Jura Savicka vadīta kompānija uzbūvē un palaiž Taškentas TEC jauno bloku Uzbekistānā 

Uzbekistānas prezidents Šavkats Mirzijevs 2.decembrī nospieda simbolisko Taškentas TEC jaunā bloka palaišanas pogu, kura jauda ir 370 MW, savukārt šī projekta ģenerāluzņēmējs ir starptautiskā kompānija «SynectaCentralAsia», kuru vada Latvijas uzņēmējs Juris Savickis. Kompānijas vadībā ir arī ekonomikas zinātņu doktors Mihails Kuzņecovs, kurš ir nācis no Latvijas. Par jaunā TEC bloka atklāšanu plaši ziņoja Uzbekistānas mediji, informācija par to ir atrodama arī Uzbekistānas prezidenta oficiālajā mājas lapā.

rus.db.lv, 2017. gada 12. decembris plkst. 13:37

Attēlā (centrā no labās) Uzbekistānas prezidents Šavkats Mirzijevs un «Synecta Central Asia» prezidents Juris Savickis

«Mēs īstenojam šīs reformas, lai palielinātu mūsu valsts ekonomisko potenciālu,» svinīgajā Taškentas TEC jaunā energobloka iedarbināšanas pasākumā teica Uzbekistānas prezidents Š.Mirzijevs, uzsverot, ka «savs vārds te ir sakāms jaunajai speciālistu paaudzei, kuri pārvalda modernas mūsdienu tehnoloģijas.»

Tieši Š.Mirzijevs,esot vēl Uzbekistānas premjerministra amatā, uzsāka vērienīgo valsts enerģētikas attīstības programmu 2016.-2022.gadam, kurā ir paredzētas vairāk nekā 5 miljardus ASV dolāru lielas investīcijas. Taškentas TEC projektam šajā programmā ir atvēlētas 512 miljonus dolāru lielas investīcijas, no kurām 410 miljoni dolāru bija paredzēti tieši jaunā energobloka iekārtu un celtniecības izmaksu segšanai.

Ekspluatācijā nodotā jaunā gāzes-tvaika iekārta atbilst pasaulē labākajiem degvielas izmantošanas efektivitātes rādītājiem, lai saražotu vienu kilovatstundu tā patērē tikai 233 gramus gāzes, kamēr ar iepriekšējo tehnoloģiju tas prasīja attiecīgi 422 gramus gāzes.

Jaunā energobloka iedarbināšanai ir nepieciešamas tikai 15 minūtes, kamēr 20.gadsimtā ražotajiem energoblokiem darbības uzsākšana prasīja 15-16 stundas. Taškentas termoelektrostacija sāka darbu 1963.gadā un tās kopējā jauda bija 1860 megavati. Jaunais energobloks Taškentas TEC jaudu palielinās vēl par 370 megavatiem, kas ir nepieciešams, lai segtu augošās rūpnieciskās ražošanas un pilsētas iedzīvotāju elektrības apgādes un siltuma piegādes vajadzības pilsētas aglomerācijā, kurā iedzīvotāju skaits jau ir sasniedzis 3 miljonus.

AS «Uzbekenergo» valdes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Ruslans Mubarakšins uzsver, ka jaunā energobloka lietderības koeficients ir divas reizes augstāks nekā citiem Taškentas TEC blokiem, kas nodrošina tik lielu gāzes ekonomiju, ka ar to pietiktu, lai veselu gadu ar dabasgāzi varētu apgādāt 3 miljonus sadzīves lietotāju jeb 730 tūkstošus dzīvokļu.

«Šis objekts nodrošinās daudz gaismas un siltuma Taškentai un Uzbekistānai,» intervijā Uzbekijas televīzijai sacīja «SynectaCentralAsia» prezidents Juris Savickis, uzsverot, ka «mums ir liels gods, ka valsts prezidents pats personīgi atklāja šo objektu. Šādu projektu realizācija ir ļoti sarežģīts process, un pateicoties tieši personīgam Šavkata Miromonoviča Mirzijeva atbalstam esam sekmīgi realizējuši šo projektu.»

