Ieguldījumi «zālītes» biznesā: vilinoši, bet ļoti riskanti 

«Nākamā ASV lielā industrija» tādi vārdi pēdējo nedēļu laikā veltīti šīs valsts marihuānas jeb «zālītes» ražošanas un izplatīšanas biznesam. Līdz ar to, ka arvien lielākus apmērus uzņem kustība, kas ir par šīs substances legalizāciju šajā valstī, potenciāli labāki laiki var gaidīt arī tās kompānijas, kas nodarbojas ar legālās marihuānas audzēšanu un pārdošanu.

Jānis Šķupelis, 21.1.2014

Foto: AFP/LETA

Vairāku šo uzņēmumu akcijas tiek tirgotas arī biržā un nav izslēgts, ka šie vērtspapīri var izrādīties laba riska investīcija. Katrā ziņā, jo vairāk tiks pārdota legālā zālīte, jo potenciāli lielāki būs šīs industrijas ieņēmi un maģiskais investoru vārdiņš «peļņa».

Protams, viss nebūt nav viennozīmīgi – šā biznesa veiksmes stāstu vēl apvij daudz neskaidrību, un arī pietiekami daudzi akciju analītiķi brīdinājuši, ka ieguldījumi marihuānas ražotāju kompāniju akcijās ir visai bīstami. Katrā ziņā jāņem vērā, ka šo kompāniju vērtspapīru cenas pēdējo nedēļu laikā mainījušās ļoti strauji, kas nozīmē, ka šis ieguldījums būtu piemērots investoriem ar samērā augtu riska toleranci. Piemēram, «zālītes sektora» uzņēmuma Hemp akcijas cena kopš 20. decembra palielinājusies par 345% – līdz 4,45 ASV dolāru centu atzīmei. Savukārt kopš šā gada devītā janvāra virsotnēm, kad kompānijas akcijas vērtība spēja uzrausties līdz pat 8,55 ASV dolāru centu atzīmei, Hemp vērtspapīra cena sarukusi par 48%. «Marihuānas kompāniju akciju cena pieaug, jo investori grib atrast nākamo Microsoft. Pieprasījums pēc marihuānas ir negausīgs,» Bloomberg norāda Hemp vadītājs un bijušais ieslodzītais (par narkotiku kontrabandu) Brūss Perlovins.

Slūžas vaļā

Investoru apmātība ar marihuānas kompānijām pēdējo nedēļu laikā saistīta ar to, ka zālīte legālai lietošanai atpūtas nolūkos legalizēta Kolorado štatā. Tāpat līdzīgi pēc dažiem mēnešiem Kolorado piemēram sekos Vašingtonas štats. Par zālītes legalizēšanu medicīniskiem nolūkiem ziņojis arī Ņujorkas štata gubernators Endrjū Kuomo.

Katrā ziņā fakts ir tāds, ka ASV ir pietiekami ietekmīgs un plašs zālītes legalizēšanas atbalstītāju pulks. Tādējādi, šķiet, slūžas šajā ziņā ir pavērtas un nav izslēgts, ka marihuānas lietošanai atbalsts pieaugs ne tikai ASV, bet arī pārējā pasaulē (piemēram, Urugvaja šogad plāno legalizēt zālīti). Līdz ar šādām vīzijām zālītes bizness nu kļuvis par jauno Volstrītas bumu.

DB jau 2012. gadā ziņoja, ka Vašingtona un Kolorādo kļuvuši par pirmajiem ASV štatiem, kur marihuānu no 2014. gada sākuma būs legāli atļauts pirkt un lietot atpūtas nolūkiem. Šobrīd jau 20 ASV štatos ļauts marihuānu izmantot medicīniskos nolūkos. Arī toreiz DB vērsa uzmanību, ka ieguldījumi marihuānas kompānijās varētu būt visai perspektīvi.

Atsevišķas ASV amatpersonas teikušas, ka zālītes uzvara būs īslaicīga. Bet cik gan ilgi cīnīsies ar pārspēku – sabiedrības aptaujas liecina, ka vairāk par pusi ASV iedzīvotāju (jau gandrīz 60%) atbalsta zālītes legalizāciju. Sevišķi populāra šī iniciatīva ir jauniešu vidū. «Es meklēju ko tādu, kas būs pieprasīts, kad marihuāna būs legāla. Es pats nekad neesmu to smēķējis. Es neesmu bruņinieks. «Tur iekšā» es esmu naudas dēļ,» Bloomberg norāda kāds ASV investors un bijušais pilots Džims Villets kura uzdevums bijis sargāt Kalifornijas piekrasti no Latīņamerikas marihuānas kontrabandas.

Jāpiebilst, ka bez jau pieminētās Hemp var izcelt arī citas marihuānas nozares kompānijas. Viena no tām ir Medical Marijuana, kuras akcijas vērtība, lai gan ik pa brīdim piedzīvo ļoti straujas cenu svārstības, pusgada laikā pieaugusi gandrīz par 30%. Savukārt legālās marihuānas ražotāja Grow Life akcijas vērtība kopš pagājušā gada sākuma pieaugusi jau par 522% – līdz 23 ASV dolāru centu atzīmei. Kā vēl dažas kompānijas, kas saistītas ar zālītes biznesu, varētu minēt Advanced Cannabis Solutions, GreenGro Technologies, Tranzbyte Corp. un Medbox (šī ir interesanta kompānija, kas marihuānas sektoru apgādā ar dažādām tehnoloģijām; tiekot plānoti arī marihuānas tirdzniecības automāti). Uzreiz gan jāteic, ka zināmus sarežģījumus varētu sagādāt daudzu šo uzņēmumu akciju iegādāšanās, jo tās tiek listētas mazākas kapitalizācijas ASV publisko kompāniju sarakstos. Visticamāk, šādā gadījumā būtu jāsazvanās ar savu brokeri.

