Jaunākais izdevums

Noslēdzoties SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” (DIO) izsludinātajam taromātu iepirkuma konkursam, tiesības nodrošināt automatizēto depozīta iepakojuma pieņemšanu Latvijā ieguvis Norvēģijas uzņēmums “Tomra Systems ASA” (Tomra), kas ir iepakojuma savākšanas un šķirošanas iekārtu ražotājs ar teju 50 gadu pieredzi nozarē.

Pēc līguma noslēgšanas un konkrētu taromātu modeļu izvietojuma un vietu precizēšanas, sāksies iekārtu ražošanas process, lai jau septembrī uzsāktu pirmās iekārtu piegādes uz iepakojuma pieņemšanas vietām. Plānots, ka depozīta sistēma darbību Latvijā uzsāks 2022. gada 1. februārī.

Uzņēmuma Tomra iesniegtais piedāvājums tika atzīts kā tehniski modernākais, uzticamākais un pārdomātākais piedāvājums ar zemāko piedāvāto cenu. Sadarbībai tika izvēlēts taromātu nomas modelis, kurā visu infrastruktūras izvietošanu un IT sistēmas izveidi, kā arī iekārtu apkalpošanu darbības laikā nodrošina Tomra, saņemot atlīdzību par katru automatizēti pieņemto iepakojumu brīdī, kad sistēma uzsāks darbību.

Tomra piedāvājumā ietilpstošie taromāti atbalstīs arī depozīta sistēmas paplašināšanas iespējas nākotnē, ko varēs realizēt, papildinot esošās iekārtas ar jauniem moduļiem un programmatūru.

Visas ar taromātu nomu un apsaimniekošanu saistītās izmaksas segs depozīta sistēmas operators (DIO).

“Esam patiesi gandarīti, ka, pateicoties sīvai konkurencei, izdevies Latvijas depozīta sistēmai un iedzīvotājiem nodrošināt šobrīd labāko pieejamo iepakojuma pieņemšanas tehnoloģisko risinājumu, kas sevi veiksmīgi pierādījis tādās depozīta sistēmas valstīs kā Lietuva, Igaunija Vācija, Norvēģija, Zviedrija, u.c. Depozīta iepakojuma pieņemšanas infrastruktūras izveide ir ļoti atbildīgs uzdevums, jo tas iet roku rokā ar sistēmas ilgtspēju un kopējo iedzīvotāju pieredzi un vēlmi nodot tukšo dzēriena iepakojumu. Ņemot vērā īso laiku, kāds atvēlēts depozīta sistēmas ieviešanai, ļoti svarīga ir partnera pieredze un pieejamie resursi. Tomra palīdzēs mums izveidot modernu, drošu un praksē pārbaudītu depozīta sistēmu, kas ļaus izpildīt nospraustos mērķus vides saudzēšanā,” stāsta Miks Stūrītis, SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” valdes priekšsēdētājs.

Neskatoties uz konkursa rezultātu, DIO pozitīvi raugās uz Latvijas ražotāju potenciālu un vēlas atbalstīt arī vietējos talantus.

“Vēlamies realizēt pilotprogrammu un dot iespēju vēl vienam konkursa dalībniekam – pašmāju uzņēmumam SIA “WinGo Deposit” (WinGo) – pierādīt savu tehnoloģiju efektivitāti praksē. Tā kā pagaidām WinGo iekārta vēl nav sertificēta un pārbaudīta reālā darbībā, mēs atbalstīsim un būsim gatavi veikt WinGo iekārtas testēšanu, lai veiksmīgas darbības rezultātā tā varētu iegūt nepieciešamo operatora apstiprinājumu. Ja WinGo taromāts būs pierādījis efektivitāti praksē un iegūs nepieciešamo sertifikāciju, piedāvāsim iekārtas testēšanu reālos apstākļos vairākās iepakojumu pieņemšanas vietās. Ceram, ka šī pilotprogramma un sadarbība būs veiksmīgs atspēriena punkts pašmāju uzņēmumam, lai jau nākotnē tas varētu startēt arī citos līdzīgos iepirkumos,” piebilst M.Stūrītis.

