Atgriežas Latvijā, lai palīdzētu insultu pārcietušajiem dzīvot labāk 

Tehnoloģiju kompānija SIA Vigobot, kas darbojas digitālās veselības jomā, vēlas mainīt insulta rehabilitāciju. Ļaujot cilvēkiem būt vairāk iesaistītiem savā ārstēšanā, labāk saprast savu veselības stāvokli un iegūt praktiskas zināšanas un emocionālu atbalstu ar aplikācijas palīdzību.

Laura Mazbērziņa, 07.2.2019
1/4

SIA Vigobot uzņēmuma īpašnieki - pa kreisi Kristaps Krafte, pa labi Jānis Šlēziņš.

Foto: publicitātes

SIA Vigobot ar zīmolu Vigo piedāvās informāciju un praktiskas zināšanas par insultu pacientiem un viņu ģimenes locekļiem. Nākotnē šis pakalpojums būs kā bezmaksas aplikācija gan Android, gan iOS viedierīču lietotājiem. Lietotni vēl nevar lejupielādēt, bet šobrīd var pieteikties tās testēšanai, kura ir viena no svarīgākajām aplikācijas radīšanas sastāvdaļām, jo mērķis ir izveidot insultu pārcietušajiem draudzīgāko lietotni. Lai testētu aplikāciju, uzņēmuma īpašnieki šobrīd izmanto digitālo asistentu sociālajā tīklā Facebook.com, Messanger platformā. «Mēs vēlamies aplikāciju piedāvāt bezmaksas, lai Vigo aizsniegtu maksimāli daudz cilvēku. Kamēr Vigo ir izstrādes stadijā, mēs sadarbojamies ar neirologiem, klīniskajiem psihologiem, kā arī viens no uzņēmuma īpašniekiem ir neiroķirurgs, kurš ir daudz strādājis ar insulta pacientiem. Visi šie cilvēki dod aplikācijai zināšanas no medicīniskās puses. Noteikti plānojam sadarbību arī ar ģimenes ārstiem, tāpat kā ar rehabilitācijas centriem un slimnīcām, lai tie varētu saviem pacientiem piedāvāt Vigo. Taču domājam, ka tas nebūs ātrāk par 2019. gada rudeni,» pastāstīja Kristaps Krafte, uzņēmuma īpašnieks.

Viņš pastāstīja, ka šī aplikācija atgādinās par to kad, kā, kāpēc ir jālieto ārsta noteiktie medikamenti, kā arī aplikācijā būs dažādi padomi, emocionālās veselības ziņā ar kognitīvi biheiviorālo terapiju. Tā ir strukturēta palīdzība, kas piedāvā lietotājam virzīties uz konkrētu terapijas mērķu izvirzīšanu un sasniegšanu. Viss tiks piedāvāts novatoriskā veidā - ar digitālā asistenta palīdzību, kas «sarunāsies» ar pacientu caur planšetdatoru.

Šāda biznesa ideja radās tāpēc, ka insults noved pie liela skaita invaliditātes gadījumu. «Latvijā statistika ir viena no sliktākajām Eiropā, jo katru dienu Latvijā notiek 26 jauni insulta gadījumi. Turklāt insults diemžēl skar arvien jaunākus cilvēkus. Potenciālo klientu loks ir ļoti plašs. Vigo ir testējuši insultu pācietušie, kuriem ir 20 gadi, un arī tādi, kuriem ir virs 80,» pastāstīja K. Krafte.

Uzņēmums tika dibināts 2018. gada oktobrī, pēc divus gadus ilga insulta ārstēšanas pētījuma Bispebjerg slimnīcā Kopenhāgenā un Stradiņa slimnīcā Rīgā. «Kad pabeidzu pētījumu, es gribēju atrast veidu, kā palīdzēt desmitiem pacientu, ko sastapu pētījuma gaitā. Pēc pētījuma prototipēju vairākas insulta ārstēšanas un rehabilitācijas iespējas ar pacientiem un viena ideja rezonēja visvairāk - tas bija Vigo,» sacīja K. Krafte.

Viņš kopā ar domubiedru Jāni Šlēziņu apvienoja spēkus, lai radītu SIA Vigobot. Viņi iedvesmojās no Vigor - insultu pārcietušo cilvēku un viņu radinieku psiholoģiskā atbalsta biedrības Latvijā. «Viņi ir bijuši ļoti atsaucīgi un bija paši pirmie, kuri pamēģināja Vigo prototipu,» komentēja K. Krafte.

Vigobot tikko ir sākuši strādāt Rīgā, Techhub telpās. «Esmu tikko pārcēlies uz dzīvi atpakaļ Latvijā, lai strādātu pie šī projekta pilnu laiku. Februārī sākam algot pirmos divus darbiniekus. Izaugsme kā jaunuzņēmumam ir ļoti strauja. Projektā palīdz arī kognitīvi biheiviorālie terapeiti, klīniskie psihologi un insulta pacienti,» teica K. Krafte. Viņš pastāstīja, ka Latvija kā biznesa vieta ir pateicīga, digitālās tehnoloģijas kas ieviestas pārvaldē ļauj ieekonomēt laiku. «Nesen, esot vēl Kopenhāgenā, runāju ar LIAA pa Skype un maksimāli lietoju e-parakstu, kas ievērojami atvieglo dokumentu iesniegšanu. Iestāžu atsaucība ir bijusi ļoti laba. Trūkumi ir digitālās veselības ziņā, tāpēc šobrīd kopā ar domubiedriem dibinām Digitālās Veselības biedrību, kur strādāsim, lai popularizētu digitālās veselības iespējas, veidotu digitālās veselības attīstības stratēģiju un pilnveidotu juridisko regulējumu, kas atvieglotu digitālo risinājumu ieviešanu veselības aprūpē Latvijā. Biznesa potenciāls ir ļoti liels, taču arī darba ir daudz. Latvijas stiprā puse ir mūsu nelielais izmērs, tas ļauj lietas ātrāk mainīt,» sacīja K. Krafte.

