Jaunākais izdevums

Decembra pirmajā pusē biržā ļoti veiksmīgi debitējis naktsmītņu rezervēšanas uzņēmums "Airbnb". Šī debija, šķiet, pārspējusi jebkādas pašas optimistiskās cerības, un uzņēmuma akcijas vērtība šāvusies debesīs.

Proti, pirmajā tirdzniecības dienā "Airbnb" akcijas cena ASV Nasdaq biržā palēcās par 112,8% - no 68 ASV dolāriem līdz 144,7 ASV dolāriem. Turklāt uz mirkli "Airbnb" akcijas cena pārkāpa pāri arī 160 ASV dolāru atzīmei, lai gan pēc tam tā no šādām astronomiskām pozīcijām atkāpās.

Katrā ziņā šāda "Airbnb" debija biržā kārtējo reizi apliecina šobrīd, šķiet, visai eiforisko finanšu tirgus stāvokli. Neskatoties uz pandēmiju un to, ka akcijas nebūt nav lētas, tirgus dalībnieki tās turpina iegādāties par arvien augstāku un augstāku cenu. To, kad pienāks kāds finanšu tirgus "savienošanās" punkts ar zemi, rādīs laiks. Vēsture liecina, ka pat neprātīgi cenu burbuļi var būt krietni ilgāka realitāte nekā sākotnēji tas varētu likties.

Tirdzniecības sesijai noslēdzoties, "Airbnb" vērtība bija pārkāpusi pāri 100 miljardu ASV dolāru atzīmei (no 47 miljardiem vēl dažas stundas iepriekš), kas to padara par vienu no lielākajiem uzņēmumiem pasaulē. Vienā mirklī "Airbnb" vērtība ir pārspējusi kopējo slaveno "Marriott International", "Hilton Worldwide Holdings" un "Hyatt Hotels" viesnīcu tīklu vērtību kopā.

Kāda cena

Protams, "Airbnb" bizness ir ļoti interesants, lai gan jautājums ir par tā cenu. Kompānijas platforma ļauj viesiem izvēlēties naktsmītnes dažādās pasaules malās, un ceļotājiem piedāvā alternatīvu no pirms tam pārsvarā ierastajiem viesnīcu pakalpojumiem. Kompānijai ir visai spēcīgs brends, un arī šis pandēmijas gads pierādījis, ka daudzi cilvēki, lai meklējot īstermiņa īres pakalpojumus, izvēlas "Airbnb" platformu.

Nav gan tā, ka "Airbnb" šogad būtu gājis gludi. Pieejamā informācija liecina, ka šovasar "Airbnb", lai palielinātu savas naudas rezerves, aizņēmās divus miljardus ASV dolārus. Tad tika spriests, ka "Airbnb" vērtība varētu būt 18 miljardi ASV dolāri. Ņemot vērā šā brīža 100 miljardus, maigi sakot, nebūt nav slikts vērtības diapazons.

Tāpat uzņēmums pavasarī ziņoja par darbinieku skaita apcirpšanu par gandrīz 2 tūkstošiem. Tāpat tika ziņots par krasu investīciju un izdevumu samazināšanu. Savukārt uzņēmuma deviņu mēnešu ieņēmumi salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn sarukuši par trešo daļu. Investorus acīmredzami mierināja tas, ka "Airbnb" ieņēmumi trešajā ceturksnī saruka mazāk – par 18% (otrajā ceturksnī tie bija visi 72%).

Pat, iespējams, zīmīgāk ir tas, ka "Airbnb" vēl nekad nav strādājis ar pilna gada peļņu. "Airbnb" akumulētie zaudējumi kopš 2008. gada sasnieguši 2,1 miljardu ASV dolārus. Šā gada deviņos mēnešos zaudējumi bijuši gandrīz 700 miljonu ASV dolāru apmērā, kas ir divreiz vairāk nekā pērn šajā periodā (patiesībā tas ir arī vairāk nekā "Airbnb" zaudējumi iepriekšējos četros gados kopā). Šajā ziņā gan iepriekšējais ceturksnis arī atnesa zināmu mierinājumu – kompānija strādāja ar tai ļoti retu peļņu, kam palīdzēja tās krasā izdevumu samazināšanas politika.

Nestrādāšana ar peļņu gan ne vienmēr ASV tehnoloģiju kompāniju ziņā nozīmē, ka investori centīgi nepērk šādas akcijas. Tomēr jautājums, protams, ir, cik dārgāk vēl uz cerību pamata pirkt kāda pamatā nepelnoša uzņēmuma akcijas?