Ar iesniegtajiem piedāvājumiem iepazinās arī “Latvijas Mazumtirgotāju Biedrība”, kas pievienojusies DIO ar mērķi nodrošināt tirdzniecības uzņēmumu pārstāvību vienotas depozīta sistēmas ieviešanā un administrēšanā. “Tirgotājiem, kas būs vistiešākie taromātu uzturētāji, ir svarīgi, lai šīs iekārtas nodrošinātu gan teicamu pieredzi un ērtības klientiem, gan ērtu apsaimniekošanu apkalpojošajam personālam. Tieši zīmols Tomra ir tirgotāju pirmā izvēle visā pasaulē. Ņemot vērā uzņēmuma līdzšinējo pieredzi un iesaisti daudzu valstu depozīta sistēmās, un Tomra piedāvājumu Latvijas tirgum, paļaujamies, ka izvēlētais kandidāts spēs visefektīvāk realizēt taromātu piegādi mūsu valstij,” komentē “Latvijas Mazumtirgotāju Biedrības” valdes priekšsēdētāja un SIA “ELVI Latvija” komercdirektore Laila Vārtukapteine.

“Mēs lepojamies, ka esam izvēlēti par SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” partneri,” stāsta Haralls Henriksens (Harald Henriksen), uzņēmuma “Tomra Systems ASA” savākšanas risinājumu nodaļas vadītājs. “Ar nepacietību gaidām iespēju uzsākt sadarbību, lai Latvijā izveidotu pasaules līmeņa depozīta sistēmu, kā arī radītu aptuveni 30 ilgtermiņa darba vietas vides jomā mūsu jaunajā uzņēmuma struktūrvienībā Latvijā. Tomra atzinīgi vērtē Latvijas iniciatīvu aprites ekonomikas veicināšanā un centīsies padarīt industrijas, mazumtirgotāju un patērētāju iesaisti depozīta sistēmā pēc iespējas vieglāku, tādējādi sniedzot savu ieguldījumu planētas ilgtspējā.”

Taromātu iepirkuma konkursā pieteikumus iesniedza kopumā 5 ražotāji un piegādātāji – “Tomra Systems ASA”, “RVM Systems”, SIA “WinGo Deposit” sadarbībā ar "Pandipakendi Automatiseeritud Käitlussüsteem OÜ" (PAK OU) un UAB “Taromatu Servisas”, “Envipco Holding N.V.” sadarbībā ar SIA “Hansab”, kā arī “Innovative Ecological Platform” (Ecoplatform).

Galvenie kritēriji, izvēloties konkursa uzvarētāju, bija ne tikai atbilstība DIO noteiktajām minimālajām prasībām un konkursa nolikumam, bet arī tādi nozīmīgi faktori kā piedāvājuma cena, uzņēmuma profesionālā pieredze līdzīgos projektos, projekta ieviešanas plāna detalizācija un plānotie cilvēkresursi, finanšu stabilitāte un vairāki tehniskie aspekti – produkta gatavība tirgum un ražošanai, uzstādīšanas jaudas u.c. būtiski faktori.

Konkursa rezultātus izvērtēja un gala apstiprinājumu sniedza depozīta sistēmas padome, kurā ietilpst DIO dalībnieki.

Plānots, ka 2022. gada 1. februārī Latvijā uzsāks darboties vienota depozīta sistēma dzērienu iepakojumam. Depozīta sistēmā varēs nodot stikla, plastmasas (PET) un metāla (skārdenes) bezalkoholisko, visa veida alus un citu alkoholisko (zem 6%) dzērienu iepakojumus. Par katru nopirkto depozīta iepakojumu iedzīvotājam būs jāiemaksā depozīts 0.10 EUR apmērā, ko pēc iepakojuma nodošanas varēs saņemt atpakaļ, ja uz nododamā iepakojuma būs nolasāma speciālā atpazīstamības zīme un svītrkods, kā arī iepakojums būs iztukšots.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Par depozīta sistēmas dzērienu iepakojuma operatoru izvēlēts Depozīta iepakojuma operators

LETA, 29.12.2020

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valsts vides dienests (VVD) par depozīta sistēmas dzērienu iepakojuma operatoru izvēlējies SIA "Depozīta iepakojuma operators", šodien preses konferencē paziņoja VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga.

