Baltijas biržās jauni rekordi 

Baltijas tirgus indekss “OMX Baltic Benchmark GI” kopš šī gada sākuma turpina sasniegt jaunus rekordus, šonedēļ sasniedzot 1020,53 punktu radītāju, liecina "Nasdaq" Baltijas biržu dati.

Žanete Hāka, 15.1.2020

Foto: Ieva Čīka/LETA

Kopš gada sākuma “OMX Baltic Benchmark GI” pieaudzis par 2,79%.Līdzīgā apmērā auguši arī “OMX Tallinn” un “OMX Vilnius” indeksi. Viļņas biržas indekss kopš gada sākuma audzis par 2,54%, sasniedzot 730,26 punktus, bet Tallinas biržas indekss audzis par 2,52% līdz 1311,96 punktiem. Mazāks pieaugums vērojams Rīgas biržā, kuras “OMX Riga” indekss palielinājies par 0,37% līdz 1040,02 punktiem. Gada laikā “OMX Baltic Benchmark GI” audzis par 16,79%,”OMX Tallinn” - par 12,82%, “OMX Riga” - par 11,95%, bet “OMX Vilnius” - par 18,38%.

“INVL Pensiju fondi” vadītājs Andrejs Martinovs skaidro, ka šī tendence kopumā atspoguļo arī citu akciju tirgu pozitīvo dinamiku un var teikt, ka Baltijas tirgus iet kopsolī ar pasaules tendencēm, bet, protams, arī ar savām lokālām niansēm.

Vērojams, ka indeksā ietilpstošo akciju cenu dinamika ir dažāda. 16 no 21 akcijām cenas ir pieaugušas, pie tam 13 akcijām ir vērojams divciparu pieaugums (Ienesīguma radītājos ir iekļautas izmaksātās un reinvestētās dividendes). Savukārt pieciem emitentiem ir bijis akciju cenas kritums.

Skatoties no pērnā gada sākuma vislielāko pieaugumu piedzīvoja AS “SAF Tehnika” (SAF1R) akcijas - pieaugot par 66%.

“Neapgalvošu, ka SAF1R piedzīvo labākos laikus savā vēsturē un, ka tas ir iemesls cenu kāpumam, bet vēl pērnā gada sākumā, cenai samazinoties līdz 2,6 eiro par akciju, “atlēciens” bija ievērojams. Zīmīgi, ka viens no lielākajiem akcionāriem, cenai nokrītot, aktīvi iesaistījās akciju uzpirkšanā, un šādā veidā sniedza atbalstu cenai biržā,” piebilst A. Martinovs.

Līdzīgi varētu rīkoties arī viens no pērnā gada cenas pieauguma rekordistiem “Šiauliu Bankas” (SAB1L), kura akcijas cena pieaugusi par 38%, uzskata eksperts.

SAB1L menedžments saskaņā ar akcionāru sapulces lēmumu ir tiesīgs gadījumos, kad akciju cena biržā “noslīd” zem bilances cenas veikt akciju uzpirkšanu, šādā veidā nodrošinot drošības sajūtu biržas investoriem. Papildus veiksmīgs darījums ir “Danske Bank” kredītu portfeļa iegāde, kā arī ekonomikas attīstības temps Lietuvā un kopējie darbības rezultāti nodrošināja cenas kāpumu.

Igaunijas bankas un finanšu pakalpojumu uzņēmumu grupa “LHV Group” (LHV1T) uzstādīja rekordu, cenai pieaugot par 45%, turklāt pēdējā mēnesī par 12%.

Izdevīgs bija veiktais darījums ar “Danske Bank” kredītportfeli, tāpat vietējās ekonomikas attīstība un citi pozitīvie faktori varētu būt galvenie iemesli šādam kāpumam.

Vēl viens rekordists no Lietuvas - lielākais mazumtirgotājs “Apranga PVA” (APG1L) ar 45% pieaugumu arī sniedza atbalstu kopējam indeksa rezultātam. Mazumtirdzniecības apjomu pieaugums, algu un pirktspējas kāpums, kā arī lielākā akcionāra aktivitātes biržā pozitīvi noskaņoja biržas investorus un nodrošināja cenas kāpumu, uzsver A. Martinovs.

