Investors

GE izmet no Dow indeksa

Jānis Šķupelis, 25.06.2018

Foto: AP/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Tradicionālās ekonomikas pārstāvjiem uz tehnoloģiju uzņēmumu fona grūti izskatīties nozīmīgiem

Korporatīvajā vidē, šķiet, nekas nav mūžīgs, un šā mēneša otrajā pusē pēc vairāk nekā gadsimta ritējuma no ASV Dow Jones Industrial indeksa aprēķina tika lemts izņemt ilggadējā tā dalībnieka un pēdējā palikušā oriģinālā biedra General Electric akcijas. Šī uzņēmuma akciju izmaiņas šī leģendārā 30 lielas kapitalizācijas, ļoti aktīvi tirgotu publiski kotētu uzņēmumu vērtspapīru indeksa veidošanā tika izmantotas kopš 1907. gada. Līdz ar GE aiziešanu par vecāko Dow biedru kļūst Procter & Gamble, kura vērtspapīri tā aprēķinā izmantoti kopš 1932. gada.

Laiki mainās

Šāds lēmums ataino General Electric, kura kādreiz tika uzskatīta par pašu varenāko ASV kompāniju (reiz tas kapitalizācijas ziņā bija lielākais ASV uzņēmums), norietu. General Electric pēdējā laikā negatīvi ietekmējusi izejvielu cenu samazināšanās, milzīgie uzņēmuma parādi un grūtības ar konkurētspēju. Tāpat uzņēmums ziņojis, piemēram, par dividenžu cirpšanu.

Uzņēmuma grūtības bildē skaidri redzamas, ja aplūko tā akcijas cenas gluži vai brīvo kritumu. Tā kopš pagājušā gada sākuma zaudējusi aptuveni 60% savas vērtības (kapitalizācija ir sarukusi vairāk nekā par 100 miljardiem ASV dolāru). Turklāt šāds kritums noticis laikā, kad investoru skatījums uz pārējo akciju tirgu pamatā ir bijis visai pozitīvs. Rezultātā GE akcija jau kādu laiku bija kļuvusi par pašu lētāko Dow indeksa vērtspapīru, kas nozīmē, ka tai bija pat mazākā ietekme arī uz tā svārstībām.

Lielākā daļa tirgus ekspertu gan neparedz, ka GE izņemšana no minētā indeksa varētu radīt kādas nozīmīgas papildu problēmas šim uzņēmumam. Tas gan demonstrē, cik tālu rucis šīs kompānijas statuss ASV tautsaimniecībā. Būtībā saulītē pašlaik gozējas tehnoloģiju kompānijas, no kurām lielākā daļa turpina gaidīt gan labu finansiālo sniegumu, gan to, ka tās būs nākotnes pasaules ekonomikas dzinējspēks.

Visu rakstu GE izmet no Dow indeksa lasiet 25. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru