FOTO,VIDEO: Veikala Lāčuks līdzīpašnieks: Vislabākos pircējus esam zaudējuši 

«Ar sausām kājām esam veiksmīgi pārdzīvojuši visas krīzes, jo zināms, ka daudziem tas neizdevās. Tas jau ir viens labs darbs, kas ir izdarīts. Rotaļlietu un bērnu preču segmentam šis nemaz nav tik viegls laiks - bērni dzimst daudz mazāk, pieaug konkurence, mūsu tirgū ienāk lielās ārzemju ķēdes un tīkli. Ir ļoti grūti, bet mēs cīnāmies un savu vietu tirgū saglabājam,» biznesa portālam db.lv stāsta rotaļlietu veikalu tīkla «Lāčuks» īpašnieka SIA «Foboss Viens» līdzīpašnieks Aigars Bute.

Monta Glumane, 22.8.2018

Nupat izpārdotas vasaras sezonas preces - ļoti daudz velosipēdi, kas veido diezgan lielu uzņēmuma naudas apjomu, kā arī plastmasas rotaļlietas un dažādas āra spēles. Gatavošanās ziemas sezonai notikusi jau laicīgi - lai izvēlēto preci varētu saņemt, tā jāpasūta laikus. Šogad uzņēmums svinēs savu 25 gadu pastāvēšanas jubileju. «Paldies pircējiem, jo bez viņiem mēs nebūtu,» atzīst A.Bute.

2011. gadā uzņēmums plānoja attīstīt eko rotaļlietu ražošanu, taču plāns netika īstenots. «Ik pa laikam ir vēlēšanās uzsākt kaut kādu lietu ražošanā. Bet, ja sāc nopietni ražot, tad ir vajadzīgs pietiekami liels apjoms realizācijai. Latvijas tirgus ir tomēr par mazu. Lai ieietu starptautiskā tirgū, vajadzīgas ļoti lielas investīcijas. Nolēmām, ka nodarbosimies ar to, ko darām,» skaidro A.Bute.

Šobrīd uzņēmums ir pēdējā izstrādes stadijas posmā, lai klientus iepazīstinātu ar jauno interneta veikalu, jo līdzšinējais interneta veikals nav konkurētspējīgs. «Tāpēc ejam to ceļu, ka izveidojam veikalu ar citu nosaukumu, bet piedāvājam to pašu preci, tikai par internetā konkurētspējīgām cenām. Vecais interneta veikals paliks un atspoguļos mūsu mazumtirdzniecības tīkla piedāvājumu,» skaidro A.Bute.

Uzņēmuma līdzīpašnieks secina, ka pa šiem gadiem ir zaudēti vislabākie pircēji - bērnu vecvecāki. Viņš novērojis, ka šie klienti vairs nav tik turīgi kā kādreiz. «Viņi no sava mazumiņa atlicina, cik vien var, bet tik daudz viņi nevar atļauties.Viņiem sirds lūzt par mazbērnu, neko nav žēl un tos līdzekļus, kas ir pieejami, tērē. Šobrīd 80% tā ir izdzīvošanas prakse. Protams, viņi nopērk, bet tie vairs nav tādi pirkumi. Ir vēl cita lieta – mainījusies mode, tiek pieprasīti citi varoņi. Šobrīd ģimenes vairāk spēlē galda spēles, kas kļuvušas ļoti populāras. Savulaik pirmajā vietā bija lego un Bārbijas. Šobrīd lego var nopirkt jebkurā celtniecības veikalā un visur citur. Tas statuss arī ir nedaudz citāds. Protams, ļoti lielu apjomu šīs preces saglabā, bet tās vairs nav galvenās.»

SIA «Foboss Viens» pārstāvis norāda, ka naudas summas, ko klienti tērē, ir ļoti dažādas. Novērots, ka arī bērni uz veikalu dodas ar savām krājkasītēm vai ietaupīto dienas naudu. «Piemēram. A.Čaka ielas veikalā ir vesela kategorija bērnu, kas ienāk, izstaigā riņķi kā izstādē, ievāc informāciju un tad mērķtiecīgi vecākus ved pēc pirkumiem,» stāsta A.Bute.

Pārdošanas apjomus ietekmē arī dažādi bērnu rotaļlietu trendi. Piemēram, uzņēmuma noliktavā aizvien atrodami pagājušajā vasarā tik ļoti pieprasītie spineri, taču atlikums nav tik daudz, lai tas traucētu uzņēmumam strādāt. «Tās lietas ir kā brīnumsvecītes. Protams, priecājamies, ka ir tādas preces, kas palielina tirdzniecības apjomus. Pircēji pieprasa konkrētas preces, kas ir ļoti labi, jo tas atvieglo arī veikala darbinieku darbu - viņiem nav tik liela piepūle, lai šo pircēju apmierinātu. Laiks no sasveicināšanās ar klientu līdz pirkuma veikšanai samazinās,» pieredzē dalās uzņēmuma līdzīpašnieks.

Viņaprāt, preču pieprasījums mainās un bērniem pieejamā informācijas plūsma šobrīd ir ļoti liela. Ja filmas, mediji, žurnāli aktualizē šīs lietas, tad tajā brīdī šīs preces ir pieprasītas - mārketings dara savu, secina A.Bute.

