Ideju mežs: Atmaksāsies ar uzviju 

Pētījumi jaunu koksnes izstrādājumu radīšanā, esošo produktu fizikālo īpašību uzlabošanā, kā arī ražīgāku un kvalitatīvu sortimentu izaudzēšanā paver meža nozarei gūt papildu miljardos mērāmu atdevi

Māris Ķirsons, 07.12.2015
1/2

Valdis Egle

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Tāds ir SIA MNKC (Meža nozares kompetences centrs) 19 īstenoto pētījumu projektu rezultāts. «Iegūtie rezultāti nepieder kādam atsevišķam uzņēmumam, bet gan visiem,» uzsver SIA MNKC valdes loceklis Valdis Egle. Pirmo reizi vēsturē radīta ilglaicīga un pastāvīgi darbojoša nozares uzņēmumu un zinātnieku sadarbība, kurā «mūziku pasūtīja» uzņēmēji. Nozīmīga loma šādai biznesa un zinātnieku sadarbībai ir bijusi ES struktūrfondu atbalstam. «Kopumā izmaksas sasniegs aptuveni 11,4 milj. eiro, no kuriem ES atbalsta maksimālais līmenis – 8,89 milj. eiro, līdz šim ir apmaksāti 8 milj. eiro,» norāda V. Egle. Pašlaik pētījumi turpinās piecos projektos.

«Svarīgākais, ka nozares uzņēmumi varēja fleksibli mainīt pētījumu virzienus un lēmumus par to, ko un kā pētīt, nepieņēma ierēdņi,» tā uz jautājumu, kas ir šīs ES struktūrfondu programmas veiksmes pamats, atbild V. Egle. Pētniecība nav lēts prieks, tāpēc tajā lielākoties iesaistījušies meža nozares finansiāli spēcīgākie uzņēmumi. «Sākot pētījumus, nekad nevar zināt, kādi būs to rezultāti, līdz ar to tiem ir augsts riska faktors, ka iztērētos līdzekļus neizdoties atpelnīt,» skaidro V. Egle.

Darbošanās notikusi trijos virzienos – ārzemēs esošo tehnoloģiju piemērošana Latvijas apstākļiem, esošu produktu īpašību uzlabošana un potenciāli jaunu produktu izstrāde. To realizācijā iesaistījušies ne tikai Latvijas zinātnieki no Lauksaimniecības universitātes, valsts mežzinātnes institūta Silava, SIA Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts, RTU, Koksnes ķīmijas institūta, bet arī ārvalstu, piemēram, Vācijas pētnieki.

«Meža nozares saknes ir mežsaimniecība, tāpēc virkne pētījumu bija vērsti uz koksnes ražīguma paaugstināšanu, kvalitatīvākas koksnes izaudzēšanu,» norāda V. Egle.

Visu rakstu Atmaksāsies ar uzviju lasiet 7. decembra laikrakstā Dienas Bizness.