Cīņa par bankas atlikušo daļu 

«Juristu aprindās cirkulē runas» – ar šādiem vārdiem vakar pusdienlaikā sākās galvenā ziņa Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio vienotajā portālā. Varat iedomāties, cik jaudīgs ir ABLV banku sagrābt gribētāju lobijs, ja sabiedriskais medijs kā pirmo ziņu publicē anonīmu juristu «bažas» par to, ka uzņēmumu varētu likvidēt pašu bankas īpašnieku izvēlēts likvidators, nevis kāds, kuru ieceļ no malas.

Sandris Točs, speciāli DB, 2018. gada 09. marts plkst. 8:39

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Domājiet paši, vai nav dīvaini, ka sabiedriskais medijs, kurš pavisam nesen vēl aktīvi cīnījās pret maksātnespējas administratoru patvaļu un atmaskoja Sprūdu, tagad stāsta pavisam ko citu? Jo «interešu konflikts» tagad, redziet, varot būt tieši īpašnieku izraudzītam bankas likvidatoram, bet nevis aizkulisēs izvēlētam un tad ieceltam likvidatoram.

Zīmīgi, ka Latvijas Zvērinātu advokātu padome tieši pagājušajā nedēļā FKTK ir iesniegusi jaunu pretendentu sarakstu, no kura tā «nepieciešamības gadījumā» varēs izraudzīties banku likvidatorus. Advokāts Ivars Grunte stāsta, ka uz iekļaušanu šajā sarakstā pretendējuši vairāk nekā 40 advokāti, taču FKTK iesniegtajā sarakstā iekļauto pretendentu vārdus viņš neatklāj, ziņoja Latvijas Radio.

Pagājušā gada nogalē ABLV Bank kredītportfelis bija 1,01 miljardu eiro vērts. Ja noguldītāju līdzekļi banku ir atstājuši, tad šis kredītportfelis nekur nav pazudis. Bankai pieder vērtspapīri, bizness un nekustamais īpašums. Arī ciet aizvērta ABLV banka ir fantastiski gards pīrāgs, ko labprāt notiesātu kāds juristu un politiķu «konsorcijs» no varas aprindām. Kas ir šis juristu lobijs, kas grib sagrābt ABLV, un kas to lobē politiķu aprindās? Tas ir viens no būtiskākajiem jautājumiem, lai saprastu, kas tālāk notiks ar ABLV banku.

Gadījums ar ABLV Bank ir atšķirīgs no visa, kas bijis iepriekš. Te nav viennozīmīgas nostājas.

Vēlreiz jāatgādina diemžēl savādie signāli no Finanšu ministrijas puses, kas izskanēja pagājušajā nedēļā. Tiklīdz ABLV Bank akcionāri pieņēma lēmumu par pašlikvidāciju, tieši Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs tūlīt paziņoja, ka pastāv iespēja neļaut ABLV Bank pašlikvidēties. Lai arī FKTK ir autonoma valsts iestāde, arī šādi it kā netieši, taču pietiekami skaidri signāli no atbildīgās ministrijas puses ir vērā ņemami. Atcerēsimies, ka arī FKTK vadītāja atrašanās amatā šajos finanšu sektoram vētrainajos laikos, kad krēsli visiem šūpojas, ir stipri atkarīga no politiskā viedokļa un gribas. Nemaz nerunāsim par «aizdomu ēnu», ko uz Latvijas banku sektora uzraudzību ir metusi Ilmāra Rimšēviča lieta. Šādā situācijā, kad uzraudzības sistēmas autoritāte kopumā ir sašūpojusies, tā ir kļuvusi neapšaubāmi vieglāk ietekmējama. Iespējams, ka to var ietekmēt pat ar viedokli. To viedokli, kas ir skaļākais vai kādam, ņemot vērā arī paša neskaidro situāciju, šķiet draudīgs.

Nebrīnīsimies, ka tuvākajā laikā sāks plūst informācijas straume, kuras mērķis būs viens – aizskart ABLV Bank īpašnieku reputāciju, lai radītu viedokli, ka viņiem nevar uzticēt bankas likvidācijas tālāko likteni. Protams, ka to sekmē konteksts, kādā ir notikusi ABLV Bank darbības apturēšana.

ABLV Bank saņēma pārmetumus no ASV Finanšu ministrijas vietnieces un tūlīt pat no tās Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla (FinCEN) puses. Starptautiskajā presē ne vienreiz vien ir izteikta arī tāda versija, ka FinCEN nevis bezkaislīgi cīnās pret «naudas atmazgāšanu», bet lobē ASV finanšu sektora intereses pasaulē. Ņemot vērā kaut vai skandālu Panamas dokumentu sakarā, kas ļoti maz skāra tieši ASV ofšoru pozīciju. ASV ar saviem Nevadas, Delavēras un Vaiomingas štatiem pati, kā zināms, ir viena no lielākajām ofšorvalstīm pasaulē. Tomēr informācija pasaules mediju telpā nospiedoši skar britu vai holandiešu teritorijas, pat Šveici, bet tikai ne ASV ofšoru vidi, tikai ne ASV bankas.

Latvijas medijos savukārt jebkurš no ASV institūciju puses nācis viedoklis līdz šim vienmēr ir ticis uztverts pārsvarā absolūti nekritiski. Arī tas var radīt iespaidu, ka banka ir pietiekami neaizsargāts upuris, lai to varētu sagrābt, neizsaucot mediju sašutumu, ja tās īpašniekus izdodas pietiekami nomelnot.

Tomēr gadījums ar ABLV Bank ir atšķirīgs no visa, kas bijis iepriekš. Te nav viennozīmīgas nostājas. Notikumi risinājās kompakti. Sabiedrība pamanīja gan politisko motivāciju, gan to, ka bankas aizvēršanai nav nekāda ekonomiska pamata, jo tai ir finanšu līdzekļi. Sabiedrība ir neizpratnē, kāpēc tiek nobeigts veselīgs Latvijas uzņēmums ar gandrīz tūkstoš strādājošajiem tikai tāpēc, ka kāds citā kontinentā ir izteicis aizdomas. Domāju, ka šī sabiedrība vēlēšanu gadā nepiedos politiķim, kurš atdos saplosīšanai banku. Savukārt bankas pašlikvidācija, norēķinoties ar visiem kreditoriem, būtu viens labs signāls šajā citādi bēdīgajā situācijā, kas rādītu, ka Latvijas bankām tomēr var uzticēties.

LASI ARĪ:

Nepieļaut bankas tālāku saplosīšanu

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 07. marts plkst. 6:23

Stingrās prasības un klientu skaita sarukums var veicināt tālākas izmaiņas nerezidentus apkalpojošo...

2018. gada 06. marts plkst. 14:45

ABLV Bankas grupas nekustamo īpašumu «saimniecība» ir patiesi iespaidīga, par tās vērienīgākā...

2018. gada 06. marts plkst. 13:06

Pirmo trīs dienu laikā, kopš banka Citadele sāka izmaksāt valsts garantēto atlīdzību «ABLV Bank»...

2018. gada 05. marts plkst. 18:15

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) šodien, 5. martā ir saņēmusi ABLV...

2018. gada 05. marts plkst. 14:36

ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas («FinCEN») vizīte Latvijā...

Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...

No šīs sadaļas
2018. gada 08. marts plkst. 9:04

Viena no būtiskākajām nodokļu reformas nestajām pārmaiņām ir pilnībā mainīts uzņēmumu ienākuma...

2018. gada 07. marts plkst. 16:20

Man ir ļoti žēl, ka mana tēva Valērija Maligina vārds pēdējās nedēļās publiskajā...

2018. gada 06. marts plkst. 16:44

Kapitāla piesaistes ekosistēma Latvijā šobrīd ir tikai iedīgļa stadījā un tās attīstībā...

2018. gada 06. marts plkst. 15:27

Vēlēšanas Itālijā ir kārtējais piemērs tam, kā populisti un eiroskeptiķi ir guvuši ļoti...

2018. gada 05. marts plkst. 8:44

Šodien ABLV Bank ir jāiesniedz bankas pašlikvidācijas projekts, kuru vērtēs 30 dienu laikā. Finanšu...

2018. gada 01. marts plkst. 17:32

Pērn vidējā bruto darba samaksa valstī par pilnas slodzes darbu sasniedza jau 926 eiro, kas...

2018. gada 01. marts plkst. 16:31

Straujākais algas pieaugums pēckrīzes periodā. Pērn vidējā bruto alga jeb alga «uz papīra»...

2018. gada 28. februāris plkst. 12:43

Piemēram, Liepājas Metalurgam OIK maksājums gadā veidoja teju 10 miljonus eiro.

2018. gada 28. februāris plkst. 11:30

Pagājušajā gadā sabiedrības uzmanības lokā arvien vairāk nonāca jautājumi, kas saistīti ar...

2018. gada 28. februāris plkst. 10:38

Nepieciešams arī atcelt ierobežojumu ārvalstu studentiem strādāt 20 h/nedēļā, kā arī samazināt minimālo algu ārvalstu darbiniekiem līdz nozares vidējai algai.