Deputāti ar piespiešanos virza izbrāķēto «demogrāfijas vienošanos» uz priekšu 

Lai arī Saeimas Sociālo lietu komisija secinājusi, ka pēc koalīcijā politiski panāktās «demogrāfijas vienošanās» veidotais likumprojekts būtībā ir brāķis, to nolemts konceptuāli atbalstīt.

Zanda Zablovska, 2013. gada 23. oktobris plkst. 15:15

Foto: LETA

Deputāti vakar komisijas sēdē secinājuši, ka valdības iesniegtie likumprojekti, kas paredz izmaiņas vecāku pabalsta un bērna kopšanas pabalsta aprēķināšanā, būtībā ir brāķis. Tāpēc ministrijām uzdots sagatavot atzinumus par deputātu izstrādātajiem alternatīvajiem likumprojektiem, skaidro Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča. «Taču, tā kā ierēdņi līdz komisijas sēdei šo uzdevumu izpildīt nespēja, šodien bijām spiesti atbalstīt valdības piedāvājumu. Vienojāmies alternatīvo likumprojektu tekstu iestrādāt kā priekšlikumus uz otro lasījumu,» viņa norāda.

Saeimas Preses dienestā DB informēja, ka atbilstoši Saeimas Kārtības rullim nevienu likumprojektu nevar izskatīt pirmajā lasījumā, ja tas paredz budžetā papildu izdevumus vai izmaiņas ieņēmumos un tam nav pievienota finanšu ministra atsauksme.

«Komisijai godu nedara šādu likumprojektu atbalstīšana, jo īpaši tādēļ, ka jau to anotācijās iekļautas norādes uz Satversmes pārkāpuma riskiem likumu grozījumu pieņemšanas gadījumā. Taču mums nebija citas izvēles, lai nodrošinātu bērnu kopšanas pabalstu pieaugumu, sākot no nākamā gada,» uzsver A.Barča. Pēc viņas teiktā, līdz ar deputātu sagatavoto likumprojektu būtiski mazināsies Satversmes tiesas riski.

DB jau rakstīja, ka, neiztiekot bez savstarpējiem pārmetumiem, valdība atbalstījusi paredzētās izmaiņas vecāku pabalstu izmaksā. Joprojām gan nav skaidrs, vai koalīcijā politiski panāktā «demogrāfijas vienošanās» atbilst Satversmei. Riskus Labklājības ministrija saskata saistībā ar vecāku pabalstiem – proti, piedāvātās izmaiņas ir nelabvēlīgākas daļai vecāku, kuru bruto alga pārsniedz 500 latus mēnesī.

Likumu izmaiņas paredz bērna kopšanas pabalsta apmēru paaugstināt no 100 līdz 120 latiem jeb 171 eiro, nosakot to kā universālu pabalstu, ko līdz bērna pusotra gada vecumam varēs saņemt arī nodarbinātās personas kopā ar vecāku pabalstu. Arī minimālais vecāku pabalsta apmērs plānots 171 eiro. Tāpat plānots līdz bērna 1,5 gada vecumam pagarināt vecāku pabalsta saņemšanas periodu, tā apmēru mēnesī nosakot 43,75% apmērā no vecāka bruto algas. Savukārt vecāku pabalsta saņēmējam, kurš atgriežas darbā, būs tiesības saņemt pabalstu 30% no aprēķinātā vecāku pabalsta apmēra.

Grozījumiem Valsts sociālo pabalstu likumā un likumā par maternitātes un slimības apdrošināšanu plānots prasīt steidzamību, lai parlaments tos galīgajā lasījumā varētu pieņemt pirms nākamā gada valsts budžeta. Ievērojot tiesiskās paļāvības principu, jaunās normas pilnībā stāsies spēkā 2014.gada oktobrī, līdz tam nosakot pārejas periodu, informē Saeimā.
 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2013. gada 17. oktobris plkst. 14:14

Ar 57 balsīm «par» Saeima konceptuāli atbalstījusi grozījumus likumā par akcīzes nodokli,...

2013. gada 15. oktobris plkst. 13:59

Ministru kabineta sēdē jau otro nedēļu pēc kārtas sākās diskusijas par koalīcijā...

2013. gada 03. oktobris plkst. 10:52

Saeima konceptuāli atbalstījusi likuma grozījumus, kas paredz paplašināt valsts amatpersonu...

2013. gada 01. oktobris plkst. 17:34

Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa no finanšu ministra Andra Vilka saņēmusi...

2013. gada 26. septembris plkst. 14:01

Saeimas Prezidijs un Frakciju padome nolēmusi, ka Latvijas Bankas prezidenta amata kandidatūras...

Nepalaid garām

Šodien Ventspilī tika prezentēta jaunā koncertzāle «Latvija»....

Biznesa portāls Db.lv bija liecinieks situācijai, kad kāda sieviete SIA «Ilgezeem» tirdzniecības...

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...