Darbu sāk mezanīna fonds FlyCap 

Fonda sākotnējais izmērs ir 21 miljons eiro, bet to plānots palielināt līdz 25 vai 30 miljoniem eiro; paredzēts veikt aptuveni 15 investīcijas Baltijas valstīs strādājošos uzņēmumos

Anda Asere, 29.11.2019

Jānis Skutelis

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Fonda investori ir finanšu attīstības iestāde "Altum", vairāki privātie institucionālie ieguldītāji un "FlyCap" komanda. Paredzēts, ka investīciju apjoms vienā uzņēmumā būs viens līdz trīs miljoni eiro un ieguldījums varētu tikt veikts vairākos etapos. Fondam nepieciešamības gadījumā pie laba attīstības scenārija būs iespēja veikt papildu ieguldījums.

Fonds izsniegs aizdevumus uzņēmumiem, kam pēdējo 12 mēnešu laikā ir bijis apgrozījums vismaz viena miljona eiro apmērā un kam ir labs izaugsmes un rentabilitātes potenciāls. Fonds izskatīs dažādas nozares, bet to īpaši interesē veselības aprūpe, IT, ražošana un biznesa pakalpojumi uzņēmumiem, kā arī jau eksporta tirgos sevi pierādījuši uzņēmumi. "Fonds priekšroku dos videi draudzīgiem uzņēmumiem, CO2 samazinošiem projektiem," piebilst Jānis Skutelis, "FlyCap" partneris. Fonds piedāvāšot aizdevumus ar elastīgāku atmaksas grafiku nekā to piedāvā bankas, t.i., pamatsummas atmaksu varēs veikt termiņa beigās vai sākot ar otro vai trešo gadu. Mezanīna likmi veido fiksētā un mainīgā daļa, kas būs atkarīga no biznesa pieauguma, lai nodrošinātu interešu līdzsvaru starp fondu un uzņēmumu.

"Bankas bieži vien ir gatavas finansēt tikai 60% līdz 70% no kopējā investīciju plāna un pārējie līdzekļi jānodrošina pašam uzņēmumam. Tādēļ saskatām bankas kā labus sadarbības partnerus, jo fonds varētu nodrošināt uzņēmumam trūkstošo finansējumu pilnai investīciju programmai. Ja uzņēmumam nav pieejami līdzekļi 30% līdz 40% apmērā, trūkstošo finanšu piesaistei iespējams piesaistīt "FlyCap" mezanīnu, jo bankai paliks nodrošinājuma prioritāte. Fonda aizdevums būs īpaši noderīgs uzņēmumiem, kam nepieciešams kapitāls apgrozāmajiem līdzekļiem, piemēram, krājumu iepirkšanai vai pašfinansēšanās vajadzībām gadījumos, kad debitoriem tiek piedāvāti gari apmaksas termiņi vai piegādātājiem tie ir īsi," teic J. Skutelis.

Viņš norāda, ka Latvijas ekonomikas iekšzemes kopprodukts 2018. gadā ir atgriezies pirmskrīzes līmenī un to jau pārsniedzis par apmēram 9%. Savukārt mazajiem un vidējiem uzņēmumiem izsniegto kredītu apjomi ievērojami atpaliekot no pirmskrīzes līmeņa un 2018. gada jūnija beigās šo kompāniju kredītportfelis esot par 48% procentiem mazāks. "Daļa no šīs summas samazinājuma ir attaisnojama ar lieliem kredītiem nekustamajam īpašumam, bet starpībai nebūtu jābūt tik lielai. Dati liecina par to, ka tirgū ir liels pieprasījums pēc aizdevumiem. To pieprasījumu palielina arī jaunās NILL likuma prasības, kuru dēļ bankas ne tikai samazina savus kredīta apjomus, bet arī atsakās no daudziem klientiem. Saskaņā ar "Kreditēšanas indekss 2018" datiem, banku spēja un vēlme kreditēt uzņēmumus 2018. gadā ir samazinājusies, bet uzņēmumu vēlme un spēja aizņemties ir palielinājusies, līdz ar to pieprasījums pēc finansējuma pārsniedz piedāvājumu. Arī EIF pētījums parāda, ka, salīdzinājumā ar citām ES dalībvalstīm, Latvijai ir salīdzinoši vāja pozīcija attiecībā uz kredītu pieejamību maziem un vidējiem uzņēmumiem. Mūsu fonds plāno šo statistiku uzlabot," viņš norāda.

Piemēram, 2016. gadā "FlyCap" izsniedza mezanīna aizdevumu mežizstrādes uzņēmumam SIA "Wiksna Wood" 523 tūkstošu eiro apmērā. Investīcija tika izmantota dažādu pamatlīdzekļu iegādei, tai skaitā autoparka paplašināšanai, kā arī ieguldījumiem apgrozāmajā kapitālā. Laika periodā no 2016. līdz 2018. gadam uzņēmuma grupas apgrozījums pieauga par 73%, sasniedzot 15,7 miljonus eiro, savukārt EBITDA marža pieauga no 8% līdz 12%, bet kopējie nodokļu maksājumi pieauga vairāk nekā divas reizes. Aizdevums tika atdots 2018. gada vidū, refinansējot aizdevumu bankā, kas bija iespējams, uzrādot pozitīvo tendenci uzņēmuma darbībā un finanšu rādītājos.

"FlyCap" jau ir viens fonds - KS "FlyCap Investment Fund I AIF" . Tas pārvalda 15,75 miljonus eiro lielu fondu. Līdz šim tas ir ieguldījis 24 uzņēmumos, tostartp "HansaMatrix", "MolPort", "Mailigen", "Sonarworks", "RCG Lighthouse", "Arsenal Industrial", "Bio2you", "AirPush". J. Skutelis stāsta, ka līdz šim fonds ir palīdzējis 11 uzņēmumiem iegūt papildu aizdevumus bankās, piedalījies piecu miljonu eiro aizdevuma piesaistīšanā uzņēmumam "Arsenal Industrial", atbalstījis "HansaMatrix" kotāciju "Nasdaq Riga" biržā, palīdzējis veikt "Tapcore" apvienošanos ar ASV uzņēmumu "AirPush", virknei uzņēmumu piesaistījis citus privātos investorus, kā arī iesaistījies dažādu biznesam svarīgu jautājumu risināšanā, piemēram, stratēģijas plānošanā, labāku nosacījumu panākšanā ar klientiem vai piegādātājiem, klientu atrašanā, darbinieku piesaistē.

Db.lv jau rakstīja, ka "FlyCap" realizēja savu investīciju saldētu maizes un konditorejas produktu ražošanas uzņēmumā SIA "Cannelle Bakery". Periodā no 2014. līdz 2016. gadam fonds izsniedza mezanīna aizdevumu 370 tūkstošu eiro apmērā, jo tobrīd uzņēmumam bija ierobežotas iespējas saņemt aizdevumu bankā. Investīcija tika izmantota ražošanas modernizēšanā, ražotņu Saldū un Skrundā apvienošanā un saldēto produktu līnijās attīstībā, kas ļāva uzņēmumam realizēt stratēģisko mērķi - palielināt eksporta apjomu. Piecu gadu laikā uzņēmuma kopējais apgrozījums ir pieaudzis par 23%, sasniedzot 3,3 miljonu eiro apgrozījumu 2018. gadā, un paredzams, ka 2019. gadā tas būs četri miljoni. Eksporta tirgus īpatsvars ir pieaudzis no 600 tūkstošiem eiro 2013. gadā līdz vairāk nekā 1,3 miljoniem eiro 2018. gadā, un plānots, ka 2019. gadā tie būs 1,6 miljoni eiro. Investīcija tika pilnībā realizēta šogad, uzņēmumam veicot pilnu atmaksu no esošās peļņas un arī pateicoties papildu aizdevumam no "Swedbank", ko bija iespējams saņemt saistībā ar uzņēmuma izaugsmi un uzlabojumu rentabilitātes rādītājos.

KS "FlyCap Investment Fund I AIF" lielākais investors ir attīstības finanšu institūcija "Altum", kas sniedz valsts atbalstu pilna spektra finanšu instrumentu veidā un izsniedz aizdevumus, kredīta garantijas, mezanīna aizdevumus un līdzinvestē riska kapitāla fondos. Izaugsmes riska kapitāla programma tiek finansēta no Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) un publiskā finansējuma līdzekļiem.

Tevi varētu interesēt

Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas valsts atbalsta programmā visā Latvijā...

Atbalstam ģimenēm ar bērniem mājokļa iegādei vai būvniecībai Attīstības finanšu institūcijai...

Divi no trīs uzņēmējiem nezina, kāds ir enerģijas patēriņš uzņēmumā, bet trijos...

Attīstības finanšu institūcijas ALTUM pārvaldītajam Latvijas Zemes fondam šā gada pirmajos deviņos...

Forums uzņēmējiem Vai bizness šodien var atļauties NEbūt energoefektīvs? 10. oktobrī bija apmeklēts...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Piesaistot Eiropas Savienības līdzekļus, nākotnē plānots stiprināt tarptautisko policijas sadarbību...

Veiksmīgākie alternatīvie finanšu nozares spēlētāji un finanšu tehnoloģiju uzņēmumi saņēmuši...

70% uzņēmēju nav apmierināti ar finansējuma noformēšanas procesu, tādējādi aizdevējiem būtu...

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) pieņēmis lēmumu par negodīgu komercpraksi SIA...

Eiropas Savienības (ES) finanšu institūcija Eiropas Investīciju banka (EIB) ceturtdien paziņoja,...

Mogo Finance un tās grupas uzņēmumi, kas specializējušies lietotu automašīnu finansēšanā, veikusi...

Atbalstam ģimenēm ar bērniem mājokļa iegādei vai būvniecībai Attīstības finanšu institūcijai...

Par Rīgas domes grantu programmas «Atspēriens» 2019. gada uzvarētājiem atzīti SIA «Evlab»,...

Finanšu tehnoloģiju uzņēmumam Twino izveidota padome un par tās priekšsēdētaju iecelts Twino...

Budžeta izstrādes laikā pieņemto patērētāju kreditēšanas nodeva būtu jāattiecina ne tikai...