FOTO: Kurzemes jūrmalā māju sev ceļ slavenais basketbolists Kristaps Porziņģis 

Īpašumus Rucavas novada piekrastes zonā joprojām aktīvi iegādājas Lietuvas pilsoņi, savukārt, Nīcas novadā lietuviešu aktivitāte ir mazinājusies un īpašumus vairāk iegādājas Latvijas iedzīvotāji. Kā biznesa portālam db.lv pastāstīja kāds informācijas avots, sev māju tur būvē arī slavenais latviešu basketbolists Kristaps Porziņģis.

Monta Glumane, 2018. gada 11. oktobris plkst. 14:33

Veidojot rakstu par piekrastes īpašumiem, db.lv novēroja, ka K. Porziņģa mājas būvdarbus veic uzņēmums «UPTK». Uzņēmuma pārstāvis atzina, ka pasūtītājs ir persona, kura vēlētos uz kādu laiku palikt anonīma, bet tā ir kāda Latvijas slavenība. Būvniecības darbi uzsākti aptuveni septembra sākumā un tos plānots pabeigt nākamā gada maijā.

«Šeit jau iepriekš bija tāds kā komplekss un viss tika projektēts uz vecajiem pamatiem. Te iepriekš notika pionieru nometnes, bija ēdnīcu telpas un daudzas citas ēkas,» skaidroja «UPTK» pārstāvis. Galvenie norādījumi, kas jāievēro šīs būvniecības laikā - īpašums atrodas starplieguma zonā un būvniecības laikā nedrīkst aizskart kāpas, bet teritorijā var notikt brīva būvniecība. «No būvniecības viedokļa nekas te neatšķiras, grunts ir laba. Vienīgais visu laiku jāuzlabo piebraucamā ceļa kvalitāte,» viņš sacīja.

Kā biznesa portālam db.lv pastāstīja Nīcas novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Gunita Šime, būvniecības procesus nosaka Nīcas novada teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi. Nīcas novadā tāpat kā visā Latvijas valsts teritorijā piekrastes zonā būvniecību ierobežo Aizsargjoslu likums, bet būvniecības procesu - projektu saskaņošanu, būvatļauju izsniegšanu - nosaka Būvniecības likums un vispārējie būvnoteikumi.

Daudz laimes dzimšanas dienā, Kristap!

Nīcas novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste norāda, ka aktīva būvniecība notiek visu laiku, jo Nīcas novads atrodas dzīvošanai ģeogrāfiski piemērotā vietā – pie jūras, tuvu Liepājai, to šķērso Liepājas-Klaipēdas šoseja. Savukārt, ar būvniecības pārkāpumiem piekrastes zonā pašvaldība saskaras reti un pēdējo piecu gadu laikā tādi nav bijuši.

«Reģiona atšķirība ir piejūras zemes tirgus, kurā pirms dažiem gadiem ļoti aktīvi bija pircēji no Lietuvas. Lai arī šo zemju cenas turas stabilas, pircēju loks no Lietuvas ir samazinājies – par to liecina šā gada darījumu statistika. Šobrīd piejūras zemju pircēji meklē īpašus zemesgabalus, īpašās vietās ar savu «odziņu», svarīga ir arī infrastruktūra: lai būtu komunikācijas, piebraucamie ceļi,» komentē nekustamo īpašumu kompānijas «Latio» korporatīvās komunikācijas vadītājs Uldis Galdiņš.

Pēc «Latio» sniegtās informācijas, darījumi ar zemes īpašumiem, kas atrodas līdz 500 metriem no jūras un ir ar platību no 0,5 līdz 3 hektāriem, tiek veikti par summu no 30 līdz 100 tūkstošiem eiro jeb 2-5 eiro kvadrātmetrā. Savukārt, otrajā līnijā, kas ir 500 līdz 1500 metri no jūras krasta, šādu darījumu summa ir caurmērā no 10 līdz 50 tūkstošiem eiro jeb 0,5 – 1,5 eiro kvadrātmetrā. Savukārt, ar ekskluzīviem īpašumiem tiešā jūras tuvumā ar apbūves tiesībām, kuru skaits ir ļoti ierobežots, ir notikuši daži darījumi līdz 15 eiro kvadrātmetrā, taču šādi darījumi notiek reti.

Tāpat posmā no Liepājas līdz Nīcai pieprasītas ir arī dažādas kvalitātes dzīvojamās mājas, bet darījumi šajā segmentā notiek par summu līdz 100 tūkstošiem eiro.

U.Galdiņš norāda, ka galvenā minēto īpašumu auditorija ir Latvijas rezidenti, bet nelielu skaitu veido arī ārvalstnieki, kurus interesē zeme un īpašumi pie jūras vasaras atpūtai. Vietējos pircējus interesē īpašumi pastāvīgai dzīvošanai vai naudas ieguldīšanai.