"Ja jūs varat pārdzīvot globālo pandēmiju, kas izbeidz globālos ceļojumus, jūs varat pārdzīvot jebko," "The Wall Street Journal" gan savu pārliecību paudis "Airbnb" valdes loceklis Alfrēds Lins.

Uzņēmuma straujā izaugsme pēdējos gados sākusi radīt arī cita veida pretestības. Daudzi māju īpašnieki centušies apkarot "Airbnb" un izvirzījuši iebildumus, ka šādās īstermiņa īres vietās esot pārāk daudz trokšņu un ballīšu. Ir arī bažas, ka tas pat negatīvi var ietekmēt atsevišķu īpašumu vērtību. Ir pilsētas, kas sākušas regulēt īstermiņa nomas operācijām. Ir arī spriedumi, ka, investoriem iegādājoties mājokļus, ko īrēt ar "Airbnb" starpniecību, tiek saasināta mājokļu pieejamības problēma.

Milzīgā IPO apetīte

Pēdējā laikā faktiski neremdināma investoru apetīte bijusi arī pēc citām ļoti jaunām publiski tirgotajām kompānijām. Piemēram pārtikas piegādes uzņēmuma "DoorDash" akcijas cena tās pirmajā tirdzniecības dienā palēcās par 68%. Savukārt tehnoloģiju uzņēmuma C3.ai, kas izstrādā mākslīgā intelekta risinājumus, akcijas cena tās debijas laikā biržā nupat pieauga par 120% un otrajā tirdzniecības dienā– vēl par 40%.

"Cilvēki vienkārši ir spiesti ieguldīt. Pat ja jums nepatīk dažu šo tehnoloģiju uzņēmumu novērtējums, jūs vienkārši ziniet, ka viņu akcijas, visticamāk, turpinās iet augšā - vismaz īstermiņā," potenciāli visai bīstamo noskaņojumu finanšu tirgū raksturo "Bank of America" eksperti. Kopumā izskatās, ka notiekošais smaržo pēc pamatīga FOMO (Fear of Missing Out) fenomena. Proti, neseno kāpumu daļēji var norakstīt uz arvien lielāku līdzekļu pārvaldnieku un individuālu investoru apetīti pēc akcijām, kas saistīts ar bailēm palaist garām guvumus no aktuālā pieauguma. Tas nozīmē, ka investori arvien lielākā mērā akcijas iegādājas tikai tāpēc, ka redz, ka citi tās pērk un gūst pieklājīgu peļņu.

Interneta burbuļa rekordi

Šogad līdz šim ASV biržās ar sākotnējo publisko akciju piedāvājumu (IPO) piesaistīti līdzekļi vairāk nekā 155 miljardu ASV dolāru vērtībā, liecina "Dealogic" dati. Tas ar uzviju pārspēj iepriekšējo rekordu, kas tika fiksēts 1999. gadā. Jāteic, ka neilgi pēc tam - 2000. gadā aizsākās viens no slavenākajiem akciju tirgus sabrukumiem mūsdienu finanšu vēsturē. Tirgus dalībnieki pirms šī notikuma vairākus gadus gluži vai neprātīgi par ļoti augstu cenu pirka dažādu interneta kompāniju akcijas, lai gan daudzi šie uzņēmumi bija mazi un bieži vien nespēja strādāt ar peļņu, kas galu galā, protams, noveda pie to bankrota. Kādā brīdī ballīte akciju tirgū beidzās un 31 mēneša laikā no 2000. gada marta ar tehnoloģiju uzņēmumiem bagātīgākā Nasdaq Composite vērtība saruka aptuveni par 80%.

Tikmēr sešus gadus pirms dot-com burbuļa plīšanas ASV S&P 500 Information Technology indeksa vērtība pieauga par 970%. Šāds agonisks kritums bija vien daļa no tirgus dalībnieku sāpēm - lai izrāptos no šīs bedres, Nasdaq indeksam vajadzēja vairāk nekā 12 gadus. Proti, ASV Nasdaq Composite indeksam savus 2000. gada sākuma rekordus izdevās atkarot vien 2014. gada novembrī. Turklāt tiek rēķināts – ja ietver vēl inflāciju, tad šis indekss pie sava agrākā vērtības rekorda atzīmējās vien 2017. gada augustā – tātad vairāk nekā pēc 17 gadiem.

