No viena akciju rekorda līdz otram 

Šogad līdz šim Rietumvalstu akciju sniegums bijis izcils. Kopš janvāra sākuma ASV Standard & Poor's 500 indeksa vērtība palēkusies jau vairāk nekā par ceturto daļu.

Jānis Šķupelis, 02.12.2019

Dow Jones Industrial Average - indeksa vērtība novembrī pārsoļoja pāri 28 tūkst. punktu atzīmei. Tādējādi aiz kalniem šim indikatoram vairs nav arī apaļā 30 tūkstošu punktu atzīme.

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Līdzīgi strauji palielinājusies arī cita ASV akciju tirgus - 30 gigantiskas kapitalizācijas kompāniju Dow Jones Industrial Average - indeksa vērtība. Tā novembrī pārsoļoja pāri 28 tūkst. punktu atzīmei. Tādējādi aiz kalniem šim indikatoram vairs nav arī apaļā 30 tūkstošu punktu atzīme. Lai Dow indekss to sasniegtu, tam no pagājušās nedēļas beigu līmeņa būtu jāpieaug vien par 6,5%. Ņemot vērā to, ka ASV akcijas gandrīz katru jaunu dienu nu aizsniedzas līdz jaunam vēsturiskajam maksimumam, šāds scenārijs izskatās visai ticams.

"20191202-0840-dowjones.png"

Katrā ziņā šā brīža akciju cenu pieaugums neliecina par to, ka vērtspapīru mijēji būtu pievērsuši lielu uzmanību runām par ekonomikas bremzēšanos. Zināms pamats tam ir, jo vadošo tautsaimniecību dati pēdējās nedēļās bijuši nedaudz labāki nekā pirms tam gaidīts (tas attālinājis kādas neizbēgamas recesijas iespējamību). Tāpat pārsvarā aktuālas cerības uz tirdzniecības kariņu pamieru un to, ka aktīvi ekonomiku stutēs ietekmīgās centrālās bankas.

"Dow indeksa pārsoļošanā pāri 28 punktu atzīmei ir vēl viena zīme, ka investori atguvuši ticību drīzākam ASV-Ķīnas tirdzniecības pamieram un tam, ka ASV ekonomika augs stabili," klāsta Independent Advisor Alliance eksperti. "Varētu domāt, ka šogad nekas tāds nav noticis. Tas ir neticami. Volatilitāte ir bijusi piezemēta - pat pārāk piezemēta, ja ņem vērā daudzās neskaidrības," Bloomberg piebilst cita finanšu uzņēmuma Direxion pārstāvji.Liela ietekme uz tik strauju ASV vadošo akciju indeksu pieaugumu bijusi atsevišķu tehnoloģiju grandu vērtspapīru sniegumam. Piemēram, Apple akcijas cena kopš šā gada sākuma ir palielinājusies jau par 80% līdz 268 ASV dolāru atzīmei. Vēl vismaz par 30% šogad palēkusies tādu kompāniju kā Microsoft, Home Depot un Walt Disney akciju cena.

"20191202-0840-apple-2.png"