«SynectaCentralAsia» pilda celtniecības direkcijas funkcijas EPC kontraktā (EPC – Engineering, ProcurementandConstruction) starp pasūtītāju AS «Uzbekenergo» un konsorciju, ko vada «Synecta A.S.» (Slovākija). Realizējot šo lielo un nozīmīgo projektu Jura Savicka vadītā kompānija «SynectaCentralAsia» ir iekarojusi autoritāti gan Uzbekistānā, gan citās Centrālās Āzijas valstīs,kas iegūtās profesionālās zināšanas un pieredzi ļaus izmantot, īstenojot reģionā arī citus enerģētikas projektus.

Jāatgādina, ka Latvijā TEC modernizāciju neveica vietējie uzņēmumi, bet to īstenoja ārzemju kompānijas – TEC1 (2003.- 2005.) zviedru «DemagDelavatIndustrialTurbomachinery AB» («Siemens» grupa),TEC 2/1spāņu «IBERDOLA Ingenieria y ConsultoriaS.A.U.» (2006.-2009.), TEC 2/1 turku «GAMA GUC SistemleriMuhendislikveTaalhut» (2010. – 2013.).

Savulaik Rīgas TEC2 bija pirmā elektrostacija Austrumeiropā, kurā tika uzstādīta «GeneralElectric» (ASV) turbīna ar 255 MW jaudu, un tās jaunākās paaudzes «māsa» – arī «GeneralElectric» ražojums - tagad darbosies Taškentas TEC.

Taškentas jaunā energobloka komplektācijā tika izmantotas Beļģijā, Itālijā un Krievijā ražotas iekārtas, taču tajā ir izmantota arī Uzbekistānas rūpnīcu «Uzkabeļ», «Uzelektroaparat» un Čirčinskas transformatoru rūpnīcas produkcija. Tas valstij ir ļāvis ievērojami ietaupīt ārvalstu valūtas rezerves un efektīvi izmantot piesaistītās investīcijas, ziņo Uzbekistānas masu informācijas līdzekļi.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

Kompāniju pārņemšanas un apvienošanās (M&A) darījumu jomā lielu aktivitāti tuvākajā laikā...

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...

Sekojot pieprasījumam, zivju pārstrādātāji maina paradumus un pielāgojas klientu prasībām, kas...

Pirms vairākiem gadiem raidījumu vadītājs un dabas pētnieks Māris Olte par 6000...

Lai arī esmu projām no lielā sporta, joprojām esmu tajā iekšā, tikai...

No šīs sadaļas
2017. gada 06. decembris plkst. 15:12

Pagarināts pieteikumu iesniegšanas termiņš uz vakantajām AS «Sadales tīkls» valdes priekšsēdētāja/...

2017. gada 05. decembris plkst. 17:41

Lietuvas Seims otrdien noteicis atvieglotu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi centralizētajai...

2017. gada 05. decembris plkst. 17:18

AS «Sadales tīkls» apgrozījums deviņos mēnešos bija 238,8 miljoni eiro, kas ir...

2017. gada 05. decembris plkst. 16:09

Igaunijas valdība plāno par 90% samazināt akcīzes nodokli elektroenerģijai lielajiem patērētājiem...

2017. gada 05. decembris plkst. 11:11

Infrastruktūras uzņēmumos 2018. gads nesīs būtiskas izmaiņas, iecerēta vērienīgu projektu realizācijas...

2017. gada 05. decembris plkst. 9:48

Nākotnē Latvija varētu nodrošināt šo atjaunojamās enerģijas resursu gan pašmāju patēriņam,...

2017. gada 05. decembris plkst. 9:46

Naftas Eksportētājvalstu organizācijas un to partneru stiprā vienošanās samazināt naftas izlaides...

2017. gada 01. decembris plkst. 7:59

Ņemot vērā, ka izmaksas par elektrību Latvijā ir lielākas nekā kaimiņvalstīs, domāt...

2017. gada 30. novembris plkst. 17:19

2017. gada deviņos mēnešos Latvenergo koncerna ieņēmumi ir saglabājušies tuvu pagājušā gada...

2017. gada 29. novembris plkst. 15:43

Latvijā šā gada pirmajos sešos mēnešos gan elektrības, gan gāzes cena mājsaimniecībām...