Valsts uzņēmumu akcijas kapitāla tirgus sildīšanai

2017. gada 04. decembris plkst. 7:45
Sadaļa: Investors
Dalies ar šo rakstu

Valstij piederošo uzņēmumu neliela daļa (iespējams, 5% līdz 15% akciju) varētu tikt kotēta biržā, tādējādi nošaujot vairākus zaķus reizē – piesaistot kapitālu, uzlabojot sabiedrību pārvaldi un radot papildu iespējas, kur ieguldīt naudu gan iedzīvotājiem, gan pensiju fondiem

Tādu risinājumu iezīmēja Nasdaq Riga un Pārresoru koordinācijas centra diskusija. Konkrēti uzņēmumi, kā arī iespējamie to akciju daudzumi, kas varētu tikt kotēti biržā, netika nosaukti, taču šie jautājumi varētu tikt atbildēti informatīvajā ziņojumā, kurš jau drīzumā varētu tikt skatīts valdībā.

Lai arī pašlaik tiek domāts par valsts kapitālsabiedrību akciju daļas kotēšanu biržā, tomēr perspektīvā šādu instrumentu varētu izmantot arī attiecībā uz pašvaldību kapitālsabiedrībām, it īpaši tik lielām kā Rīgas satiksme, Rīgas siltums, Rīgas ūdens utt. Vēl jo vairāk, ja, piemēram, analoga uzņēmuma Rīgas ūdenim Igaunijas galvaspilsētā – Tallina Vesi – akcijas jau sen tiek kotētas biržā un tās ir investoru interesi raisošas.

«Tas ir labs piemērs ar vairāk nekā 10 gadu pieredzi, kas ir labi pārvaldīts un devis lielu atdevi investoriem,» uzsver Nasdaq Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne. Viņasprāt, par to varētu diskutēt arī Rīgas ūdens kontekstā. Turklāt līdz kotēšanai biržā varētu nonākt arī tādas iestādes – uzņēmuma hibrīdi kā ostu pārvaldes obligācijas vai akcijas. To, ka šāda iespēja nebūt nav fantāzija, apstiprināja Ministru prezidents Māris Kučinskis, norādot, ka ostām no starpniekiem teritoriju izīrēšanā jākļūst par lieliem spēlētājiem. Par šo jautājumu premjers ir diskutējis arī ar jauno Rīgas brīvostas pārvaldnieku Ansi Zeltiņu tieši saistībā ar nākotni Rīgas ostā. «Rīgas siltums ir minēts informatīvajā ziņojumā kā viens no perspektīvākajiem un iespējamiem uzņēmumiem, kas varētu piesaistīt privāto kapitālu,» uzsvēra M. Kučinskis. Savukārt Pārresoru koordinācijas centra direktors Pēteris Vilks atzina, ka sākotnējā diskusija tomēr būs par valstij piederošajiem uzņēmumiem, bet ostu pārvaldes nav kapitālsabiedrības un tām ir sarežģīts normatīvais regulējums. «Ostām jādomā par potenciālajiem attīstības virzieniem un attiecīgi arī finansējuma piesaisti,» skaidroja P. Vilks.

Visu rakstu Valsts uzņēmumu akcijas kapitāla tirgus sildīšanai lasiet 4. decembra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu