Bankas

FKTK: ABLV Bank nav sistēmiska banka; ietekme būs minimāla

Lelde Petrāne, 24.02.2018

Foto: Ieva Leiniša/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

«ABLV Bank nav sistēmiska banka. Par ietekmi uz citām bankām - ceru, ka ietekme būs minimāla, jo - kā mēs varam novērot - tirgū valda pietiekami liela stabilitāte, bankas savas naudas plūsmas pārvalda labi. Tāpēc es ceru, ka šis gadījums neatstās nekādas dziļas pēdas,» šorīt preses konferencē sacīja Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētājs Pēters Putniņš. ABLV Bank garantēto atlīdzību izmaksu varētu uzticēt kādai komercbankai.

Citām privātajām bankām FKTK šobrīd negrasās noteikt maksājumu ierobežojumus, apliecināja FKTK vadītājs.

Kopējie ārvalstu noguldījumi turas apmēram 20 miljardu līmenī, apjoms ir nemainīgs un tas ļauj izdarīt secinājumu, ka situācija kopumā no banku puses tiek kontrolēta, viņš apliecināja.

Pēters Putniņš arī uzsvēra, ka nav taisnība, ka ABLV Bank netika sodīta: «Es jau esmu vairākkārt par šo jautājumu stāstījis, varu izstāstīt vēlreiz. Nav taisnība, ka ABLV Bank netika sodīta, ABLV Bank bija pirmā banka, kas vispār tika sodīta. Bankai tika paredzēts trūkumu novēršanas periods. Skatot jautājumu par Ziemeļkoreju, mēs konstatējām, ka faktiski banka ir izdarījusi savu pienākumu. Tieša sankciju pārkāpuma nav, vismaz pagaidām tādu pierādījumu nav. Pretējā gadījumā tas ir noziedzīgs nodarījums. Skatot Ziemeļkorejas jautājumu, mēs lietu neslēdzām vienkārši tāpat, Latvijā nav otras tādas bankas, kurai tiktu no komisijas puses uzlikta tik smaga pienākumu nasta. ABLV Bank ir tikusi sodīta ar vislielāko sodu Latvijas vēsturē. Tāpēc visas šīs spekulācijas ir absolūti nepamatotas.»

«Mans izskaidrojums attiecībā uz ASV rīcību ir tāds, ka diemžēl pagātni nav iespējams tā vienkārši izsvītrot no dienaskārtības, un, protams, ABLV Bank ir pietiekami sarežģīta pagātne. Mēs vienmēr esam bankām atgādinājuši un atgādināsim turpmāk, ka reputācijas risks ir ļoti svarīga lieta,» akcentēja FKTK vadītājs.

«Mēs skatāmies kā mēs gribam, banka ir sodīta iepriekš, mēs esam konstatējuši iekšējās kontroles sistēmas diezgan nozīmīgus trūkumus ABLV Bank, līdz ar to, protams, par šiem pārkāpumiem atbild bankas valde. Tur vienkārši citas atbildes nevar būt,» viņš skaidroja.

«Es uzskatu, ka Latvijā banku krīzes nav, šī visa situācija ir saistīta ar vienu banku,» sacīja Pēters Putniņš.

Vienlaikus viņš uzsvēra: «Situācija gan, man jāatzīst, no ABLV Bank vadības puses tiek ļoti labi pārvaldīta. Neskatoties uz visām tām grūtībām, ar kurām banka pēdējās nedēļas laikā ir saskārusies, ir jāuzteic bankas komunikācija. Bankas menedžments ir strādājis ar ļoti lielu atdevi, bankā ir bijusi pietiekoši liela kārtība, kas ļoti lielā mērā atvieglojis uzraugu darbu.»

Turpmākais ABLV Bank liktenis - vai darbība ir iespējama, vai nē - ir atkarīgs no Eiropas Centrālās bankas (ECB). «ECB jālemj tālāk, vai banka būs dzīvotspējīga vai nē,» teica Pēters Putniņš. Lēmums ir par to, vai bankas licence turpmāk būs spēkā, vai nē, bet šobrīd bankai ir licence. ECB minētās «sabiedrības intereses» nozīmējot noguldījumu izmaksu.

Kā vēstīts, FKTK naktī uz sestdienu pieņēmusi lēmumu, ka «ABLV Bank» ir iestājusies noguldījumu nepieejamība. Pēc šī lēmuma primārā interese ir garantēto summu izmaksa noguldītājiem, apliecināja Pēters Putniņš. Sākas astoņu darba dienu termiņš, kurā komisijai jānodrošina garantēto atlīdzību izmaksa. Šajā gadījumā tas tiks veikts no bankas pašas līdzekļiem. «Nodokļu maksātājiem nav jāuztraucas.»

«Mēs tuvākajās pāris dienās izveidosim iekšēju sistēmu, sapratīsim, kā nauda tiks izmaksāta. Ir vairākas iespējas. Es lūdzu sekot mūsu mājaslapai, mūsu preses dienests pastiprināti informēs sabiedrību, tā kā informācija būs. Mēs negaidīsim visas astoņas dienas, nākamās nedēļas pašā sākumā būs lēmumi pieņemti. Tā sistēma būs pēc iespējas ērtāk izveidota bankas klientiem, lai varētu šo procedūru noformēt, atliek nedaudz pagaidīt. Ir vairākas iespējas. Iespējams, mēs vienosimies ar kādu no komercbankām,» sacīja FKTK vadītājs.

«Visas darbības, kas notikušas Latvijas Bankā, ir darbības starp ABLV Bank un Latvijas Banku, šajā gadījumā atturos no komentāriem. Skaidrs ir viens, ka tās tika vērstas uz likviditātes stiprināšanu un katrai bankai ir tiesības izmantot šādas iespējas,» pauda FKTK vadītājs. Jau vēstīts, ka Latvijas Banka šonedēļ grūtībās nonākušajai ABLV Bank aizdevusi kopumā 297,2 miljonus eiro pret vērtspapīru ķīlu.

Plašāk par šo tēmu lasi: http://www.db.lv/atslegvardi/ABLV-Bank

?http://www.db.lv/diskusija/kads-ir-tavs-viedoklis-par-pasreizejo-situaciju-latvijas-finansu-sektora