Pēc viņa novērojumiem, lietuvieši vairāk īpašumus iegādājas Rucavas novadā un Papes ciemā. Nīcas novada piekrastes zonā īpašumus vairāk iegādājas latvieši.

Rucavas novada būvinspektors Uģis Cepurītis pastāsta, ka būvniecības pārkāpumi piekrastes zonā ir salīdzinoši bieži, bet ļoti reti gadās pārkāpumi, kur nepieciešams atjaunot sākotnējo stāvokli. Pārsvarā šajos objektos nepieciešams tikai sakārtot dokumentāciju. «Ja skatītos burtiski, pēc visiem būvniecības likumiem, pārkāpumi ir atrodami praktiski katrā īpašumā, kas tiek apsekots, bet šie pārkāpumi ir nenozīmīgi,» stāsta būvinspektors.

U.Cepurītis norāda, ka būvniecības aktivitāte tomēr ir vērtējama neviennozīmīgi, jo saskaņotie projekti un izdotās būvatļaujas šajā teritorijā ir daudz, bet nereti būvatļaujas kalpo tikai kā zemes gabala cenas paaugstināšanas iemesls. «Gadījumos, kad cilvēki ir izdomājuši investēt jaunas ēkas būvniecībā, izņēmuši būvatļauju un veic būvdarbus, ēkas tiek uzbūvētas salīdzinoši raiti un pēc iespējas ātrāk tiek nodotas ekspluatācijā, lai tajās varētu ievākties vai veikt saimniecisko darbību,» komentē būvinspektors.

U.Cepurītis novērojis, ka informācija par pieejamiem īpašumiem atrodama ārzemju sludinājumu portālos, bet vietējos sludinājumu portālos šāda informācija nemaz nav pieejama. Tāpat viņš novērojis, ka īpašumus Rucavas novada piekrastes zonā visbiežāk iegādājas Lietuvas pilsoņi, bet ir tendence, ka īpašumus pērk arī citu valstu pilsoņi, piemēram, vācieši.

U.Cepurītis norāda, ka, ņemot vērā salīdzinoši lielos zemes gabalus un to, ka tos nav iespējams sadalīt mazākos zemes gabalos, neapbūvētu zemes gabalu tuvu jūrai kļūst arvien mazāk un cenas aug.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 07. augusts plkst. 6:48

Koknesē šobrīd tiek piedāvāts ļoti liels skaits nekustamo īpašumu....

2018. gada 24. jūlijs plkst. 14:15

Samazinoties bezdarbam un uzlabojoties ekonomiskajai aktivitātei, Bauskas pilsētā 2018. gadā ir novērota...

2018. gada 16. jūlijs plkst. 10:31

«Jelgava ir pastāvīgā attīstībā esoša pilsēta ar sakārtotu infrastruktūru un vidi, tai ir...

2018. gada 12. jūlijs plkst. 8:07

Pēdējā laikā uz Cēsīm pārvācas daudzi jauni cilvēki, taču viņi ne vienmēr...

2018. gada 05. jūlijs plkst. 13:11

Pieaug darījumu skaits, pieaug cenas un samazinās piedāvājums - tā varētu raksturot...

Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...

No šīs sadaļas
2018. gada 05. oktobris plkst. 9:46

Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas valsts atbalsta programmā visā Latvijā...

2018. gada 03. oktobris plkst. 9:04

Pamatojoties uz Ministru kabineta rīkojumu, VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) bez atlīdzības...

2018. gada 02. oktobris plkst. 6:59

Otrdien, 2.oktobrī apmeklētājiem durvis ver jaunuzceltais Valmieras peldbaseins, kas uzskatāms par...

2018. gada 01. oktobris plkst. 16:09

Pasaules arhitektūras dienā 1. oktobrī jau 13.reizi pasniegta Gada balva Rīgas arhitektūrā,...

2018. gada 01. oktobris plkst. 11:13

Pārdošanai patlaban tiek piedāvāta privātmāja Honkongā, kas varētu kļūt ne tikai par dārgāko...

2018. gada 26. septembris plkst. 13:10

Rīgas TV tornim pēc pārbūves ir lielas izredzes kļūt par iekārojamāko tūrisma...

2018. gada 26. septembris plkst. 10:57

Db.lv piedāvā tuvplānā aplūkot Gada balvai Rīgas arhitektūrā 2018 izvirzītos objektus -...

2018. gada 26. septembris plkst. 8:31

Vēsturiskajā lidostas Spilve ēkā un tās teritorijā atjaunošanas darbi ir apstājušies, pārliecinājās...

2018. gada 25. septembris plkst. 13:01

Ar kapsulas ielikšanas ceremoniju, Strēlnieku ielā uzsākta dzīvojamā kvartāla Lofts&Rosegold...

2018. gada 25. septembris plkst. 10:55

Db.lv piedāvā tuvplānā aplūkot Gada balvai Rīgas arhitektūrā 2018 izvirzītos objektus -...