Bankas

Siksnis: ABLV Bank pašlikvidācijas process ir labākais iespējamais scenārijs valstij

LETA, 27.02.2018

Valdis Siksnis

Foto: Ieva Čīka/ LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

#Bankas akcionāri šo neērto jautājumu noņēma no dienaskārtības un atrisināja daudzus potenciālus juridiskus šķēršļus.

Komercbankas «ABLV Bank» pašlikvidācijas process ir labākais iespējamais risinājums valstij, kā arī bankas darbiniekiem, akcionāriem un noguldītājiem, aģentūrai LETA sacīja finansists Valdis Siksnis.

«Valstij, bankas noguldītājiem, darbiniekiem un akcionāriem šis ir labākais iespējamais scenārijs. Vismaz no publiskajiem izteikumiem varēja saprast, ka šis jautājums bija kļuvis kā «karsts kartupelis», jo par «ABLV Bank» licences atsaukšanu, likvidāciju, darbības atjaunošanu utt. bija jālemj Eiropas Centrālajai bankai, vietējam regulatoram. Bankas akcionāri šo neērto jautājumu noņēma no dienaskārtības un atrisināja daudzus potenciālus juridiskus šķēršļus, kādi varētu būt šajā procesā. Likvidācijas process, kuru vadītu bankas iecelts administrators būtu kontrolētāks, lētāks un efektīvāks, kā arī beigās novestu pie labāka rezultāta bankas klientiem, noguldītājiem un citām ieinteresētajām pusēm,» teica Siksnis. Viņš piebilda, ka «ABLV Bank» pašlikvidācijas procesa kontekstā mazāk aktuāls kļūst jautājums par maksātnespējas administratoru atalgojuma samazināšanu, mazinot spriedzi ap šo jautājumu.

Bankas akcionāriem lēmums par pašlikvidācijas procesu ir sāpīgs un viņi līdz pēdējam cīnīsies par bankas saglābšanu.

Vienlaikus viņš piebilda, ka vēl jāvērtē, vai izpildās visi priekšnosacījumi, lai bankas pašlikvidāciju varētu uzsākt. Tomēr, spriežot pēc politiskajiem paziņojumiem un bankas pēdējiem publiski pieejamajiem finanšu rādītājiem, «ABLV Bank» esot specifiska banka, ar ļoti vienkāršu bilances struktūru un tai ir liels likvīdo aktīvu īpatsvars, ko var viegli pārvērst naudā un izmantot kreditoru prasību apmierināšanai. Bankai ir liels pašu kapitāls, kas var tikt izmantots kreditoru prasījumu apmierināšanai. Tāpat bankai ir kredītportfelis apmēram viena miljarda eiro apmērā, kuru var pārvērst naudā, lai gan tas var prasīt ilgāku laiku.

Siksnis pieļāva, ka bankas akcionāriem lēmums par pašlikvidācijas procesu ir sāpīgs un viņi līdz pēdējam cīnīsies par bankas saglābšanu, ņemot vērā to, ka vēl nesen runāja par biznesa modeļa maiņu. Līdz ar to «ABLV Bank» pašlikvidācijas process ir nedaudz negaidīts pavērsiens, bet īstermiņā palīdzēs atrisināt akūtās problēmas šajā konekstā.

Viņš arī teica, ka pēdējo finanšu sektora notikumu ietekme uz valsts ekonomiku ir vērtējama negatīvi. Lai arī tie nav tik lieli satricinājumi, kādus Latvija pieredzēja 1998. vai 2008.gadā, bet tie ir trieciens valsts un finanšu sektora reputācijai. «Tas gan nav iznīcinošs vai jūtams sitiens, jo kredītreitingu aģentūras reaģē aukstasinīgi un būtiskas makroekonomikas sekas nav paredzamas,» teica Siksnis. Tajā pašā laikā «ABLV Bank» ir darba devēja lielam skaitam darbinieku un nodokļu maksātāju, līdz ar to tā ieņēma zināmu lomu valsts ekonomikā. Tāpat uz negatīvo pusi varētu mainīties nerezidentu attieksme pret Latvijas bankām.

Jau vēstīts, ka «ABLV Bank» šodien plāno sniegt plašāku informāciju par gaidāmo bankas pašlikvidācijas procesu un to, kā tiks izvēlēti bankas likvidatori.

Maksimālai klientu un kreditoru interešu aizstāvībai un, ņemot vērā Eiropas Centrālās bankas (ECB) pieņemtu lēmumu par likvidācijas procesa uzsākšanu, AS «ABLV Bank» ārkārtas akcionāru pilnsapulce pirmdien pieņēmusi lēmumu par pašlikvidāciju. «ABLV Bank» uzskata, ka šādā veidā vislabāk spēs nodrošināt savu aktīvu aizsardzību, lai norēķinātos ar visiem klientiem, teikts bankas paziņojumā.

Kredītiestāžu likums nosaka, ka kredītiestādes pašlikvidāciju veic akcionāru sapulces ievēlēts likvidators.

LASI ARĪ:

ABLV Bank situācija var apdraudēt bankas sadarbības uzņēmumu kredītspēju

ABLV Bank sabrukums rada 8 miljardu eiro vērtu jautājumu

Latvijas Banka skaidro par izsniegto aizdevumu ABLV Bank

ABLV Bank pašlikvidējoties, likvidatoru izvēlēsies bankas akcionāri

Papildināta - ABLV Bank nolemj pašlikvidēties