Jaunieši atzinīgi vērtē iespēju vasarā strādāt un nopelnīt naudu, tā liecina pētījums par jauniešu profesijas izvēli un jauniešu iesaistīšanos skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumā.
Laikā no 2006.gada 13.-25.septembrim Eiropas Sociālā fonda nacionālās programmas Darba tirgus pētījumi projekta Nodarbinātības valsts aģentūras pētījumi ietvaros tika veikts Pētījums par skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumā iesaistīto jauniešu profesijas izvēli. Tā mērķis bija novērtēt, vai jaunieši vecumā no 15 līdz 18 gadiem ir izvēlējušies nākotnē apgūstamo profesiju, un noskaidrot, cik lielā mērā dalība Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) rīkotajā skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumā ietekmē jauniešu profesijas izvēli.
Pētījumu veica biedrība Jauniešu konsultācijas. Telefonintervijās tika aptaujāti 1650 jaunieši vecumā no 15 līdz 20 gadiem, kas šovasar un iepriekšējos divos gados piedalījās skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumā. Tika veiktas arī 15 intervijas ar darba devējiem, kuri nodarbina aptuveni 15% pasākumā iesaistīto jauniešu.
Pētījumā tika noskaidrots, cik daudz skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumā iesaistīto jauniešu jau ir izvēlējušies nākotnē apgūstamo profesiju, kā viņu profesijas izvēli ietekmē dažādi faktori, un kā profesijas izvēli ietekmē dalība šaj pasākumā.
No visiem aptaujātajiem skolēnu vasaras nodarbinātības pasākuma dalībniekiem puse (50%) vēl nebija izvēlējušies profesiju, kuru apgūt nākotnē. Lielākā daļa no aptaujātajiem mācījās vispārizglītojošās izglītības iestādēs. Trešā daļa respondentu zināja vienu profesiju, kuru vēlētos apgūt nākotnē, un piektajai daļai respondentu bija jāizvēlas starp vairākām profesijām.
Kā galveno iemeslu, kāpēc vēl nebija izvēlēta profesija, trešā daļa respondentu minēja to, ka vēl nav pienācis laiks domāt par profesijas izvēli. Otrs raksturīgākais iemesls-jaunieši meklē piemērotu profesiju, bet vēl nav to atraduši (ap 25% respondentu). Interesanti, ka palielinoties aptaujāto vecumam, samazinās to respondentu īpatsvars, kuri kā attaisnojumu tam, ka vēl nav izvēlējušies profesiju, minēja pirmo iemeslu. Savukārt palielinās to jauniešu īpatsvars, kuri kā galveno iemeslu minēja nespēju atrast piemērotu profesiju.
Gan iepriekšējos gados, gan šogad vairums jauniešu vasaras nodarbinātības pasākumā galvenokārt piedalījušies, lai nopelnītu naudu (gandrīz 80%). Citiem jauniešiem vadmotīvs bija vēlme iegūt darba pieredzi (ap 40%) un vēlme lietderīgi izmantot brīvo laiku vasarā (ap 30%). Vairāk nekā puse jauniešu atzīmējuši, ka svarīga ir bijusi iespēja gūt kādas profesionālās iemaņas, bet trešajai daļai respondentu tas bijis nesvarīgi. Vairāk nekā pusei aptaujāto piedalīšanās skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumā bija arī iespēja gūt pirmo darba pieredzi.
8% jauniešu, kuri šogad piedalījās skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumā, pārliecinājušies, ka profesija, kurā viņi tika nodarbināti, ir tā, kurā viņi vēlas nākotnē strādāt, 16% - ka nevēlas strādāt mazkvalificētu darbu, 40% - ka šī profesija viņiem nav piemērota, 11% - ka viņiem ir piemērota kāda cita profesija. No visiem respondentiem 21% atzina, ka dalība pasākumā nekādi neietekmēja viņu profesijas izvēli.
Ne visiem respondentiem bija iespēja strādāt izvēlētajā profesijā. No šovasar nodarbinātajiem skolēniem tikai 10% atzina, ka strādājuši savā izvēlētajā nākotnes profesijā, savukārt 26% bija nodarbināti citā arodā, jo NVA nepiedāvāja iespēju strādāt attiecīgajā profesijā.
Jaunieši kopumā ļoti atzinīgi vērtē NVA sniegto iespēju iesaistīties skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumā – 73% bija apmierināti ar dalību NVA pasākumā. Turklāt, 84% jauniešu jau piedalījušies šajā pasākumā atkārtoti, vai arī gatavojas vēlreiz tajā piedalīties.
Darba devēji intervijās atzina, ka labprāt piedalās skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumā vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, tā ir iespēja vasarā savus darbiniekus daļēji aizvietot ar jauniešiem, dodot iespēju darbiniekiem aiziet atvaļinājumā. Otrkārt, vasaras periodā pieaug pārdošanas apjomi, tādēļ jaunieši ir labs atbalsts darba devējiem, un nav jāpiesaista sezonālais algotais darbaspēks tikai uz trim mēnešiem. Treškārt, valsts finansējums ir liels atbalsts darba devējiem, jo viņi iegūst darbaspēku par mazāku samaksu. To īpaši novērtē respondenti, kuri pie sevis nodarbina ļoti lielu jauniešu skaitu. Ceturtkārt, šis projekts ir viens no veidiem, kā darba devējiem piesaistīt potenciālos darbiniekus.
Ar pētījumu tuvāk var iepazīties NVA mājas lapā www.nva.lv