Rīgas – Pleskavas šosejai attālums ir 10km.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2014. gada 24. aprīlis plkst. 9:54

Kamēr Latvijā uz ambicioziem būvniecības projektiem pēc Zolitūdes traģēdijas, iespējams, skatīsies...

2014. gada 24. aprīlis plkst. 18:10

Latvijā ierodas ASV karavīri. Iedzīvotāji par galvenajiem šķēršļiem...

2014. gada 23. aprīlis plkst. 15:25

Aprīļa vidū Rīgā, Purvciemā kādas daudzdzīvokļu ēkas pazemes stāvvietā automašīnai...

2014. gada 23. aprīlis plkst. 14:40

Reputācijas institūts (Reputation Institute) un žurnāls Forbes publicējis ikgadējo uzņēmumu...

2014. gada 23. aprīlis plkst. 11:46

Kopš 2008. gada, kad Apple nāca klajā ar App Store, pie vienkāršāko...

Nepalaid garām

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

No stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums nekā...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....