Eiropas Savienība strādā pie tā, lai samazinātu šķēršļus, kas traucē pacientiem ārstēties citās dalībvalstīs un saņemt atmaksu no valsts kases.
Eiropas Parlaments šodien pieņēma pirmajā lasījumā nostāju par jauno pacientu tiesību direktīvu. Pacientu tiesības ārstēties citā dalībvalstī un saņemt par to atlīdzību vairākos strīdos ir apstiprinājusi Eiropas Kopienu tiesa. Tomēr skaidru, vienviet apkopotu noteikumu trūkums joprojām rada sarežģījumus. Šodien pirmajā lasījumā pieņemtās jaunās direktīvas mērķis ir nostiprināt un precizēt pacientu tiesības, izveidot dalībvalstu sadarbības mehānismus un uzlabot pacientu drošību.
Nemainīsies pašreizējā kārtība, kas ļauj dalībvalstīm pašām izvēlēties, kurus pakalpojumus tā sedz no valsts kases. Līdz ar saglabājas princips, ka ārstēšanos ārzemēs var apmaksāt tikai tad, ja ir paredzēta apmaksa pacienta valstī. Eiropas Parlaments plānu atbalsta un prasa direktīvā uzsvērt, ka tā pilnībā garantē "valstu kompetenci organizēt un sniegt veselības aprūpi".
EK iesaka sistēmu, kas paredz, ka pacients pakalpojumu apmaksā pats, un pēc tam saņem likumā paredzēto atlīdzību no valsts. Deputāti ierosina ļaut dalībvalstīm saglabāt vai ieviest sistēmu tiešai apmaksai no valsts budžeta. Parlaments arī pieņēma grozījumu par izņēmumu retām slimībām un invaliditāti: īpašos, pamatotos gadījumos ārstēšanās būtu jāatmaksā bez iepriekšējas saskaņošanas pat tad, ja nacionālā veselības apdrošināšana šādu atlīdzību neparedz. Vairāku deputātu skatījumā šāda sistēma tomēr varētu apdraudēt taisnīgu līdzekļu sadali.