Enerģētika

Elering: Sinhronizācija notiek pozitīvā virzienā

Žanete Hāka, 07.03.2019

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Baltijas elektrotīklu sinhronizācijas ar Eiropu process nav jauna lieta un notiek jau desmit gadus, enerģētikas nozares forumā «Enerģētikas nozares nākotne – izaicinājumi un iespējas» uzsvēra Igaunijas kompānijas «Elering» sinhronizācijas projekta vadītājs Jāks Tuksams (Jaak Tuksam), kurš piebilda, ka sinhronizācija notiek pozitīvā virzienā.

«Par pārtraukšanu vai atvienošanos no Krievijas tirgus sākām domāt brīdī, kad ieguvām neatkarību, bet tas ir izaicinājums, lai konkurētu ar attīstītajām valstīm un pietuvotos tām, ne tikai būtu kā lietotāji,» viņš sacīja.

2006.gadā tika sperti pirmie soļi, lai atvērtu tirgu un sāka darboties Estlink. 2014.gadā tika uzsākts projekts Estlink2 un kopš tā brīža līdz 2016.gadam Baltijas valstīs ir četri savienojumi, mūsu enerģijas tirgus ir pilnībā integrēts Eiropas tirgū.

«Cita aina paveras tehniskajā jomā, jo tajā jomā joprojām esam atkarīgi no Krievijas. Sistēma darbojas labi, bet pie noteiktiem apstākļiem tā darbosies, saglabājot labas kaimiņu attiecības. Bet, ja ir dažādi politiskie viedokļi un nostādne, situācija var mainīties,» piebilda eksperts.

Tādējādi Igaunijas mērķis ir sinhronizēt sistēmu ar Eiropu, lai iegūtu kontroli pār savu elektroenerģijas sistēmu. «Šodien elektrība ir nepieciešama visur. Pirmkārt, nepieciešams sagatavoties negaidītiem, kritiskiem brīžiem un sinhronizācija to nodrošinātu. Ja skatāmies uz Eiropas sistēmu, frekvences kontrole tur ir sadalīta, tā notiek atsevišķi un tas ir labi. Ir zināms, ka lielāka sistēma ir jāoptimizē, bet Baltijas valstis vienas nav pietiekami lielas, lai tās optimizētu, tādēļ nepieciešama lielāka sistēma, kam pievienoties. Šī iemesla dēļ mums izstrādāts sinhronizācijas plāns, un mums būs kabelis no Lietuvas uz Poliju.»

«Lai absolūti spētu darboties paši, jābūt neatkarīgiem. Lai būtu sinhronizēti, ir jāievēro noteikti standarti, un viens no tiem ir spēja vadīt Baltijas energosistēmu kā vienu vienību un nodrošināt to kā atsevišķu sadaļu,» sacīja eksperts.

Komentāri

Pievienot komentāru