Viņa informēja, ka "Depozīta iepakojuma operators" atbilst normatīvo aktu prasībām un ieguvis visvairāk punktus kvalitātes kritēriju vērtēšanas posmā, tāpēc ar minēto uzņēmumu nākamā gada janvārī tiks slēgts līgums uz septiņiem gadiem.

Gadījumā, ja "Depozīta iepakojuma operators" noteiktā termiņā nenoslēgs līgumu vai arī neīstenos nepieciešamās darbības depozīta sistēmas ieviešanai, VVD varēs lemt par depozīta sistēmas ieviešanas Latvijā uzticēšanu otram pretendentam - SIA "Nulles depozīts", norādīja VVD ģenerāldirektore.

Viņa piebilda, ka, lai nodrošinātu depozīta sistēmas ieviešanas caurspīdību un visu sabiedrības interešu ievērošanu, VVD līguma projektā ar depozīta sistēmas operatoru paredzējis iespēju ikmēneša uzraudzības sanāksmēs pieaicināt arī sabiedrības pārstāvjus - Iepakojuma apsaimniekošanas padomes un Vides konsultatīvās padomes pārstāvjus, kā arī pēc nepieciešamības citu organizāciju, piemēram, Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvi.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Uzsākot darbu pie depozīta sistēmas (DS) ieviešanas Latvijā, SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” (DIO) izsludinājis taromātu iepirkuma konkursu, lai izvēlētos nozarē labāko un spējīgāko uzņēmumu automatizēto depozīta iepakojuma pieņemšanas vietu uzstādīšanai.

Konkursā aicināti pieteikties gan pašmāju, gan ārzemju tehnoloģiju uzņēmumi un piegādātāji, kuriem savs piedāvājums jāiesniedz līdz š.g. 1. martam.

Iepakojuma pieņemšanas tīkls ir depozīta sistēmas efektivitātes un ilgtspējas garants, tādēļ DIO lēmis par labu atklāta, starptautiska iepirkuma konkursa rīkošanai, lai izvēlētos modernākās un drošākās tehnoloģijas, kādas konkrētajā brīdī pieejamas tirgū.

“Viens no mūsu, kā depozīta sistēmas operatora, galvenajiem uzdevumiem ir iedzīvināt pudeļu nodošanas tradīciju sabiedrībā – ja cilvēkiem tas būs ērti izdarāms, iepakojumu nodošana kļūs par daļu no viņu dzīvesveida. Tādēļ patērētāju ērtības aspekts taromātu funkciju izvērtēšanā būs ļoti nozīmīgs,” stāsta Miks Stūrītis, SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” valdes priekšsēdētājs.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Brūža alus zīmola attīstībā un divu jaunu garšu radīšanā Cēsu alus investējis 25 000 eiro, informē uzņēmumā.

Sortimentu paplašina divi jauni alus veidi – Brūža Rudzugraudu un Brūža Oriģinālais alus.

“Balstoties uz veiktajiem alus tirgus un Brūža alus zīmola izpētes datiem, pieņēmām lēmumu attīstīt Brūža alus līniju, veicot gan jauna dizaina izstrādi, gan piedāvājot jaunas garšas. Mūsu galvenais alus meistars Māris Grambergs ir strādājis pie jaunām alus šķirnēm, lai paplašinātu piedāvājumu alus baudītājiem. Rūpējoties par dabas resursu saudzēšanu, mūsu mērķis ir palielināt atkārtoti izmantojamo stikla pudeļu īpatsvaru, tādēļ esam atteikušies no speciālā dizaina pudelēm Brūža alus līnijai. Šīs pudeles gan alus baudītāji, gan klienti var nodot taras pieņemšanas punktos jau tagad un īpaši ērti paveikt to varēs nākošgad, kad sāks darboties depozīta sistēma. Atbilstoši jaunajām pudelēm, esam atjaunojuši arī Brūža alus etiķešu dizainu, veidojot to mūsdienīgāku un atbilstošāku tradicionālā alus tendencēm,” stāsta Cēsu alus valdes priekšsēdētāja Eva Sietiņsone.

Komentāri

Pievienot komentāru