Vīrišķīgā sieviete feminizējušos vīriešu pasaulē

2018. gada 30. maijs plkst. 13:28
Autors: Jānis Lasmanis
Sadaļa: DB projekti
Dalies ar šo rakstu

Laikraksta Dienas bizness abonenti kopā ar laikrakstu saņēmuši žurnāla Dzīves garša šā gada otro numuru.

Dzīves garša šoreiz pievērsusies sievietēm, kuras cenšas nemanīt sabiedrībā vietumis vēl gruzdošos, dzimumus dažādās kategorijās dalošos stereotipus vai vienkārši ir par tiem augstākas.

Latvijā situācija nav tik dramatiska kā citviet, bet tas nenozīmē, ka problēmas pie mums vispār neeksistē. Dažāda izmēra problēmu netrūkst. Ar daudzām no tām viņas iemācījušās sadzīvot – smaidīt, ignorēt, apiet, raustīt plecus, izmantot savā labā un pažēloties tikai draudzeņu kompānijā. Ja parēķina, cik daudz mentālās enerģijas tas prasa, vairāk varētu sasniegt, ja nebūtu jācīnās ar aizspriedumu un stereotipu vējdzirnavām.

Pārāka par šiem aizspriedumiem ir Svetlana Afanasjeva, kura nu jau vairāk nekā 20 gadus veiksmīgi strādā tradicionāli par vīriešu pasauli dēvētajā būvniecības nozarē un vada būvniecības uzņēmumu BMGS. «Domāju, ka pats jēdziens «biznesa sieviete» ir stereotips. Es biznesa vidē neredzu un nejūtu starpību starp vīrieti un sievieti, starp dažādiem vecumiem. Izšķirošais ir tas, cik tu kā vadītājs esi spējīgs, nevis tas, kāds tev ir dzimums un kāds ir tavs vecums.»

Arī šefpavāre Svetlana Riškova veiksmīgi darbojas nozarē, kurā dominē vīrieši, taču viņa uz šo profesiju gājusi apzināti jau kopš sestās klases un joprojām savu izvēli nenožēlo, kaut arī viegli nav bijis. «Tas ir stereotips, ka vīrieši ir labāki pavāri. Man ir paveicies, ka dzīvoju Baltijā, jo pie mums sievietes virtuvē spēcīgi konkurē ar vīriešiem. Jā, protams, ierasti, ka sievietes lielākoties ir konditorejas meistares, bet Francijā un Itālijā virtuvē dominē vīrieši,» par stereotipiem saka S.Riškova.

Savukārt, priesteris Andrejs Mediņš uzskata, ka mūsdienās sievietes kļūst aizvien vīrišķīgākas, kamēr vīrieši – sievišķīgāki. Tā esot mūsu laika lielākā problēma. «Tā ir garīgā dievišķība, kas dota tikai sievietei, bet tā tiek iznīcināta. Šodien jau bērnos tiek nocirsta sakne pēc vienkāršā, dabiskā, skaistā, maigā. Viss brutālisms, veču nevarība un garīgā neauglība pastiprina šo sievietes tēlu, ka viņa vairs nav sievišķīga, bet kļūst vīrišķīga. Pie tā šodien vajadzētu piedomāt, – kam esam radīti. Man šķiet, ka vīrieši ir kļuvuši ļoti sievišķīgi, bet sievietes – aizvien vīrišķīgākas,» saka Mediņš.

Lai cik spēcīgs un emancipēts cilvēks nebūtu, neatkarīgi no dzimuma nepieciešama arī atpūta, bateriju uzlāde. Daži apmeklē jogu vai pievēršas reliģiskām meditācijām, citi ceļo, bet AS Rīgas dzirnavnieks direktore Anita Skudra spēlē teātri, dejo tautas dejas un atradusi arī brīvu laiku, lai kļūtu par sertificētu pirtnieci.

Šo un citus DB izdotos žurnālus elektroniski var iegādāties šeit: https://www.dbhub.lv/specializdevumi

Meklē arī lielākajās tirdzniecības vietās: https://ej.uz/DzivesGarsa-junijs

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds