Luksemburga aizstāvas, mēs – likvidējamies 

Mazā Luksemburga, valsts, kuru pat grūti saskatīt kartē, atceļ Eiropas Centrālās bankas (ECB) lēmumu. Tā ir tiesiskuma uzvara pār «mājienu kultūru», ko pasaules praksē cenšas ieviest dažu valstu specdienesti. Un Latvijas oficiālās politikas fiasko, kura balstās premisā, ka «Eiropai un Amerikai iebilst nedrīkst».

Sandris Točs, speciāli DB, 2018. gada 12. marts plkst. 6:49

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Iedomājieties skatu – Latvijas finanšu ministre un premjers, uzraugi un centrālā banka, visi, kuriem savējos vajadzēja aizstāvēt grūtā brīdī, kā nopērti stāv «Amerikas onkuļu» priekšā, klausoties, ka ziepes būs vēl 10 bankām. Bet tikmēr Luksemburgas komerctiesa atceļ ECB lēmumu un noraida regulatora lūgumu par ABLV Bank Luxembourg likvidāciju.

Luksemburgas tiesa izskatīja ABLV Luksemburgas bankas īpašo gadījumu un atcēla ECB lēmumu, cita starpā balstot to uz labajiem ABLV Luksemburgas bankas finanšu rādītājiem, piektdien ziņoja db.lv. Kā zināms, ECB lēmumi tika pieņemti attiecībā uz visiem ABLV grupas uzņēmumiem. Jā, ABLV Luksemburgas bankai bija lielas kapitāla rezerves. Kapitāla pietiekamības rādītājs 29% pret likumā noteiktajiem 10,5%. Likviditātes seguma rādītājs 383% pret likumā noteikto minimumu 100%. Bankai bija ļoti augsta likviditāte un nebija slikto aizdevumu.

Visi, kuriem savējos vajadzēja aizstāvēt grūtā brīdī, kā nopērti stāv «Amerikas onkuļu» priekšā, klausoties, ka ziepes būs vēl 10 bankām. Bet tikmēr Luksemburgas komerctiesa atceļ ECB lēmumu un noraida regulatora lūgumu par ABLV Bank Luxembourg likvidāciju.

Lūguma iesniegšana par likvidāciju bija Luksemburgas regulatora automātiska darbība, kas tika īstenota, balstoties uz ECB instrukciju neatcelt ABLV Bank piemērotos maksājumu ierobežojumus. Tas savukārt nozīmēja visu ABLV grupas banku likvidācijas sākumu. Tomēr, atšķirībā no Latvijas, Luksemburgas ABLV banka tiks saglabāta.

Tai ir nozīmēti administratori, kuri tuvāko pusgadu strādās, līdz banka atradīs jaunus pircējus. Pagājušajā nedēļā ABLV banka Luksemburgā pierādīja, ka tā spēj ātri savākt nepieciešamo likviditātes apjomu, lai izpildītu visus ārējo pārskaitījumu pieprasījumus. Potenciālie investori jau ir izrādījuši interesi par Luksemburgas ABLV iegādi.

Taču arī Latvijas ABLV bankai bija augsta likviditāte! Pēc mākslīgi izraisītās krīzes sākuma četru darba dienu (!) laikā ABLV likviditātes stiprināšanai spēja akumulēt vairāk nekā 1,36 miljardus eiro, nodrošinot 86% no visiem pieprasījuma depozītiem. Neskatoties uz to, ka pēc ASV Finanšu ministra vietnieces un FinCen 13.februāra paziņojuma banka bija pazaudējusi milzīgas naudas summas, ABLV nedēļas laikā atdeva Latvijas Bankas aizdevumu 297,2 miljonu eiro apmērā. Banka nekavējoties spēja ieskaitīt FKTK kontā 480 miljonus eiro, kas bija nepieciešami garantētās atlīdzības maksas izmaksai no Noguldījumu garantiju fonda ABLV klientiem, kurus tagad sekmīgi apkalpo amerikāņiem piederošā Citadeles banka.

Pēc Luksemburgas lēmuma ir skaidrs, ka arī Latvijā ABLV banku varēja glābt. Tam pietrūka drosmes un politiskās gribas. Tam pietrūka patiesa patriotisma, kas nav tikai tautiska lekšana un diešana, bet arī savas valsts nacionālo ekonomisko interešu aizstāvība. Luksemburga parādīja, ka to var izdarīt. ASV FinCen pārmetumi, tāpat kā ECB lēmumi, attiecās uz visu ABLV grupu kopumā. Luksemburga tos noraidīja.

Kāpēc Luksemburga ir banku lielvalsts? Tāpēc, ka Luksemburga ir tiesiska valsts. Redz, arī maza valsts var būt neatkarīga, ja tai ir pašapziņas pilna un taisnīga valdība, neatkarīga nacionālā tiesu vara, kas nelokās žestiem un mājieniem līdzi.