Iespēju nodrošināt preču pieprasījumu ietekmē dažādi faktori. Piemēram, vai uzņēmums preci importē pats, vai sadarbojas ar vietējo piegādātāju. Ja vietējam piegādātājam uz šo brīdi iespējas ir izsmeltas, tad uzņēmums no tuvās Eiropas preces cenšas atgādāt pašu spēkiem. «Negribas, lai cilvēks, ienākot veikalā, ir vīlies un aiziet tukšām rokām. Tagad pasūtīt preces ir vieglāk nekā kādreiz, jo ir iespējams sazināties ar čehu, poļu, slovāku vai citiem partneriem un pajautāt, vai ir iespējas. Protams, ir jautājums par cenu un visām pārējām lietām. Tas ir laiks, aptuveni nedēļa, līdz šī prece nonāk līdz mums,» stāsta A.Bute.

Rotaļlietas visbiežāk tiek pasūtītas no Vācijas, Itālijas, Dānijas, Holandes un Spānijas. Tāpat preces tiek pasūtītas arī no Ķīnas un Baltkrievijas, taču vieglāk strādāt ar Eiropas zīmoliem. «Pirmkārt, tie ir atpazīstamāki, vieglāk komunicēt, veikt piegādes un tās ir īsākos termiņos. Ja ir problēma piegādē, tad var atgriezt preci vai samainīt. Ja ir atnākusi prece no Tālajiem Austrumiem, tad to sūtīt atpakaļ ir dārgāk nekā pasūtīt jaunu. Otrs ir kvalitātes jautājums - valstiskas prasības arī mums ir izvirzītas ļoti augstas. Visām precēm ir jābūt sertificētām Eiropas sertificētās laboratorijās. Nevar tirgot preci, kura neatbilst šīm prasībām.»

A.Bute novērojis, ka Baltkrievijā tiek ražotas kvalitatīvas plastmasas rotaļlietas. «Citiem šķiet, ka Baltkrievija ir atpalikusi zeme, bijusī padomju savienība, taču tajā rūpnīcā ražo arī ļoti slaveniem pasaules zīmoliem un kvalitāte ir labāka, nekā dažiem vācu zīmoliem. Arī cena, salīdzinājumā ar Eiropas preci, ir par 40% lētāka».

Latvijā ražoto rotaļlietu veikala sortimentā ir ļoti maz. Tie ir klasiskie koka šūpuļzirgi, galda spēles, koka konstruktori, kluči, dip-dap riteņi. Kā atzīst A.Bute, tad viens no iemesliem ir augstās prasības. Otra lieta – Latvijā ražotai precei ir ļoti augstas izmaksas. «Arī mums kā tirgotājiem ir interese nopelnīt. Ja tā cena beigās izveidojās ļoti augsta, tad pircējs izvēlas - vai par tādu cenu pirks importēto zīmolu, vai vietējo».

A.Bute uzskata, ka veikala «Lāčuks» attīstība Latvijā notiek loģiskā plūsmā. Kāds veikals, kas nav izdevīgs, tiek aizvērts, bet citviet tiek atvērts jauns. Uzņēmumam kopumā Latvijā šobrīd ir aptuveni 20 veikali. Par uzņēmuma nākotnes plāniem A.Bute ir izvairīgs: «Neesam pieraduši sludināt, ka darīsim to vai šo. Labāk izdarīsim un tad par to arī runāsim. Tas būtu pareizāk - runāt par izdarītiem darbiem, nevis solīt.»

SIA Foboss Viens nodarbojas ar spēļu un rotaļlietu mazumtirdzniecību specializētajos veikalos. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 666 300 eiro un tas pieder trīs privātpersonām - Aigars Butem (33,3%), Viktoram Mežeckim (33,3%) un Valdim Vēverim (33,3%). 2017.gadā SIA Foboss Viens apgrozījums bija 3 725 766 eiro, bet peļņa 956 eiro. Uzņēmums nodarbina 95 darbiniekus.

Tevi varētu interesēt

SIA «Rūķis» ir ražošanas uzņēmums, kas specializējies PVC auduma un metāla konstrukciju...

Astoņus gadus pēc Abavas vīna darītavas izveidošanas tā ir kļuvusi par vadošo Latvijas vīna...

Centralizēto prokuratūras ēku Aspazijas bulvārī 7 gaida pārbūve, kas izmaksās 11,5 miljonus...

LU Botāniskajā dārzā Rīgā aizvadīts otrais Latvijā rīkotais Vegānfestivāls....

Zirgu stallis Zirgzandales Mārupē darbojas jau 15 gadus un no vietas, kur sākotnēji tika...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Mazā formāta veikalu izaugsmi veicina vairākas objektīvas globālas tendences, tostarp urbanizācija,...

Konkurences padome (KP) pieņēmui lēmumu atļaut apvienošanos, ar kuru Kesko Senukai grupas...

Apavu tirgotājs SIA «Eiropas Apavi» pārjaunojis komercķīlu, palielinot ar ķīlu nodrošināto...

Lietuvas apģērbu mazumtirgotājs Apranga pirmos zīmola Oysho veikalus Latvijā plāno atvērt nākamgad...

Ceturtdien Latvijā reģistrēts jauns Lietuvas apģērbu mazumtirgotāja «Apranga» meitasuzņēmums...

Sieviešu un bērnu apģērbu mazumtirgotāja SIA «Lindex Latvia» darbība pagājušajā gadā uzlabojusies,...

Finansiālās grūtībās nonākušo Lielbritānijas lielveikalu tīklu «House of Fraser» piektdien...

Virtuves trauku un piederumu ražotājs Fissman Latvijas tirgū ar savu produkciju ienāca...

Latvijā joprojām saglabājas visaugstākais kontrabandas un viltoto cigarešu īpatsvars Eiropas Savienībā,...

Viena no latviešu tūristu autobusu obligātām pieturvietām Lietuvā ir zīmola Lidl veikali...