Apaļie līmeņi

Tiek uzskatīts, ka lieli, apaļi līmeņi daudziem investoriem psiholoģiski ir ļoti svarīgi. Proti, ja ziņu virsraksti informē par jaunām, skaistām virsotnēm, tas mēdz būt mudinājums nodoties pat papildu vērtspapīru pirkšanas priekiem. Nomanīts, ka uzreiz pēc apaļu līmeņu sasniegšanas tirgus cenas īstermiņā var skriet būtiski augstāk, kas nāk roku rokā ar vispārējo entuziasmu. Tiesa gan, kādā brīdī šis optimisms noplok, kas noved pie lielākas vai mazākas peļņas fiksēšanas, jo cenas vienkārši aizskrējušas pārāk tālu pārāk strauji. Investīciju psiholoģijas pētnieki mēdz skaidrot, ka cilvēki kā suga mēdz domāt "apaļos skaitļos". Tas ir arī viens no iemesliem, kādēļ ikdienas dzīvē notiek skaitļu noapaļošanas process. Piemēram, valūtu tirgū novērots, ka tirgoņiem galu galā kādu kursu ir tendence virzīt uz to pusi, uz kuru tas tiek noapaļots.Akciju tirgiem strauji kāpjot, skrējieni no vienas apaļās atzīmes līdz otrai bijuši straujāki. Tomēr jāņem vērā, ka tā paša Dow indeksa kāpums par 1000 punktiem (no vienas apaļas virsotnes līdz otrai) vairs nav tas pats, kas agrāk. Jo Dow indeksa vērtība ir lielāka, jo katrs šī indikatora kāpums par 1000 punktiem procentuālajā izteiksmē izskatās arvien mazāk iespaidīgi Pieaugums no 10 tūkst. punktiem līdz 11 tūkst. punktiem nozīmēja Dow palielināšanos par veseliem 10%. Savukārt pašreizējais kāpums no 27. tūkst. punktiem līdz 28 tūkst. punktiem nozīmējis pieaugumu vien par 3,7%. Savukārt kāpums, piemēram, no 33 tūkst. punktiem līdz 34 tūkst. punktiem procentuālā ziņā nozīmētu vien pieaugumu par nieka 3%.

Raksts turpinās pēc reklāmas

FOMO un TINA

"Kad tirgus cenas gada beigās sasniedz arvien jaunas virsotnes, tiek "lauztas" arī psiholoģiskās barjeras - sevišķi mazajiem investoriem, kuri kļūst arvien pārliecinātāki. Situācija var nozīmēt, ka pastiprinās FOMO fenomens," Bloomberg klāsta ASV finanšu uzņēmuma Miller Tabak & Co pārstāvji. Jau ziņots - daži tirgus tendenču vērotāji skaidro, ka neseno kāpumu daļēji var norakstīt uz lielāku līdzekļu pārvaldnieku un individuālu investoru apetīti pēc akcijām, kas saistīts ar bailēm palaist garām guvumus no aktuālā pieauguma (Fear of Missing Out jeb FOMO). Pagaidām investori jebkuru akciju cenu atkāpšanos izmantojuši, lai šos vērtspapīrus iegādātos lētāk. Šāda taktika pēc iepriekšējās globālās finanšu krīzes, ja runā par ASV akcijām, strādājusi ļoti labi.

Vēl šā gada izcilo akciju sniegumu var mēģināt daļēji norakstīt uz citu akronīmu. Proti, daļa tirgus pētnieku teic - šāda izaugsme saistīta ar TINA (There Is No Alternative) fenomenu. Proti, akcijām uz visa notiekošā fona tāpat ir grūti rast kādu daudzmaz jēdzīgu alternatīvu. Tiek skaidrots - parāda vērtspapīru ienesīgums otrreizējā tirgū ir ļoti pliekans vai pat ļoti daudzos gadījumos - negatīvs. Valdot šādam fonam, daudzi ir gatavi (vai pat ir spiesti) uzņemties lielāku risku, un skatieni tādējādi tiek raidīti Rietumvalstu akciju virzienā. Dzirdami viedokļi - akcijas pēc šāda pieauguma nebūt nav lētas, lai gan tās joprojām var par tādām uzskatīt, ja salīdzina ar obligācijām.

Veiksmīgas gada beigas?

Katrā ziņā gada beigas akcijām parasti mēdz būt visai veiksmīgs periods. "Var vien minēt - kurā brīdī optimisms kļūs pārspīlēts, un eiforija novedīs pie cenu atkāpšanās. Parasti gan optimisms šajā gada daļā ir visai augsts, un akciju ballīte varbūt turpināsies nedaudz ilgāk nekā cilvēki gaida," savukārt teic cita finanšu uzņēmuma Baird pārstāvji un piebilst, ka tirgus izaugsme īstermiņā, ziņu fonam saglabājoties nosacītu nemainīgam, var turpināties.

Pieejamie dati liecina, ka kopš 1950. gada vidēji decembra ietvaros ASV S&P 500 indeksa vērtība ir palielinājusies par 1,35%. Kopš 2000. gada gan vidējais kāpums ir bijis mazāk izteiksmīgs - vien 0,32% apmērā. Tieši pagājušā gada decembris akcijām bija sliktākais šāds mēnesis kopš 1931. gada (akciju cena noplanēja par 10% zemāk, kas pabojāja mēneša vidējo pieauguma rādītāju). Tad nostiprinājās tirgus dalībnieku pārliecība par ekonomikas bremzēšanos. Šāds šā gada pieaugums gan liek domāt, ka toreizējās bažas tomēr bija pārspīlētas.