Divas dienas Latvijā viesojās ASV Finanšu ministra vietnieks kopā ar savu FinCen specdienestu. Nekādus pierādījumus nesagaidījām. Tikai mājieni un draudi vēl desmit bankām. Tās arī būs jālikvidē? Vismaz Dana Reizniece- Ozola izskatās gatava. Kamēr visā pasaulē un arī Eiropā valstis sen jau primāri aizstāv savas nacionālās saimnieciskās intereses, Latvija joprojām cīnās pret «naudas atmazgāšanu» visā pasaulē un mieru virs zemes.

Vai arī tēlo, ka cīnās. Pārāk aizdomīga ir rosība ap ABLV vēl neatdzisušo ķermeni, jo aizgājējs izrādījies spēka pilns. Pārāk uzskatāma saplosīt gribētāju rosība. Pārāk ar neapbruņotu aci redzama politiķu vēlme atdot joprojām vairāk par miljardu vērto banku likvidatoru saplosīšanai. Un pat neļaut pašlikvidēties.

Un ne jau tikai advokātiem, maksātnespējas administratoriem un viņu atbalstītājiem valdībā un Finanšu ministrijā šodien trūkst tā, kas ir savas valsts patriotisms. Ar kādu sajūsmu daži pēdējās dienās ir rakstījuši par «nāves spriedumu» un «piebeigto laundromātu», ar to domājot trešo lielāko Latvijas banku, kas dod darbu 1000 Latvijas iedzīvotājiem, kas kreditē attīstību un biznesu Latvijā, kas atbalsta kultūru un mākslu Latvijā. Aizmirstot, ka specdienesti ar papīru pamešanu te virza savu lielo un vareno valstu, ne jau mazās Latvijas intereses.

Vai mums jāpieņem šie «spēles noteikumi»? Ko mēs varam? Vispirms jābeidz dauzīt pašiem sevi. Bērt pelnus uz galvas par katru presē nomestu «kompromatu». Tie parasti nāk no kādas «ekonomiskā kara» dalībnieku puses, kas mūs par partneriem nebūt neuzskata. Paskatieties taču uz Luksemburgu, kas var stāvēt ar taisnu muguru! Mēs arī varam.

Tiesa atzīst ABLV Luksemburgas bankas stabilitāti un atļauj tās pārdošanu jauniem investoriem

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 09. marts plkst. 8:39

«Juristu aprindās cirkulē runas» – ar šādiem vārdiem vakar pusdienlaikā sākās galvenā...

2018. gada 08. marts plkst. 17:39

Latvija no ASV partneriem saņēmusi mājienu, ka bankas joprojām atmazgā naudu, šodien...

2018. gada 08. marts plkst. 13:52

Pirmo piecu dienu laikā, kopš banka Citadele sāka izmaksāt valsts garantēto atlīdzību «ABLV Bank»...

2018. gada 07. marts plkst. 11:46

Pirmo četru dienu laikā, kopš banka Citadele sāka izmaksāt valsts garantēto atlīdzību «ABLV...

2018. gada 07. marts plkst. 6:23

Stingrās prasības un klientu skaita sarukums var veicināt tālākas izmaiņas nerezidentus apkalpojošo...

Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...

Sekojot pieprasījumam, zivju pārstrādātāji maina paradumus un pielāgojas klientu prasībām, kas...

Pirms vairākiem gadiem raidījumu vadītājs un dabas pētnieks Māris Olte par 6000...

Lai arī esmu projām no lielā sporta, joprojām esmu tajā iekšā, tikai...

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

No šīs sadaļas
2018. gada 09. marts plkst. 9:24

Šobrīd plaši tiek diskutēts par Latvijas uzņēmējdarbības attīstības iespējām, demogrāfiskās...

2018. gada 09. marts plkst. 8:39

«Juristu aprindās cirkulē runas» – ar šādiem vārdiem vakar pusdienlaikā sākās galvenā...

2018. gada 08. marts plkst. 9:04

Viena no būtiskākajām nodokļu reformas nestajām pārmaiņām ir pilnībā mainīts uzņēmumu ienākuma...

2018. gada 07. marts plkst. 16:20

Man ir ļoti žēl, ka mana tēva Valērija Maligina vārds pēdējās nedēļās publiskajā...

2018. gada 06. marts plkst. 16:44

Kapitāla piesaistes ekosistēma Latvijā šobrīd ir tikai iedīgļa stadījā un tās attīstībā...

2018. gada 06. marts plkst. 15:27

Vēlēšanas Itālijā ir kārtējais piemērs tam, kā populisti un eiroskeptiķi ir guvuši ļoti...

2018. gada 05. marts plkst. 8:44

Šodien ABLV Bank ir jāiesniedz bankas pašlikvidācijas projekts, kuru vērtēs 30 dienu laikā. Finanšu...

2018. gada 01. marts plkst. 17:32

Pērn vidējā bruto darba samaksa valstī par pilnas slodzes darbu sasniedza jau 926 eiro, kas...

2018. gada 01. marts plkst. 16:31

Straujākais algas pieaugums pēckrīzes periodā. Pērn vidējā bruto alga jeb alga «uz papīra»...

2018. gada 28. februāris plkst. 12:43

Piemēram, Liepājas Metalurgam OIK maksājums gadā veidoja teju 10 miljonus eiro.