Miglainajā Albionā skaidrāks nekļūst 

Šīs dienas komentāra rakstīšanas brīdī vēl nav zināms britu parlamentāriešu balsojums par Brexit pagarināšanu, taču ar vislielāko ticamību var teikt, ka balsojums būs pozitīvs, jo ir noraidīta gan Terēzas Mejas piedāvātā vienošanās ar ES, gan bezvienošanās Brexit.

Rūta Kesnere, DB komentāru nodaļas redaktore, 2019. gada 15. marts plkst. 7:00

Foto: no DB arhīva

Svarīgākais ir runāt par to, kas ar Lielbritāniju notiks pāris tuvākajos mēnešos. Faktiski iespēju nemaz nav tik daudz. Ja briti izvēlas lūgt ES izstāšanās pagarinājumu, tad par to 21. martā balsos ES samitā visas dalībvalstis. Pašlaik pēc Eiropas valstu līderu izteikumiem var spriest, ka pagarinājumu varētu piešķirt tikai tad, ja ir skaidrs, kāda mērķa labad un ko šajā laikā grasās panākt Lielbritānija.

Vienlaikus ES arī uzsver, ka mērķis nevar būt Brexit vienošanās pārskatīšana, jo tā netiks no jauna atvērta. Kā izteicies Eiropas Parlamenta Eiropas Liberāļu un demokrātu apvienības grupas līderis Gijs Verhofstads, tagad ir zināms, pret ko ir Lielbritānija, taču būtu labi saprast arī to, par ko tā ir.

Lielbritānija ir nokļuvusi pati savā slazdā, un izskatās, ka kāda kāja tomēr būs jānograuž

Faktiski Lielbritānijai izvēles iespēju nav nemaz tik daudz. Viena no tām ir leiboristu piedāvātā iespēja palikt ar ES muitas savienībā, pret ko gan kategoriski iebilst T. Meja un konservatīvākie Brexit piekritēji. Cita iespēja – sarīkot ārkārtas vispārējas vēlēšanas, kurās Meja cer gūt uzvaru un līdz ar to atbalstu savai sākotnējai vienošanai. Taču vēlēšanu iznākums, protams, nav zināms un prognozējams. Vēl viena leiboristu piedāvātā iespēja ir sarīkot atkārtotu referendumu par Brexit. Tas gan var būt arī strupceļš, jo iznākums var būt tāds pats kā iepriekšējā referendumā un situācija atkal būs nāves punktā.

Lielbritānija ir nokļuvusi pati savā slazdā, un izskatās, ka kāda kāja tomēr būs jānograuž, lai no tā tiktu ārā, jo cerības, ka ES slazdu atvērs, ir veltas. Daļa kaismīgāko Brexit aizstāvju līdz pēdējam ticēja, ka beigu beigās ES piekāpsies un padarīs vienošanos Lielbritānijai tīkamāku. Taču ES nekādu piekāpību neizrādīja. Savukārt no cietā Brexit vairums parlamentāriešu paši nobijās. Jāteic, ka arī britu bizness vienmēr ir uzsvēris, ka bezvienošanās izstāšanās būtu katastrofāla. Līdz ar to, vai nu tomēr ir jāatbalsta Mejas panāktā vienošanās, kas nepatīk teju nevienam Lielbritānijā, vai jāseko leiboristu piedāvājumam palikt muitas savienībā ar ES, kas daļai toriju ir kā bullim sarkana lupata. Protams, nav izslēgtas arī ārkārtas vēlēšanas, kuru rezultātā ievēlētais parlamenta sastāvs ir tāds, kurš atbalsta Mejas panākto vienošanos ar ES. Jebkurā gadījumā situācja ir nepatīkama gan Lielbritānijas iedzīvotājiem, gan biznesam, kā arī viņu sadarbības partneriem un eksportētājiem uz šo valsti, tostarp arī Latvijai. Tiesa, labā ziņa gan, nenoliedzami, ir tā, ka ir noraidīts vissliktākais scenārijs – izstāšanās bez vienošanās.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 14. marts plkst. 6:18

Loģistiķi, ekspeditori un autotransporta kompānijas gatavas ātri pielāgoties, saredz iespējas....

2019. gada 14. marts plkst. 6:04

Lielbritānijas parlaments trešdien ar minimālu balsu pārsvaru nobalsojis pret izstāšanos no Eiropas...

2019. gada 13. marts plkst. 18:25

Lielbritānijas parlaments varētu nobalsot pret bezvienošanās «Breksitu» un par sarunu pagarināšanu,...

2019. gada 13. marts plkst. 14:17

Eiropas Savienības (ES) «Breksita» sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē trešdien paudis...

2019. gada 13. marts plkst. 6:34

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce intervijā DB (12.03.) ir...

Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...