Investors

Britu aktīvi izskatās gluži vai neinvestējami

Jānis Šķupelis, 28.11.2018

Foto: AP/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Britu aktīvi uz politiskās neskaidrības fona izskatās gluži vai neinvestējami

Jau ilgi viens no riskiem, kas ietekmē investoru skatījumu uz Apvienotās Karalistes aktīviem, ir Brexit jautājums. Pēdējo dienu laikā Eiropas Savienības (ES) ministri vienojušies par britu izstāšanās noteikumiem. Tiesa gan, tas nebūt nenozīmē, ka tam piekritīs Apvienotās Karalistes parlaments. Gandrīz līdz decembra vidum gaidāmas dažādas ar Brexit saistītas noklausīšanās, kam kulminācija būs britu politiķu nobalsošana par šo jautājumu (12. decembris). Notiekošo sarežģī arī ASV prezidenta Donalda Trampa paziņojumi, ka esošā Brexit vienošanās var apdraudēt ASV-Apvienotās Karalistes tirdzniecības darījumus. D. Tramps izteicies, ka pašreizējā vienošanās lieliska ir vien ES. Tiek teikts, ka Trampa iebildumi ir par punktu, ka Apvienotā Karaliste ES muitas zonā paliek vēl 21 pārejas mēnesi (tas nozīmē, ka aktuāli paliek ES tarifi un standarti), kuru laikā var tikt panākta pilnīgāka vienošanās par šo reģionu tirdzniecības noteikumiem. Var netikt izslēgts, ka šis pārejas periods tiek pagarināts uz mūžu, ziņo Bloomberg. Būtībā tādējādi tiek apšaubīta britu spēja kaut kad panākt pašiem savus tirdzniecības noteikumus ar citām valstīm, ko savukārt vēlas redzēt izšķirīgāka Brexit aizstāvji.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Britu aktīvu cena periodiski jau ir piedzīvojusi lielākas izmaiņas saistībā ar Brexit sāgas neskaidrību. Arī šobrīd daudzi tirgus dalībnieki brīdinājuši, ka tuvākajā laikā var būt vērojamas, piemēram, straujas britu mārciņas vērtības izmaiņas. «Ja esošais Brexit piedāvājums tiek pārliecinoši noraidīts, tad aug iespēja, ka tomēr piedzīvosim tā saucamo Brexit no-deal scenāriju [tas būtu haotisks britu izstāšanās process; vēl aug iespēja, ka kritīs britu valdība]. Tas nozīmētu, ka mārciņas cena uzreiz sarūk par kādiem 5% līdz 10%. No otras puses – ne pārāk pārliecinošai šī darījuma noraidīšanai vajadzētu nozīmēt, ka par izstāšanās noteikumiem galu galā vienošanās notiek un tam vajadzētu izraisīt mārciņas vērtības pieaugumu līdz 1,32-1,33 ASV dolāru atzīmei,» spriež britu bankas Barclays stratēģi.

Šogad britu akcijām klājies visai smagnēji, lai gan šajā pašā laikā kaut ko līdzīgu var teikt arī par kontinentālās Eiropas lielākajiem tirgiem. Kopš gada sākuma lielas kapitalizācijas FTSE 100 Londonā kotēto uzņēmumu akciju indeksa vērtība ir sarukusi par 9%. Investori balsojuši ar saviem makiem arī ilgākā termiņā, un kopš 2016. gada jūnija, kad referendumā briti izlēma pamest ES, no šīs valsts akciju fondiem tie nopludinājuši līdzekļus triljona ASV dolāru vērtībā, liecina EPFR apkopotie dati.

«Šobrīd britu tirgu var raksturot kā «tuvu neinvestējamam». Īstermiņa kustības tajā noteiks politiskie notikumi, kurus ir ļoti grūti modelēt,» skaidro finanšu uzņēmuma Bernstein eksperti. Viņi piebilst, ka jebkāds taktiskais plāns attiecībā uz sterliņu mārciņas un britu akciju uzvedību šobrīd ir salīdzināms ar parastām derībām, jo politiskā vide esot pārāk neparedzama. «Ekstremāli iznākumi ir kļuvuši iespējamāki. Mēs jau iepriekš saviem klientiem esam ieteikuši palikt maliņā, līdz Brexit politiskā neskaidrība mazināsies, ja ir runa par lielām likmēm uz britu aktīviem. Mēs arī uz jaunāko notikumu fona šo ieteikumu varam vien atkārtot,» savukārt Financial Times teic Vācijas DWS analītiķi.

Visu rakstu Līdz Brexit skaidrībai palikt maliņā lasiet 28. novembra laikrakstā Dienas Bizness. Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru