FOTO,VIDEO: Durvis ver pirmā zero waste kafejnīca Rīgā 

Jaunnedēļ Krišjāņa Barona ielā, Rīgā, tiks atvērta pirmā zero waste jeb bezatkritumu kafejnīca Café M.

Monta Glumane, 21.3.2019
1/25

Kafejnīcas izveidotāji - Ulla Milbreta un viņas vīrs Johans Safrajs (Yohann Saffray).

Foto: Zane Bitere/LETA

Kafejnīcas izveidotāji ir latviete Ulla Milbreta un viņas vīrs francūzis Johans Safrajs (Yohann Saffray).

Db.lv jau rakstīja, ka bezatkritumu ideja kafejnīcas koncepcijā izpaudīsies dažādi. Ir paredzēts kompostēt radītos organiskos atkritumus, izmantojot industriālā komposta mašīnu – tie tiek iestrādāti augsnē diennakts laikā. Cilvēki kafejnīcu varēs apmeklēt ar savu krūzīti, bet, ja viņiem savas krūzītes nebūs, tad par vienreizlietojamo krūzīti būs jāmaksā papildus. Tādā veidā cilvēkiem būs izvēle – maksāt par produktu vai maksāt papildus arī par iepakojumu, kas tiek lietots dažas minūtes. Tāpat uzņēmēji vēlas ieviest depozīta sistēmu krūzītēm.

Jaunizveidotā kafejnīca būs paredzēta tiem, kuri vēlas dzert labu un garšīgu kafiju, kā arī tiem, kam saistoša zero waste ideja. Tās mērķis ir kļūt par pirmo bezatkritumu kafejnīcu Rīgā, par videi draudzīga biznesa paraugu citiem Latvijas uzņēmumiem un arī iedzīvotājiem.

U.Milbreta stāsta, ka vēl tiek gaidītas pēdējās atļaujas un santehnika, lai kafejnīca varētu sākt darbu. Tajā aptuveni trīs reizes nedēļā darbosies arī viņa pati, taču pamatā kafejnīcā Café M saimniekos viņas vīrs Johans, kā arī pieņemti divi papildu darbinieki - viens uz pilnu slodzi, bet otrs - uz pusslodzi. «Mums bija svarīgi saprast, vai mūsu darbinieki apzinās, kas ir zaļais dzīvesveids, jo šī nebūs vienkārši vieta, kurā mēs pasniedzam kafiju,» norāda U.Milbreta.

Viņa stāsta, ka kafejnīcas atvēršanas process ir bijis ļoti interesants, pašiem uzkrājot jaunu pieredzi. Kafejnīcas remontu pārsvarā veica viņas vīrs ar savu brāli, taču specifiskākiem darbiem tika piesaistīti meistari. «Tur, kur vajadzēja speciālistus, mums veicās visādi. Nesaprotami, ka atnākot meistars nosaka vienu cenu, bet rezultātā tā ir divas reizes lielāka. Kad es jautāju – kāpēc, tad tiek minēti dažādi iemesli. Galu galā nav jau izvēles un ir jāmaksā. Mēs rēķinājāmies ar citu summu, tāpēc pārņēma nepatīkama sajūta,» pieredzē dalās U.Milbreta.

Viņa stāsta, ka abi ar vīru bija aprēķinājuši plānotās investīcijas, kā arī rezerves budžetu, taču rezultā investīcijas bija daudz lielākas - aptuveni 60 000 eiro. Tika piesaistīts arī Projektu bankas līdzfinansējums aptuveni 4500 eiro apmērā. «Mums šobrīd nav budžeta, lai nopirktu papildu kafiju, tāpēc gaidām atbildi no Altum, vai viņi atbalstīs kafijas pupiņu pasūtīšanu, jo tas ir dārgi. Ja būs Altum atbalsts, tad iegādāsimies komposta iekārtu un kafijas pupiņas,» skaidro U.Milbreta.

