Piena ražošanas attīstību ietekmēs kvotu režīma atcelšana un zemās ES piena cenas 

Piena ražošanas attīstību 2015. gadā ietekmēs piena kvotu režīma atcelšana aprīlī un zemās ES piena cenas gada sākumā, informē Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes eksperti.

Žanete Hāka, 12.1.2015

Foto: LETA

Dažas dalībvalstis pašlaik izjūt kvotu ierobežojumus, un tām vajadzēs samazināt piena piegādes 2015.gada pirmajā ceturksnī, lai izvairītos maksāt pārlieku lielas nodevas kvotas pārsnieguma un zemāku piena cenu dēļ. Tas jo īpaši attiecas uz Dāniju, Vāciju, Igauniju, Īriju, Latviju, Nīderlandi un Poliju.

Citas lielākās piena ražotājas valstis neierobežo kvota. Šīm dalībvalstīm piena ražošanas izmaiņas ietkemēs tādi faktori, kā piena cenu izmaiņas, barības izmaksu samazinājums un pašreizējie labvēlīgie lopbarības apstākļi. Tomēr jāuzsver, ka jebkādu piena ražošanas apjoma samazināšanu ir grūti sasniegt, jo saimniecībās ir liels slaucamo govju skaits. Turklāt daudzi lauksaimnieki varbūt nevēlas samazināt savus ganāmpulkus, lai nesamazinātu savu spēju paplašināt piena ražošanu tad, kad kvota būs atcelta un tirgus atguvies. Tā rezultātā ir sagaidāms, ka 2015. gadā piena piegāde pārstrādes uzņēmumiem turpinās pieaugt, pirms tā nedaudz samazināsies 2016. gadā.

Paredzams, ka no 2016. gada piena piegādes pakāpeniski palielināsies, bet lēnākā tempā nekā pirms kvotas atcelšanas, 2024.gadā sasniedzot 158 miljonus tonnu, tas ir par 12 miljoniem tonnu vairāk nekā 2014.gadā. Lielāka izaugsme notiks ES-15 dalībvalstīs; jaunājās ES-13 dalībvalstīs varētu sasniegt papildu 2 miljonus tonnu.

Pieaugums piena piegādēm jaunajās ES-13 dalībvalstīs ir sagaidāms daļēji tādēļ, ka pieaugs saražotā piena piegādes īpatsvars, kas piegādāts pienotavām. Pašlaik ir lielas atšķirības šo dalībvalstu grupā, sākot no 20% Rumānijā līdz vairāk nekā 90% Igaunijā. Sagaidāms, ka piena izmantošana saimniecībā un tiešā pārdošana, kas ir gandrīz 30% no jauno ES-13 dalībvalstu piena ražošanas, nedaudz straujāk samazināsies nekā tas ir bijis pēdējo desmit gadu laikā. Kopumā paredzams, ka govs piena ražošanas līmenis šajās valstīs saglabāsies stabils, kamēr ES-15 dalībvalstīs tas palielināsies. Līdz 2024.gadam kopējais ES govs piena ražošanas apjoms varētu sasniegt gandrīz 170 miljonus tonnu.