Interesanti, ka šīs pandēmijas apstākļos akciju mīšanai pievērsušies daudzi mazie investori. Tiem nu, sēžot mājas, šim procesam ir gan vairāk laika, gan pati tirdzniecība ar vērtspapīriem daudzos gadījumos kļuvusi lētāka un daudz vienkāršāka (arī Latvijā pēdējā laikā bijuši vairāki soļi, kas vērtspapīru tirdzniecību cilvēkiem padara lētāku un vienkāršāku), piemēram, ar mobilo aplikāciju starpniecību. Tas ir labi, jo ieguldīšana ir sasniedzamāka. Risks gan ir, ka daudzi šādi censoņi var būt uzņēmušies pārāk lielus riskus. Viss ir labi tik ilgi, kamēr cenas iet uz augšu un visi var sajuties gluži kā Vorena Bafeta cienīgi investori.

Tomēr mūžīgi tā nebūs. Jārēķinās ar šādu uzkrājumu vērtības kritumu, kas var radīt labu fonu augošam stresam dažādās jomās. No otras puses – pasaules centrālās bankas, iespējams, ne par kādu cenu šobrīd nepieļaus dramatiskus notikumus akciju tirgū, jo tas draudētu ietekmēt arī visu ekonomiku. Kādi atsevišķi burbuļi gan var plīst.

Komentāri

Pievienot komentāru
Atpūta

Mana ceļošanas pieredze: CV-Online Latvia vadītājs Aivis Brodiņš

Lelde Petrāne, 07.07.2020

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pasaulei atgūstoties no Covid-19 šoka, reālāki atkal kļūst sapņi par ceļojumiem uz dažādām pasaules vietām.

Par savu līdzšinējo ceļošanas pieredzi - līdz Covid-19 uzliesmojumam - biznesa portālam db.lv stāsta "CV-Online Latvia" vadītājs Aivis Brodiņš.

Jaunajā dzīves realitātē pirms jebkuru ceļošanas plānu īstenošanas gan nepieciešams ņemt vērā noteiktos ierobežojumus un Covid-19 statistiku.

Spilgtākais gadījums ceļošanas pieredzē, kas vienmēr paliks atmiņā?

Neaizmirstamākie iespaidi saistās ar ceļojumu uz Taizemi. Tas bija ne tikai medusmēnesis, bet arī līdz šim tālākais un eksotiskākais no ceļojumiem.

Taizemē patika gan noslēpumainie un greznie budistu tempļi, gardā un daudzveidīgā virtuve, Tai masāžas un draudzīgie cilvēki, gan arī eksotiskā daba, tirkīzzilais ūdens, baltās smilšu pludmales un neatkārtojami skaistās salas.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Klientu interese par mājokļiem Latvijā, neraugoties uz īpašajiem apstākļiem, šogad nav būtiski mazinājusies, liecina nekustamo īpašumu kompānijas "Latio" veiktais pētījums par mājokļu tirgu 2020.gada 1. pusgadā.

Tomēr Covid-19 ieviesis korekcijas: kopējā darījumu aktivitāte ir samazinājusies, jo mājokļu pirkumi ir kļuvuši izsvērtāki un racionālāki, redzams intereses pieaugums iegādāties zemi, māju vai lielāku dzīvokli, jo, gatavojoties negatīvai situācijas eskalācijai, cilvēki paredz papildu istabu, ko varētu atvēlēt darba kabinetam. Pretēji martā un aprīlī publiskajā telpā izskanējušajām bažām, nav vērojamas lielas cenu izmaiņas mājokļu tirgū (5% robežās). Reģionos pandēmijas ietekmi tirgus šajā pusgadā būtiski neizjūt, un joprojām lielākā daļa valsts iedzīvotāju, kuriem ir iespējas, saskaras ar piedāvājuma trūkumu.

"Pārliecība par nākotni un maksātspēja vienmēr noteikusi mājokļu tirgus situāciju. Mājokļu būvniecība var būt tas dzinējs, kas mums palīdzētu atkopties no ekonomikas apstādināšanas. Iespējams arī pretējais - ekonomikas lejupslīdes paātrināšana, padarot mājokļus dārgākus nepiemērotā brīdī. Tāpēc diskusija par strauju nekustamā īpašuma nodokļu maksājumu kāpumu šobrīd ir ļoti nelaikā," uzskata "Latio" valdes priekšsēdētājs Edgars Šīns.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pagājušo gadu raksturo izteikti augsts pieprasījums pēc privātās apbūves zemēm, dzīvokļiem un privātmājām visos Latvijas reģionos, liecina Latio mājokļu tirgus pārskats.

Pērn darījumu skaits ar apbūves zemēm, pieauga par 14%, kamēr dzīvokļu – samazinājās par 13%. Tāpat arī samazinājās piedāvājumu skaits, kas būtiski ietekmēja tirgus situāciju kopumā, uzturot cenas iepriekšējā līmenī. Lai gan vīrusa pandēmijas ieviesto ierobežojumu dēļ pavasarī darījumu aktivitāte mājokļu tirgū mazinājās, jau vasarā un vēlākos mēnešos darījumi notika ļoti aktīvi.

"2020.gadu noteikti atcerēsimies. Gada sākumā paustās draudīgi pesimistiskās prognozes līdz šim nav piepildījušās, tomēr nākotne ir neskaidra. Pagājušā gada ietekmē novērojām lielu interesi par mājokļiem ārpus Rīgas, diemžēl attīstītāji nesaredz peļņas iespējas tālāk par 15 km aiz galvaspilsētas robežām. Jā, ir daži izņēmumi - tomēr tie neveido tirgu. Ja pēkšņi notiktu Baltijas jūras reģiona valstu čempionāts monocentriskajā attīstībā – mēs ar atrāvienu uzvarētu," komentē nekustamo īpašumu kompānijas “Latio” valdes priekšsēdētājs Edgars Šīns.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas IT uzņēmums TestDevLab paplašina savu darbību starptautiskā līmenī, izveidojot filiāli Ziemeļmaķedonijā.

Filiāle tika izveidota, lai varētu atbilstoši vietējai likumdošanai veikt nodokļu nomaksu un Ziemeļmaķedonijas darbiniekiem varētu piedāvāt tādas pašas sociālās garantijas un bonusus, kā pārējiem uzņēmuma darbiniekiem citās valstīs.

Tiklīdz epidemioloģiskā situācija ļaus, uzņēmums plāno atvērt biroju šajā valstī, lai atvieglotu jaunu darbinieku piesaisti. Šobrīd TestDevLab ir biroji Rīgā, Daugavpilī, Jelgavā, Liepājā, Valmierā un Venstpilī. Attālinātā formā uzņēmumā strādā darbinieki arī no citām valstīm.

“Katru gadu kopš uzņēmuma dibināšanas brīža mums ir audzis darbinieku skaits un pavisam nesen tas pārsniedza 300 speciālistu atzīmi. Redzot, ka Latvijā potenciālā darbaspēka apjoms ir ierobežots, jau vairākus gadus darbiniekus meklējam arī citās valstīs - Igaunijā, Lietuvā, Ukrainā un Spānijā. Kad īsā laika posmā mums izdevās darbā pieņemt vairākus labus inženierus no Ziemeļmaķedonijas, izlēmām šai valstij pievērsties nopietnāk un reģistrējām tajā uzņēmuma filiāli. Šonedēļ ar vebināra palīdzību vietējo IT komūnu iepazīstinājām ar uzņēmumu un darba iespējām un ceram, ka tas palīdzēs piesaistīt jaunus darbiniekus,” stāsta TestDevLab līdzdibinātājs Ervins Grīnfelds.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas IT uzņēmums TestDevLab 11. augustā atklājis savu jauno biroju Ventspilī, kurā strādā jau 49 darbinieki, un aptuveni 900 m2 platības telpas ļauj vēl palielināt komandu.

2018. gadā TestDevLab konkursa kārtībā ieguva īres tiesības uz telpām Pils ielas 45 un 47 ēkās. 2019. gadā ar Ventspils pilsētas domes un Eiropas Reģionāla attīstības fonda līdzfinansējuma atbalstu tika uzsākta šo ēku pārbūve un atjaunošana, kā arī apkārtējās teritorijas sakārtošana. Pērn rudenī uzņēmums sāka iekārtošanās procesu jaunajās telpās.

“Pirms 10 gadiem tieši Ventspilī aizsākās TestDevLab darbība un šajā pilsētā katru gadu mēs esam audzējuši mūsu komandu, tāpēc radusies nepieciešamība pēc arvien plašākām un modernākām biroja telpām. Jaunā biroja telpas ir plašākas un tas ļauj ne tikai palielināt darbinieku skaitu, bet arī izvērst mūsu laboratoriju aprīkojumu audio/video kvalitātes, mobilo lietotņu baterijas un datu lietojuma, kā arī atrašanās vietas simulācijas testēšanai. Šī gada sākumā izveidojām IT apmācību organizāciju TDL School. Liela daļa apmācību plānošanas un realizācijas komandas strādā tieši no Ventspils biroja,” komentē TestDevLab līdzdibinātājs Andrejs Frišfelds.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valsts vides dienests (VVD) konstatējis nelikumību Talsu novada Kolkas pagasta pludmalē, kur izvietotas divas laivas, kas pielāgotas tūrismam, izveidojot uz tām viesu izmitināšanai pielāgotas konstrukcijas.