Viņa skaidro, ka sākotnēji kompostam iekārtu nebūs, bet komposts tiks vākts tradicionālajā veidā. «Problēma, ka kompostu neviens nevēlas pieņemt. Valsts iestādēm nepieciešams visu laiku vienāds komposta sastāvs un viņi drīkst tikai pirkt, jo bez maksas nedrīkst ņemt. Piedāvājām kompostu arī Lucavsalas dārziņu īpašniekiem,» pieredzē dalās U.Milbreta.

Kafejnīcas iekārtojumam izmantotas mēbeles, kurām dota otrā iespēja, piemēram, lietoti krēsli, bet galdu virsmām izmantotas vecas durvis. Tās kafejnīcas īpašnieki gan iegādājās paši, gan kāds atveda bez maksas. Pēc tam paši zāģēja un pulēja. Plānots, ka galdu virsmas tiks piepildītas ar epoksīda sveķiem, lai tās būtu gludas.

Sienu dekorācijām izmantotas no Singapūras atvestas augu lapas, no kurām veidoti atspiedumi. Tāpat eksotiskās lapas tiks ierāmētas un pieliktas kafejnīcā pie sienas. U.Milbreta tās sešus mēnešus Singapūrā herbarizējusi un pēc tam atvedusi uz Latviju. Vēl no Singapūras atceļojušas tradicionālās flīzes, kas ir roku darbs un ar tām rotāta kafejnīcas bāra daļa. Kafejnīcas īpašnieki plāno izveidot arī bērnu stūrīti.

Plānots, ka kafejnīca savu darbu sāks jau nākamajā nedēļā, darba laiks būs no plkst 6:30 līdz 19. Tajā varēs iegādāties gan kafiju, gan bezglutēna produktus, piemēram, kūkas. Tāpat kafejnīcai piedāvāta sadarbība ar restorānu Spināti un sviests, iespējams, no viņiem tiks iegādātas sviestmaizes, taču sākumā kafejnīca darbosies testa režīmā, lai saprastu, ko vēlas klients.

Tevi varētu interesēt

Marta sākumā Krišjāņa Barona ielā, Rīgā, tiks atvērta pirmā zero waste jeb...

Biznesa portāls db.lv veica eksperimentu, lai noskaidrotu, cik izmaksā pārtikas produkti vienai...

Rīdzinieces Ilze Blāķe un Madara Bundzeniece atklājušas jaunu beziepakojumu veikalu «Turza», kas...

Biznesa portāls db.lv veica eksperimentu, lai noskaidrotu, vai kafijas tirdzniecības vietas Rīgas...

Kolektīvajā ieguldījumu platformā Projektu banka uzsākta finansējuma piesaiste pirmā pašapkalpošanās...

Nepalaid garām

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Pasaules parādi turpina augt, un vairāki finanšu procesu pētnieki brīdina, ka tam...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Dāņu uzņēmējs Stēns Lorenss, kurš plašāk pazīstams kā Luijs Fonteins, kopā ar...

Veģetāriešu un vegānu kafejnīcas Nata cafe saimnieks Ivars Rutkovskis cenšas mainīt sabiedrības...

Dāņu uzņēmēja Stēna Lorensa, kurš plašāk pazīstams kā Luijs Fonteins, sieva Ivonna...

Ideja veidot specializētu basketbola veikalu attaisnojusies, bet plašākai attīstībai iespējas...

Mūzikas klubs un bārs Artilērijas pagrabi Daugavpilī klientus apkalpo tikai latviešu un...

Investējot aptuveni 1,5 miljonus eiro, uzņēmums AS «Kesko Senukai Latvia» rekonstruējis veikalu...

Apbedīšanas dienesta darbinieks mūsdienās ir gan ārsts, gan psihologs, gan mācītājs...

Pēc desmit gadu darbošanās, Mārtiņš Mielavs vairs nav kluba Piens līdzīpašnieks....

Konkurences Padome (KP) konstatējusi, ka pašvaldības SIA Rīgas satiksme, iespējams, piedalījusies...

Iveta Zāģere pirms diviem gadiem nolēma izkāpt no komforta zonas – atvērt...