Runājot par zaudētājiem, eksperts piemin “Novaturas” (NTU1L) akcijas, kas nokritās par 43%, jo lielākais akcionārs pieņēma lēmumu samazināt savu īpatsvaru uzņēmumā un rezultātā darījums notika ar 50% atlaidi pret biržas cenu. Neskatoties uz to, ka akciju cena pēc darījuma nedaudz atguvās, pērnais gads NTU1L akcionāriem nebija veiksmīgs.

Piesārņojuma skandālā ierautais “Grigeo” (GRG1L) kļuva “vieglāks” par 16%, un vēl nav skaidrības, kā šis notikums atspoguļosies uz emitenta darbības rezultātiem un reputāciju ilgtermiņā. Šis ir piemērs, kā no Lietuvas akciju tirgus “zvaigznes” vienā dienā var kļūt par tirgus autsaideru, saka A. Martinovs.

Pagaidām līdzīgu scenāriju, bet citos apstākļos piedzīvo otrs Latvijas emitents, kas ir iekļauts “OMXBBGI” indeksa grozā - “Olainfarm” (OLF1R). Esot vietējā tirgus “pērle”, bet ierauta mantinieku strīdos, akciju cenas dinamika pērn bija ar palielinātu svārstīgumu, bet tomēr gada griezumā pieaugot gandrīz par 10%. Pozitīvu pienesumu Baltijas biržā, pēc A. Martinova domām, nodrošināja AS “Swedbank” lēmums atcelt darījumu komisijas un vērtspapīru glabāšanas maksas privātpersonām, sākotnēji Igaunijā un nedaudz vēlāk - Latvijā.

“Šis tiešām ir ļoti pozitīvs solis vietējam un Baltijas akciju tirgum, kas “atdzīvināja” tirdzniecību un iepludināja “svaigu” jaunpienācēju naudu. Protams, pagaidām apjomi nav lieli, bet jebkurā gadījumā Swedbank var daļu no “OMXBBGI” indeksa rekorda lauriem attiecināt uz sevi,” piebilst eksperts.

Tevi varētu interesēt

Pērnā gada decembrī kopējais tirdzniecības apgrozījums ar "Nasdaq" Baltijas biržu akcijām sasniedza...

Šā gada jūlijā Nasdaq Baltijas biržu uzņēmumu tirdzniecības apgrozījums sasniedza 26,15 miljonus...

Šā gada jūnijā Baltijas biržu tirdzniecības apgrozījums sasniedza 21,2 miljonus eiro, kas...

Šā gada martā kopējais tirdzniecības apgrozījums Nasdaq Baltijas biržās sasniedza 18,48 miljonus...

Nasdaq Baltijas biržu tirdzniecības apgrozījums februārī sasniedza 26,8 miljonus eiro, kas ir par...

Nepalaid garām

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Pasaules parādi turpina augt, un vairāki finanšu procesu pētnieki brīdina, ka tam...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Finanšu tirgus no ierindas šobrīd, šķiet, nevar izsist nekas. Kopš gada sākuma...

Pasaules akciju tirgos pirmdien bija dažādas tendences, investoriem pievēršot uzmanību trešdien...

2020. gads aktīvu pārvaldniekiem solās būs sarežģīts, jo iespējama ļoti dažādu scenāriju...

Pasaules parādi turpina augt, un vairāki finanšu procesu pētnieki brīdina, ka tam...

Finanšu tirgus dalībniekiem 2019. gada izskaņā apcerot dažādus pozitīvus nākamo atskaites periodu...

ASV un Eiropas biržu indeksi ceturtdien pieauga un Volstrītā sasniedza jaunus rekordus,...

Finanšu tirgus dalībnieki šobrīd aktīvi mēģina izzīlēt to, kāda varētu būt ASV...

ASV un Eiropas akciju tirgos trešdien bija kāpums, bet naftas cenas kritās,...

Kaut arī aizvadītais gads akciju tirgos bija veiksmīgs, sākotnējo publisko piedāvājumu (IPO)...

Pār Eiropu šīs nedēļas pirmajā pusē nobiruši vairāki ekonomikas dati. Tie atklājuši,...