Bankas

Bankas katru dienu ziņo VID par aizdomīgiem finanšu darījumiem

LETA, 24.01.2018

Foto: Ieva Čīka/Leta

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

#Visbiežākie darījumi, kas ir aizdomīgi, saistīti ar daudz skaidras naudas iemaksām kontos.

Latvijas bankas katru dienu ziņo Valsts ieņēmumu dienestam (VID) par klientu aizdomīgiem finanšu darījumiem, šorīt intervijā Latvijas Radio pastāstīja Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) pārstāvis un bankas Citadele valdes loceklis Uldis Upenieks.

Viņš norādīja, ka tiklīdz bankas konstatē darījumus, kas ir aizdomīgi un var liecināt par naudas atmazgāšanu vai izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, bankas ziņo VID vai Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestam. Tādi gadījumi ir katru dienu.

Upenieks gan atzīmēja, ka banku analītiķu vērtējums par aizdomīgiem darījumiem ir subjektīvs, nodoto informāciju par darījumiem tālāk jau vērtē paši dienesti. Visbiežākie darījumi, kas ir aizdomīgi, saistīti ar daudz skaidras naudas iemaksām kontos. Tā ir viena no pazīmēm par aplokšņu algas saņemšanu.

LKA pārstāvis atzīmēja, ka Latvijas bankām ir gana daudz uzkrātas pieredzes par aizdomīgu darījumu pazīmēm un cīņu pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, un arī LKA ir izstrādājusi augstus standartus.

Savukārt, uz jautājumu par jaunajām prasībām, kas liks finanšu iestādēm ziņot par visiem tās klientiem, kuru konta apgrozījums gadā pārsniegs 15 000 eiro, Upenieks atzīmēja, ka bankām tās problēmas nesagādās. 15 000 eiro limitu noteicis VID, un, acīmredzot, dienestam ir bijis pamats šādai summai.

Kā ziņots, Saeima pērn jūlijā pieņēma grozījumus likumā par nodokļiem un nodevām, kas paredz pienākumu kredītiestādēm un maksājumu pakalpojumu sniedzējiem reizi gadā VID iesniegt informāciju par klientiem - fiziskajām personām, kuru konta debeta vai kredīta apgrozījums iepriekšējā gadā pārsniedza 15 000 eiro.

Šodien jaunās prasības plānots pārrunāt Saeimas Budžeta un finanšu komisijas sēdē.