Viedoklis: Nedaudz nervozi gaidām pilnu gadu izaugsmes 

Novembrī viens no būtiskākajiem ASV fondu indeksiem S&P 500 atkal pieauga – ja neskaita niecīgu samazinājumu šī gada martā, tas audzis kopumā 13 mēnešus pēc kārtas. Pēc Trampa nodokļu reformas izraisītā akciju cenu kāpuma decembrī gaidam pilnu gadu fondu tirgu izaugsmes.

Deniss Pospelovs, AFI Investīcijas dibinātājs, 2017. gada 29. decembris plkst. 10:07

Foto: Publicitātes

Trīspadsmit mēneši pēc kārtas fondu tirgu izaugsmē vai ar vērtības samazināju ne vairāk kā 0.1% pēdējo reizi bija 1958. – 1959. gadā, kad šādu mēnešu bija 15. Tātad aptuveni 60 gadus atpakaļ. Faktiski jau ar šādu atskatu pietiktu, lai konstatētu, ka šobrīd fondu tirgū notiek kaut kas īpašs. Parasti ilgtermiņa izaugsme beidzas ar negaidītu un nereti būtisku tirgu korekciju. Tai pat laikā, šī brīža ilgtermņa izaugsmes tendence, kas aizsākās 2009. gadā ar S&P 676.5 punktu līmenī un, kas nesusi gandrīz trīskāršu pieaugumu, nav nedz garākā, nedz būtiskākā fondu tirgu vēsturē. Laikā no 1987. līdz 2000. gadam teju trīspadsmit gadu izaugsmes tendencies rezultātā S&P indekss pieauga 5.8 reizes. Divu trīs gadu izaugsmes skrējieni fondu tirgū nav retums – to bijis vismaz desmit. Jāsecina, ka ir saprotams, kāpēc tirgu analītiķu lokā nav vienotības par to, vai šī brīža izaugmes līkne ir pamatota vai ievilkusies. Un tomēr skaidrs, ka nervozitāte pieaug – katrs jaunais izaugsmes mēnesis atgādina par iespējamu korekcijas tuvošanos.

Galvenais līdzšinējās izaugsmes jautājums ir par to, cik ilgi pietiks degvielas pozitīvai dinamikai. Ar fundamentālu ekonomikas spēku esošo tendenci izskaidrot īsti nevar, jo, lai arī ekonomikas pēc 2007 – 2009. gadu krīzes aug, tā nav tāda izaugsme, kas tika novērota jau minētajā iepriekšējā pasaules un ASV ekonomikas «zelta» periodā, kas ilga no 1987. līdz 2000. gadam. Piemēram, laikā no 1986. – 2000. gadam ASV IKP pieauga 2.2 reizes, kas ir vairāk kā 6% gadā. Šobrīd ekonomika ir tālu no šādiem rādītājiem un līdzšinējo izaugsmi parasti analītiķi skaidro ar dažādu faktoru kopējo ietekmi, kur katrs faktors atsevišķi šādu dinamiku nesasniegtu. Visdrīzāk galvenais faktors ir kvantitatīvās mīkstinašanas politika ASV un Eiropā, kā arī Ķīnas izaugsme, tehnoloģiju tirgu pozitīvā ietekme un kopējais Trampa biznesa veicināšanas un nodokļu samazinašanas sentiments. Vai šiem faktoriem bākā vēl daudz degvielas? To parādīs tirgus, taču nervozitāte aug.

Vai iespējams objektīvi novērtēt «nervozitāti»? Jā, jāskatās uz tirgu volatilitātes indeksiem, piemēram VIX, kas ir tieši atkarīgs no S&P tirgus opciju un nākotnes darījumu cenām. Proti, vienkārši izsakoties, VIX cita starpā parāda, cik liels ir pieprasījums hedžēt vai nodrošināties pret būtiskām indeksa līmeņa izmaiņām. Parasti, augot S&P indeksam, tirgu nervozitāte samazinās. Taču novembrī, neskatoties uz S&P pieaugumu 3% līmenī, nervozitāti atklājošais indekss pieauga. Decembrī tas vēl nav atradis stabilu tendenci. Jāsecina, ka tirgus dalībniekus it sevišķi uztrauc tieši pēdējo mēnešu izaugsme, jo vēl vasarā, piemēram, jūlijā, VIX volatilitātes indekss saglabājās zemā līmenī.

Ko tad gaidīt? Decembris fondu tirgos parasti ir lielisks mēnesis – decembris, kas nes zaudējumus ir novērojams divreiz retāk kā jebkurš cits mēnesis. Tātad droši vien varam gaidīt pilnu gadu izaugsmes. Novēlu izbaudīt svētku laiku, lai arī Ziemassvētku miers fondu tirgiem un faktiski visiem, kas apzināti domā par saviem privāto portfeļu vai vienkārši pensiju ieguldījumiem, diez vai nesīs miera sajūtu ilgam laikam.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...

Sekojot pieprasījumam, zivju pārstrādātāji maina paradumus un pielāgojas klientu prasībām, kas...

Pirms vairākiem gadiem raidījumu vadītājs un dabas pētnieks Māris Olte par 6000...

Lai arī esmu projām no lielā sporta, joprojām esmu tajā iekšā, tikai...

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

No šīs sadaļas
2018. gada 01. janvāris plkst. 12:21

Degvielas nozare šo gadu noslēgs ar stabilu 5% tirgus izaugsmi pārdotās degvielas...

2017. gada 28. decembris plkst. 12:42

Spilgtākie 2017. gada notikumi enerģētikā un prognozes 2018. gadam...

2017. gada 28. decembris plkst. 12:15

Aizvadītais gads kā pasaules, tā Latvijas ekonomikā bijis negaidīti straujas izaugsmes gads, pozitīvi...

2017. gada 28. decembris plkst. 10:36

Īstenojot jauno nodokļu reformu, no nākamā gada 1. janvāra 95E markas benzīna akcīzes nodoklis...

2017. gada 27. decembris plkst. 12:04

2017. gads pagājis ciešā sadarbībā ar valdības sociālajiem un sadarbības partneriem, izstrādājot...

2017. gada 27. decembris plkst. 10:16

Vispārējās datu aizsardzības regulas (General Data Protection Regulation – GDPR) ieviešana,...

2017. gada 27. decembris plkst. 8:30

Ir pienācis laiks, kad uzņēmējiem pašiem jārūpējas par to, kādā valstī dzīvojam,...

2017. gada 22. decembris plkst. 11:27

Ekonomikas izaugsme 2017. gadā ir kļuvusi straujāka – situācijas uzlabošanās ārējā vidē,...

2017. gada 21. decembris plkst. 14:47

Iedzīvotāju aptaujas allaž ir bijušas interesants un vērtīgs informācijas avots. Protams, aptaujas...

2017. gada 21. decembris plkst. 10:06

Latvija, pievienojoties eirozonai, uzņēmās saistības veikt iemaksas Eiropas Stabilitātes mehānisma...