Komentēšanai ES fondu mājas lapā www.esfondi.lv publicēts Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas (RAPLM) izstrādātais priekšlikums ES fondu urbānās jeb pilsētvides attīstības prioritātes līdzekļu - 263 miljonu eiro - sadalījumam starp 17 Latvijas pilsētām, Db.lv informēja Finanšu ministrija.
Īpašu uzdevumu ministrs Eiropas Savienības (ES) līdzekļu apguves lietās Normunds Broks (TB/LNNK) uzsver, ka panāktais kompromiss sarunās ar Eiropas Komisiju par atbalstu 17 pilsētām urbānās prioritātes ietvaros ir laba iespēja izmantot ES finanšu līdzekļus turpmākai valsts teritorijas līdzsvarotai attīstībai, tomēr finansējuma efektīvai apgūšanai jāņem vērā virkne nosacījumu: projektiem jābūt ar plašāku ietekmi reģionā, jāatbalsta projekti ar multidimensionālu pieeju, kas nozīmē, ka "urbānās" prioritātes pamatā nevar būt pilsētu infrastruktūras finansēšana.
"Finansējot infrastruktūras projektus ir iespējams ātrāk un vienkāršāk apgūt ES fondu līdzekļus, tomēr nedrīkst aizmirst, ka infrastruktūras projekti tiek finansēti jau citu ES fondu darbības programmu ietvaros gan no struktūrfondiem, gan Kohēzijas fonda. Urbānās prioritātes ietvaros ir jāfinansē arī citi, iespējami efektīvāki, reģionālo attīstību veicinoši pasākumi," uzsver N.Broks.
RAPLM ir izstrādājusi arī urbānās prioritātes finansējuma sadalījuma nosacījumus un ieviešanas modeļus. Sagatavotais priekšlikums ir ietverts ES fondu darbības programmas Infrastruktūra un pakalpojumi prioritātes Policentriska attīstība aktivitāšu aprakstā, kā arī Eiropas Sociālā fonda darbības programmas Cilvēkresursi un nodarbinātība prioritātes Administratīvās kapacitātes stiprināšana pasākuma Plānošanas reģiona un vietējo pašvaldību kapacitātes stiprināšana aktivitāšu aprakstā, kas ievietoti ES fondu mājas lapas www.esfondi.lv sadaļā 2007.-2013.gads.
Darbības programmu papildinājumi sabiedriskajai apspriešanai tika nodoti šā gada 1.februārī ar komentāru iesniegšanas termiņu 2.marts. Tomēr, pilsētvides prioritāte netika iekļauta publiski apspriežamo darbības programmu papildinājumu tekstā, jo tās izveidošanu aizkavēja Latvijas un Eiropas Komisijas sarunas par 263 miljonu eiro sadalījumu, vienošanās ar EK par to tika panākta tikai 9.februārī. Attiecīgi pēc 9.februāra bija iespējams sagatavot šobrīd piedāvāto pilsētvides prioritātes aprakstu. Līdz ar to tiek izsludināta publiskā apspriešana konkrēti šai prioritātei ar komentāru iesniegšanas termiņu 15.marts. Komentāri iesūtāmi Finanšu ministrijā elektroniski uz e-pasta adresi - [email protected].
Vienošanās ar Eiropas Komisiju par 263 miljoni eiro pilsētvides attīstības jeb tā saukto urbāno prioritāti paredz atbalstu novirzīt 17 Latvijas pilsētām - Aizkrauklei, Cēsīm, Daugavpilij, Gulbenei, Jelgavai, Jēkabpilij, Kuldīgai, Liepājai, Līvāniem, Madonai, Rīgai, Saldum, Smiltenei, Talsiem, Rēzeknei, Valmierai un Ventspilij.
Pēc ES fondu finansējuma piešķīrumu pārrēķina reālās cenās EK aizvadītajā gadā informēja, ka Latvija no ES fondiem papildu jau piešķirtajam 4,001 miljardam eiro iegūs vēl 529 miljonus eiro. 263 miljoni eiro no šī finansējuma paredzēti ilgtspjīgas pilsētvides attīstības jeb tā sauktajai urbānajai prioritātei, 180 miljoni eiro Kohēzijas fonda daļas palielinājumam, savukārt 86 miljoni eiro papildu ESF pasākumu ieviešanai.