Pašreiz aktuālie rekordu birumi turklāt bijuši laikā, kad ASV aktuāla uzņēmumu peļņas recesija. ASV Standard & Poor's 500 aprēķinā iekļauto kompāniju trešā ceturkšņa peļņa gada skatījumā saruka par 2,3% (šajā pašā laikā - 75% kompānijas pārspēja Volstrītas ekspertu pirms tam izteiktās peļņas aplēses). Nedaudz - attiecīgi par 0,3% un 0,4% - ASV S&P 500 kompāniju peļņa saruka jau šā gada pirmajā un otrajā ceturksnī. Pagaidām Volstrītas bāzes scenārijs paredz kompāniju peļņas atgūšanos jau šā gada beigās un nākamā gada pirmajā pusē. Nav gan izslēgta vairāku risku materializēšanās. Akciju mijēju trauksme var būt viena ASV prezidenta Donalda Trampa Twitter ieraksta attālumā. Tāpat gan ekonomikas pieauguma cikls, gan akciju buļļu tirgus (cenām ir tendence palielināties) atrodas savā vēlīnajā stadijā. Tas pats par sevi daudzus vērstpapīru mijējus dara nervozus, jo skaidrs, ka tik labi akcijām mūžīgi neklāsies.

Kāpj arī Eiropā

Strauji akciju cena aug arī Eiropā. Piemēram, Vācijas šī tirgus raksturojošā DAX indeksa vērtība kopš gada sākuma ir palēkusies par 25%.Šajā pašā laikā interesanti ir tas, ka Vācijas tautsaimniecība atrodas uz recesijas sliekšņa. Pozitīvais gan bija tas, ka vismaz pagaidām oficiāli Vācijā šāda lejupslīde materializējusies nav. Ekonomikas dati atklāja, ka šīs valsts tautsaimniecība šā gada trešajā ceturksnī, salīdzinājumā ar otro, pieauga par 0,1%. Tas nav daudz, lai gan vidēji pirms tam tika gaidīts kritums. Ja šāda aplēse būtu piepildījusies, tad Vācijas tautsaimniecība būtu sarukusi divus ceturkšņus pēc kārtas, kas oficiāli tai nozīmētu recesiju.Būtībā investori arī Eiropas gadījumā izdara likmi uz to, ka tautsaimniecības sabremzēšanās procesā sliktākais jau varētu būt aiz muguras. Par to gan ne visi ir pārliecināti un dzirdami viedokļi, ka akciju tirgus sācis dzīvot gluži vai citā Visumā.

No šīs sadaļas

Cilvēkiem vienmēr interesējušas lietas, kuras apvij leģendāri stāsti vai kuras piederējušas...

Akciju cenas ceturtdien kritās, jo ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunu nākotni apdraudēja Ķīnas sašutums...

Ar tādas mobilās aplikācijas palīdzību kā "Rally Rd" ir iespējams par salīdzinoši...

Akciju cenas pasaulē trešdien pārsvarā pieauga un Volstrītas indeksi sasniedza jaunus rekordus,...

Skatījumam uz nākotni neaudz uzlabojoties, vairs nav tāda nepieciešamība paslēpties. Tas nozīmējis...

Akciju cenas Volstrītā otrdien pieauga, investoriem gaidot ASV-Ķīnas tirdzniecības vienošanos,...

Ķīnas interneta tirdzniecības kompānija "Alibaba" otrdien ar akciju sākotnējo publisko piedāvājumu...

Akciju cenas pasaulē pirmdien pieauga un Volstrītas indeksi sasniedza jaunus rekordus, jo...

Lietuvas tūrisma operatora "Novaturas" lielākais akcionārs "Central European Tour Operator" par 3,619...

2019. gada 3. ceturksnī HansaMatrix sasniedza vēsturiski augstāko ceturkšņa pārdošanas apjomu...