Ne visas izdzīvos

Pagaidām gan notiekošā marihuānas investīciju buma skeptiķi vērš uzmanību uz to, ka cilvēki šo kompāniju vērtspapīrus pērk gluži kā apmāti, pirms tam neveicot faktiski nekādu analīzi un izpēti. «Varētu būt viena vai divas šādas kompānijas, kas izdzīvos. Jau ir pieredzēti vairāki šādu trakumu uzplūdi, kuru rezultātā daudzi ieguldītāji gūst smagus apdegumus. Vidējam investoram vajadzētu padomāt divreiz,» norāda NorthCoast Asset Management analītiķi. Kā piemērs tiek pieminēta ASV investoru apmātība 2009. gadā pirkt Ķīnas kompāniju akcijas (to cena lielākajā daļā gadījumu pēc sākotnējā straujā pieauguma tikpat strauji saruka). «Ir ļoti viegli saprast, kāpēc «dienas ietvara tirgoņi» mīl šīs centu akcijas (penny stocks). Viņi mīl ažiotāžu un konstanto ziņu plūsmu, kas aptver šīs akcijas,» piebilst Jones Trading Institutional Services eksperti. Zināmas bažas saistītas arī ar to, ka šo kompāniju akcijas pēdējo mēnešu laikā strauji pieaugušas, bet nav skaidrs, vai tikpat strauji pieaugs šo uzņēmumu peļņa.

Interesanti arī, ka ASV regulatori izdevuši brīdinājumu saistībā ar potenciāli krāpnieciskām darbībām, kas tiekot veiktas ar marihuānas kompāniju akcijām. Tiek ziņots, ka iespējamie krāpnieki, kas varot būt saistīti ar šo uzņēmumu vadību, aktīvi rekomendējot vairāku mazo kompāniju akcijas, bet paši vienā brīdī, kad cenas īstenoto aktivitāšu rezultātā pieaugušas, tās pārdod. Tiek ziņots, ka vairākas šīs kompānijas nepatiesi informējot par savu finanšu veselību, lai gan patiesībā to peļņa nav tik liela vai pat esot aktuāli zaudējumi.

Būtu noteikti jāpiekrīt, ka pirms šādu uzņēmumu pirkšanas rūpīgi jāapkopo pieejamā informācija, jāmēģina nepaļauties emocijām, jādomā kritiski un būtu nepieciešams izvēlēties arī pareizu ieguldītās naudas summu. «Ja jums ir vēlme iegādāties šīs kompānijas, tad droši vien likmes vajadzētu izdarīt uzreiz uz vairākām. Tas būtu jādara, zinot, ka dažas no tām beigs pastāvēt, dažas būs ļoti veiksmīgas, bet pārējām ies vidēji. Kopumā gan domāju, ka šādam marihuānas uzņēmumu grozam vajadzētu dot labu atdevi tuvāko piecu līdz 10 gadu laikā,» klāsta ASV investīciju kompānijas StoneCastle Investment Management eksperti.

Vidējā atpūtas nolūkiem domātās legālās marihuānas cena Kolorado štatā esot 400 ASV dolāri par unci (aptuveni 14,1 USD par gramu). Aptuveni divreiz lētāka esot marihuāna medicīniskiem nolūkiem.

Tevi varētu interesēt

Ņujorkas štata gubernators Endrjū Kuomo trešdien paziņoja, ka atļaus marihuānas lietošanu...

Urugvajā, kas izpelnījusies slavu kā viena no progresīvākajām Latīņamerikas valstīm, oficiāli...

Urugvajā aizvadītas starptautiskas marihuānas audzētāju sacensības – Marihuānas kauss...

Kādreizējais tehnoloģiju kompānijas Microsoft administrators iecerējis izveidot pirmo ASV nacionālo...

Čehijas Republikā uzsākta medicīniskās marihuānas tirdzniecība, kas būs pieejama pacientiem,...

Nepalaid garām

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Pasaules parādi turpina augt, un vairāki finanšu procesu pētnieki brīdina, ka tam...

8.janvārī "Dienas Bizness" rīkoja kārtējo Donoru dienu Andrejostā....

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Latvijas Paralimpiskās komitejas rīkotajā Latvijas Paralimpiskā sporta centra arhitektoniskās...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

SIA Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca noslēgusi iepirkumu konkursu par stacionāra...

Dienas Biznesa interese par vilcienu nomas konkursu ļauj uzskatīt to par pretendentu iepirkumā....

Lai gan jau pēc dažiem mēnešiem, 1.aprīlī, Latvijā tiks atvērts elektroenerģijas tirgus...

Ekspremjera Andra Šķēles ģimenei piederošā presētu koka bloku ražotne SIA Baltic...

Igaunijas ekonomikas ministrs Juhans Parts nonācis neveiklā situācijā, nosaucot dažus Lietuvas valdības...

Meteorologi uznākušā sala turpināšanos prognozē līdz pat janvāra beigām, bet ziemāju...

Likvidēts Jelgavas novada mēbeļu ražotājs Egra trans, kurā viens no kapitāldaļu turētājiem...

Krievijas patērētāju aizsardzības dienests Rospotrebnadzor apturējis Latvijas uzņēmuma Kolumbija...

iektdien, 17. janvārī, zemkopības ministre Laimdota Straujuma Berlīnē parakstīja vienošanos...

Lai paustu savu nostāju par lauksaimniecības zemes iegādes kritērijiem, lauksaimnieki pulcēsies...