Bankas

ASV pēriens bankām sāpīgāks

Elīza Grīnberga, speciāli DB, 05.02.2019

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Palielinājies Eiropas bankām piemēroto sodu skaits saistībā ar nelegāli iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas kontroles trūkumiem, taču vērojams, ka Eiropas Centrālās bankas (ECB) uzraudzība ne vienmēr ir pietiekami efektīva, un lielākos sodus piemērojušas ASV institūcijas. Tendences liecina, ka lielajām bankām piemēroti sodi, savukārt mazākajām – atņemtas licences.

Aizvadītajā gadā pieaudzis atklāto naudas atmazgāšanas gadījumu skaits Eiropas banku vidū, liecina Eiropas Banku asociācijas dati. Ja iepriekšējos gados pārkāpumos tika pieķertas vidēji divas bankas un tām piemēroti sodi, tad pērn šāds skaits sasniedza septiņas, sankcijām variējot no dažiem simtiem miljonu dolāru līdz pat banku licences anulēšanai. Kompānijas Fortytwo Data naudas atmazgāšanas novēršanas ekspertu apkopotā informācija liecina, ka pēdējās desmitgades laikā gandrīz visas lielākās Eiropas bankas ir sodītas par naudas atmazgāšanas gadījumiem – šādas ir vismaz 18 no 20 lielākajām, kas liecina par šīs problēmas plašumu. Tā, piemēram, pēdējā laikā Lielbritānijā gadā vidēji tiek atmazgāti līdzekļi 150 miljardu mārciņu apmērā.

Aģentūras DBRS eksperti uzsver, ka banku pārkāpumus var dalīt divās kategorijās: pirmajā ietilpst tādi, kas saistīti ar kontroli, lai novērstu naudas atmazgāšanas gadījumus; savukārt otrajā kategorijā ietilpst tādi gadījumi, kad tiek pārkāptas starptautiski noteiktās sankcijas (lielākoties – ASV piemērotās sankcijas tādām valstīm kā Irāna, Sudāna, Kuba un Krievija). Kā liecina statistika, pagājušajā gadā vairums atklāto gadījumu ietilpa tieši pirmajā kategorijā, savukārt Dānijā aizvien turpinās izmeklēšana saistībā ar Danske Bank lietu.

Eksperti atzīst, ka pēdējā laika tendences liecina par neefektīvu tirgus uzraudzību. Arī, dalot pārraudzības jomas starp Eiropas Centrālo banku un vietējiem regulatoriem, nereti rodas haoss, un kopumā augstākā regulatora pārraudzība tiek vērtēta kā salīdzinoši neefektīva, kaut arī ECB vienmēr uzsver savu lielo lomu banku uzraudzībā un virzienā uz vienotu tirgu. Arī DBRS analītiķi uzsver, ka, kaut arī ECB vienmēr sevi pozicionē kā institūciju, kas var piešķirt vai atņemt pārraugāmai bankai licenci, atbildība par nelegāli iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas prasību ievērošanu visu izmēru bankām aizvien gulstas uz vietējo regulatoru pleciem katrā no 28 Eiropas Savienības valstīm. Savukārt Fortytwo Data vadītājs Džulians Diksons skaidro, ka mūsdienās iespējams rast efektīvus risinājumus šo problēmu novēršanai un atbilde ir tehnoloģiju izmantošanā. «Tehnoloģijas ir sasniegušas pakāpi, kur tās var uzlabot līmeni, kādā tiek konstatēta aizdomīga aktivitāte, un visu lielo banku atbildība ir ieviest šos risinājumus, nevis strādāt ar novecojušām sistēmām,» viņš uzsver.

Visu rakstu ASV pēriens bankām sāpīgāks lasiet 5. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru