Janvāris plusos - tad tikai uz priekšu! 

Tā saucamā "Janvāra barometra" hipotēze paredz to, ka gada pirmais mēnesis ir lielisks priekšvēstnesis tam, kāds noskaņojums fondu tirgū būs visu atlikušo gadu.

Jānis Šķupelis, 31.1.2020

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Proti, ja šī mēneša skatījumā pasaules ietekmīgākajā akciju tirgū - ASV - ir vērojama cenu palielināšanās, tad vēsture liecina, ka veiksmīgs akcijām būs arī viss atlikušais gads.

Janvāris gluži noslēdzies vēl nav, lai gan kaut kādu sauso atlikumu tāpat izvilkt jau var. Kopumā gada pirmais mēnesis bijis visai interesants. Pašā gada sākumā pasaulei piedraudēja jauns karš, kur ASV un Irāna apmainījās ar savstarpējām raķešu dāvanām. Tas akcijas gluži no rekordu sasniegšanas ritma izsist nespēja.Ja ne raķetes, tad vīruss! Janvāra otrajā pusē tas pa spēkam, iespējams, būs bijis nāvējošajam Ķīnas koronavīrusam.

No gada sākuma līdz 17. janvārim ASV akciju tirgus Standard & Poor's 500 indeksa vērtība bija pieaugusi par vareniem 3%.

"20200131-1355-asvartboard-1-4x.png"

Savukārt līdz šai ceturtdienai janvāra plusi jau kļuvuši pliekanāki, un mēneša skatījumā ASV akciju cenu pieaugums bija vairs tikai 1,3% apmērā. Protams, lai izdarītu galīgos secinājums, būtu jāpagaida pašas janvāra beigas. Tiesa gan, izskatās, ka gada sākums akcijām tāpat būs bijis veiksmīgs. Tātad pēc "Janvāra barometra" hipotēzes - tikai uz priekšu!

"20200131-1355-asvakcijuienesigums-pa-gad"

Tāds viss gads

The Wall Street Journal apkopotā informācija liecina - ja akciju cenas janvārī pieaug, tad pārējos gada mēnešos ASV S&P 500 indeksa vērtība ir palielinājusies vēl vidēji par 9,12%. Dow Jones Market Data savukārt norāda - ja janvārī akciju cena pieaugusi, tad, vērtējot vēsturi, 78% gadījumu arī atlikušie gada mēneši bijuši ar plusa zīmi. Savukārt, ja janvārī akciju vērtība tomēr planējusi zemāk, tad pārējos gada mēnešos akciju cena vidēji pieaugusi par nieka 1,39%. Tāpat, ja janvārī akcijas sagurušas, tad visi pārējie gada mēneši kopā akcijām pozitīvi bijuši 58% gadījumu (jeb gadu).

Attiecībā uz akciju tirgiem varētu teikt, ka līdz ar veiksmīgu (vai neveiksmīgu) janvāri investoru galvās acīmredzot nosēžas doma, kādas tirgū būs tendences ilgākā termiņā. No šī visa arī izriet - ja investors tic "janvāra barometra" hipotēzei, viņš ieguldīs akcijās tikai tajos gados, kad šī mēneša laikā akciju cenas pieaugušas. Būtībā janvāris akciju cenu virzienu pārējā gadā pareģo labāk nekā visi citi gada mēneši. Turklāt, ja janvārī akciju izaugsme bijusi dāsna, tad vēl dāsnāks šajā ziņā solās būt pārējais gads.Kopš 1928. gada vidēji janvārī S&P 500 indeksa vērtība ir pieaugusi par 1,24% (tātad līdzīgi tam, kāds pagaidām ir šī janvāra sniegums). Savukārt pārējos gada mēnešos vidējā ASV akciju atdeve ir 6,34% apmērā.

Protams, jau daudzkārt rakstīts, ka vēsturiskais ienesīgums un kādas sakritības nebūt nav garants tam, ka kaut kas daudzmaz identisks būs vērojams arī nākotnē. Arī šāds barometrs nebūt nav kāds dzelžains zinātnes pamatlikums, un tam ir bijuši izņēmumi.

Kad korekcija?

Nebūt nav izslēgts, ka pēc akcijām ļoti varena skrējiena tiek piedzīvota arī kāda korekcija (kritums kopš iepriekšējām augstienēm vismaz par 10%), kas patiesībā riska vērtspapīru tirgū ir pilnīgi normāla parādība. Kopš 1950. gada ASV akciju tirgū bijušas desmitiem cenu korekcijas (gada skatījumā kāda jūtama cenu samazināšanās patiesībā ir pats iespējamākais notikumu attīstības scenārijs).

Tomēr pēc katra šāda krituma akciju cenas vienmēr spējušas aizsniegties arvien līdz jaunai virsotnei, kas arī rada jēgu plūdināt naudu šo vērtspapīru virzienā.Pēdējā laikā finanšu tirgi savā ceļā uz arvien jauniem vērtību rekordiem izskatās gluži vai aizmiguši, un ASV akcijas līdz šai pirmdienai šādā režīmā - bez cenu kustības vismaz par 1% vienā vai otrā virzienā - bija pavadījušas jau 70 tirdzniecības sesijas.

Pēdējās dienās finanšu tirgos gan atgriezies mērens satraukums, un daži, šķiet, no galda pie ļoti bagātīgiem novērtējumiem noņem daļu naudas. Piemēram, Societe Generale analītiķi izteikušies, ka akcijām par 10% var likt sarukt jau pieminētā vīrusa izplatīšanās. "Ķīnai nu ir 18% svars pasaules ekonomikā. Ja tai rezultātā klāsies grūtāk [Ķīnu jau tā negatīvi ietekme tirdzniecības kari], tad tam būs pārliecinošs negatīvs efekts uz globālo tautsaimniecību. SARS epidēmija bija gara lāču tirgus [cenām ir tendence sarukt] beigās [pagājušās tūkstošgades sākumā plīsa interneta akciju burbulis], kad akcijas tika tirgotas pie daudz zemākiem novērtējumiem.

Salīdzinājumam - šobrīd vīrusa izplatīšanās notiek risku uzņemšanās stadijā un tad, kad Ķīna pasaules finanšu tirgū un ekonomika ir daudz integrētāka," Financial Times teic bankas pārstāvji.Bieži vien, runājot par vīrusu ietekmi uz ekonomiku, tiek piesaukta SARS epidēmija Ķīnā pirms gandrīz 20 gadiem.

Tiesa gan, kopš tā laikā Ķīnas loma, šai valstij "globalizējoties", pasaulē ir pamatīgi augusi. Piemēram, agrāk Ķīnas tūristi ceļo pamatā vien pa šo valsti. Savukārt tagad to vēriens jau ir krietni plašāks. Daudzi starptautiski biznesi Ķīnā ziņo par savas darbības iepauzēšanu.

Tāpat Krievija nupat ziņojusi par sauszemes robežas slēgšanu ar Ķīnu.No otras puses - pēdējie gadi rāda, ka jebkāda akciju cenu atkāpšanās bijusi labs brīdis, lai akcijas iegādātos ar atlaidi. Arī tagad - pat pie visai nelielas cenu atkāpšanās - jau nomānāmi spriedumi, kurus vērtspapīrus, izmantojot investoru bažu radīto atlaidi, vajadzētu uzpirkt.

Proti, pietiekami daudzi nav pārliecināti, ka šis koronavīruss patiešām spēs būtiski negatīvi ietekmēt Ķīnas tautsaimniecību, un drīzāk tas ir radījis vien īstermiņa apjukumu. Bieži kļūda ir tā, ka investori ir pārāk baidās no cenu samazināšanās un konstanti lielu daļu līdzekļu neiegulda. Tas, protams, nozīmē, ka notiks izvairīšanās no cenu krituma, lai gan arī guvumi pie šāda salikuma būs niecīgi. Iespējams, labs veids, kā uzbūvēt portfeli ilgtermiņā, ir regulāra iepirkšanās. Tas paredz, ka, piemēram, katru mēnesi kādus divus gadus ar dzelžainu disciplīnu tiek tiek uzpirktas kādas akcijas, tradicionālie fondi vai biržā tirgotie fondi. Ja tas tiek darīts, tad visu akciju cenu kāpumi un kritumi tiek izlīdzināti.

Kāpumam vajadzētu pierimt

Neskatoties uz to, ik pa laikam manāmi spriedumi, ka cenu lejupslīdes tendences materializēšanās ir vēl tikai priekšā. Jebkurā gadījumā - tik izcili laiki, kāds akcijām bijis iepriekšējais gads, šķiet, nav uzturama parādība. Daudziem varētu būt aizmirsies dzīvot ilgstošāka cenu krituma apstākļos, un daži turklāt kaut ko tādu nav piedzīvojuši vispār. Kādā brīdī pasaules lielākajām tautsaimniecībām pietuvosies recesija, kas parasti akcijām neko labu nesola.No tirgus sabrukumiem jau priekšlaicīgi gan vēlams izvairīties gados vecākiem cilvēkiem.

Ja lāču tirgus ieilgst, un portfelī riskanti ieguldījumi ir liela pārsvarā, tad var vienkārši īsti nepietikt laiks, lai konkrētais cilvēks gūtu labumu no to cenu atveseļošanās procesa. Tādējādi, tuvojoties pensijai, lielākajai daļai būtu nepieciešams pāriet uz konservatīvākām ieguldījumu stratēģijām.

Tevi varētu interesēt

Akciju cenas Āzijas biržās otrdien kritās, investoriem uztraucoties par jauno SARS radniecīgo...

Pasaules akciju tirgos pirmdien pārsvarā bija kritums, investoriem pārdodot akcijas pēc to...

Akciju cenas Volstrītā otrdien pieauga, investoriem gaidot ASV-Ķīnas tirdzniecības vienošanos,...

Akciju tirgos trešdien bija kritums, atjaunojoties bažām par ASV un Ķīnas tirdzniecības...

Akciju cenas pasaulē otrdien pieauga, neraugoties uz vilšanos par to, ka ASV...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Eiropas un Āzijas akciju biržās ceturtdien bija kritums, bet Volstrītā akciju cenas...

Finanšu pasaule tradicionāli lielu uzmanību pievērš tam, ko dara šīs jomas slavenības. Šajā...

ASV un Eiropas biržu indeksi trešdien pārsvarā pieauga, jo "Apple" un vairāku...

Pasaule mainās, un pēdējos gados savu uzvaras gājienu turpina tā saucamā e-sporta...

Jau pagājušajā nedēļā pasaules lielākajos finanšu tirgos omu bojāja Ķīnas koronavīrusa izplatīšanās....

Tuvāko gadu laikā nevajadzētu gaidīt būtiskas procentu likmju izmaiņas, paziņojis Eiropas Centrālās...

Pasaulē aktīvi šobrīd tiek spriests ne tikai par klimata pārmaiņām - daudzi...

Finanšu tirgū izvēlēties tādus ieguldījumus, kuriem vērtības pieauguma ziņā vajadzētu klāties...

Eiropas un Āzijas akciju biržās ceturtdien kritās akciju cenas, valdot nervozitātei par...

Pasniegti apbalvojumi "Gada investors" par 2019. gada Latvijas sekmīgākajām investīcijām....