VVD aicina iedzīvotājus neizmantot nelikumīgās tūrisma mītnes “laivas-mājas”, kas starptautiskajās naktsmītņu rezervēšanas platformās Booking.com, Airbnb.com. tiek izīrētas ar nosaukumu “Baltic Maldives”.

VVD devis pārkāpējam, kurš šajā pludmalē nodarbojas ar tūristu izmitināšanu zvejai paredzētās, bet patvaļīgi tūrisma pakalpojumu sniegšanai pielāgotās laivās, termiņu līdz 17.augustam pārvietot tās normatīvajos aktos atļautā vietā, vienlaikus brīdinot, ja norādījumi netiks pildīti, VVD kā izpildiestāde uzsāks izpildi piespiedu kārtā un izņems prettiesiski novietotās konstrukcijas. Visi ar izņemšanu saistītie izdevumi būs jāsedz pārkāpējam.

16.augustā no Rīgas līča pludmales Kolkā aizvestas nelikumīgi izvietotās tūrisma mītnes "laivas-mājas", novēroja aģentūra LETA.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ceļošana ir viena no daudzajām dzīves baudām – ne velti ir teiciens, ka pasaule ir kā grāmata un, ja neceļojam, mēs no tās izlasām tikai vienu lappusi.

Līdz ar pakāpenisku robežu atvēršanu, atkal pavērusies iespējas sākt "šķirstīt lapas", dodoties iepazīt jaunas vietas ārpus savas valsts. Taču, cenšoties pieskaņot ceļojumu jaunajiem drošības apsvērumiem, var nākties saskarties ar grūtībām, veicot ierastos plānošanas darbus. Šīs piecas mobilās lietotnes palīdzēs ieplānot nākamo ceļojumu ātri un bez lieka uztraukuma.

Ceļojuma plāna pamatā – transports un naktsmājas

Atzīmējot kalendārā sava vasaras piedzīvojuma datumu, jāatceras, ka pirmā un svarīgākā lieta darbu sarakstā ir galamērķa valsts drošības pasākumu izpēte un transportlīdzekļa biļešu iegāde. Ja plāno savā nākamajā ceļojumā doties ar lidmašīnu, lietotne "Sostravel" būs noderīgs rīks, kas gluži, kā pierakstu klade, apvienos visu svarīgāko informāciju par Tavu ceļojumu, tajā skaitā informāciju par lidojumu, lidostā pieejamajiem pakalpojumiem un pat nozaudētu bagāžu. Savukārt tiem, kas priekšroku dod sauszemes pārbraucieniem, talkā nāks lietotne "Trainline", kas ļauj ātri un ērti iegādāties vilciena biļetes visā Eiropā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Atpūta

Mana ceļošanas pieredze: Digital Freedom Festival līdzdibinātāja Dagnija Lejiņa

Lelde Petrāne, 22.07.2020

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pasaulei atgūstoties no Covid-19 šoka, reālāki atkal kļūst sapņi par ceļojumiem uz dažādām pasaules vietām.

Par savu līdzšinējo ceļošanas pieredzi - līdz Covid-19 uzliesmojumam - biznesa portālam db.lv stāsta "Digital Freedom Festival" un kompānijas "Lejiņa & Šleiers" līdzdibinātāja, publiskās runas kustības "Oratore" vadītāja Dagnija Lejiņa.

Jaunajā dzīves realitātē pirms jebkuru ceļošanas plānu īstenošanas gan nepieciešams ņemt vērā noteiktos ierobežojumus un Covid-19 statistiku.

Spilgtākais gadījums ceļošanas pieredzē, kas vienmēr paliks atmiņā?

Mani fascinē Himalaju kalni, tādēļ ik pa laikam esmu mēģinājusi izrauties uz kādu garāku kalnu pārgājienu Nepālā vai Indiju. Jau daudzus gadus esmu praktizējusi lēno ceļošanu, pavadot līdz pat diviem mēnešiem gadā kādā no Āzijas valstīm. Īpaši decembrī un janvārī kā, tā saucamais, "klimata bēglis", izvēlos Latvijas ziemas tumsu un aukstumu nomainīt pret siltākiem un saulainākiem laika apstākļiem.

Komentāri

Pievienot komentāru