Viņš atzina to, ka investīcijas nav bijušas lielas, ap desmit tūkstošiem eiro. Šobrīd tiek domāts par investīciju piesaisti. Kopš oktobra tiek testēts Vigo prototips un šobrīd aktīvi tiek strādāts pie Alpha versijas. Visilgāko laiku aizņem lietojumprogramas pielāgošana pacientu vajadzībām, tā saucamais «user experience». «Ja pacientam nebūs ērti aplikāciju lietot, tad viņš vai viņa to vienkārši nelietos. Mums ir jānodrošina visērtākā lietotāja saskarne, un tas ir izaicinājums,» komentēja K. Krafte.

«Mūs motivē mūsu mērķis darboties lielāka mērķa vārdā, palīdzēt cilvēkiem un ģimenēm, kuras ir cietušas no insulta radītajām sekām. Man patīk plānot vairākus variantus uzreiz, tad ir mazāka iespēja kļūdīties. Parasti vismaz vienā variantā realitāte daudz neatšķiras. Taču lielākais izaicinājums ir skepse pret jauniem digitāliem risinājumiem. Tā nav tikai Latvijā. Paiet laiks kamēr mazie, inovatīvie uzņēmumi pārliecina par savas tehnoloģijas potenciālu un mums šajā aspektā vēl ir daudz, ko darīt,» stāstīja K. Krafte.

K. Krafte komentēja, ka standarta insulta pacients nav turīgs, un, ja lietotājs ir pensionārs, tad pirkspēja ir vēl mazāka. «Mēs negribam, lai cilvēku pirktspēja ietekmētu Vigo pieejamību, gribam, lai šis produkts tiek piedāvāts kā daļa no bezmaksas veselības pakalpojumiem. Hronisku slimību ilgtermiņa ārstēšana izmaksā ļoti daudz, vidēji Eiropas Savienībā viens insultu pārcietušais izmaksā ap 100 tūkstošiem eiro gadā. Ja šādu cilvēku ir tūkstošiem, tad tie ir miljoni, ko valsts zaudē katru gadu. Sadarbībā ar Kopenhāgenas Biznesa Skolu mēs pētām konkrētus datus, lai statistiski pierādītu (modelētu) naudas ietaupījumu, ko var iegūt, lietojot Vigo. Mazā biznesa atbalstam Latvijā būtu nepieciešama sakārtota likumdošana. Taču labā ziņa ir tāda, ka tas ir izdarāms, turklāt likumdevējs ir, manuprāt, ļoti atsaucīgs pārmaiņām. Esmu optimists un domāju, ka Latvijā kopumā ir progresīva ekosistēma mazā biznesa attīstībai,» teica K. Krafte.

Runājot par konkurenci, uzņēmuma vadītājs uzskata, ka Vigo nevar aizstāt reālu aprūpētāju vai terapeitu, taču var piedāvāt zināšanas, praktiskus padomus, atbalstu un palīdzēt sakopot domas ar dažādu emocionālās veselības rīku palīdzību. Turklāt Vigo būs pieejams 24 stundas diennaktī, 7 dienas nedēļā.

Tevi varētu interesēt

Latvijas medicīnas tūrismam ir potenciāls, bet priekšā vēl ir liels darbs, kā arī...

Šobrīd Latvijā ģimenes ārstu skaits, kuriem ir līgums ar Nacionālo veselības dienestu...

Veselības aprūpes joma Latvijā ilgu laiku ir izjutusi akūtu finansējuma trūkumu, un tas...

Tehnoloģijas paver iespējas attīstīties inovatīviem jaunuzņēmumiem veselības un medicīnas...

Augošās medicīnas pakalpojumu cenas sadārdzinājušas veselības apdrošināšanas polises, savukārt...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Jaunās māmiņas Aiga Ose un Kristīne Māla apvieno ideju ar drosmi, izveidojot...

Jānis Plotnieks, Roberts Erdmanis un Edvards Rūdolfs Daniels ir apvienojuši spēkus, izveidojot...

Vēl pirms diviem gadiem Pārdaugavā, Robežu ielas koka namā, čakli strādāja vietējais...

Lāzerpeintbola parka Laserdog izveidotāji Miķelis Ziemelis un Toms Bergmanis, neskatoties uz ķibelēm,...

Rodijs Razmus Dānijā izveidoto digitālo aģentūru zoom59 atvedis uz Latviju, lai paralēli...

Kafejnīca RB Cafe iecerēta kā pirmā Latvijā, kur lielākā daļa personāla būs...

Ogres batutu parks Jump Park, kas pērn atklāts bijušā kinoteātra telpās, jau...

Pārņemot dzimtas prasmes, Marika Petrovska izveidojusi zīmolu Vectēva maiznīca....

Bizness balstās uz laimīgiem un smaidīgiem apmeklētājiem, tāpēc SIA Kairi saimnieki neslēpj...

Cilvēkiem vairāk ceļojot, paplašinās viņu redzesloks un, arī mājas atbraucot, rodas vēlme...