Kopš krīzes sākuma Altum programmu kopējais efekts uz tautsaimniecību ir jau vairāk nekā 800 miljoni eiro. Vienu daļu no tā veido Covid-19 laikā ieviestie instrumenti, bet ļoti lielu daļu – miera laika programmas, kuras mums ļoti labi strādā arī šobrīd.
Tā intervijā Dienas Biznesam stāsta Attīstības finanšu institūcijas Altum valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.
Fragments no intervijas
Kad runā ar politiķiem par to, ka Covid-19 ierobežojumu dēļ daudzi uzņēmēji šobrīd nevar pilnvērtīgi strādāt, viens no biežākajiem ieteikumiem ir vērsties Altum. Kam un kā Altum šobrīd var palīdzēt?
Varu piekrist, ka Altum piedāvātās iespējas ir pietiekami plašas. Ļoti daudz ir darīts tieši Covid-19 laikā. Ja sākotnēji mums bija aptuveni 25 aktīvās programmas, tad šobrīd tādu ir jau 35. Kas ir tie jauninājumi, kas nāca tieši pandēmijas ietekmē? Pirmkārt, tika ieviesta jauna garantiju programma. Liela daļa uzņēmēju zina, ka Altum izsniedz garantijas, bet iepriekš šīs garantijas bija mērķētas uz jauniem projektiem. Taču krīzē ir pietiekami daudz uzņēmēju, kuriem ir saistības bankās un kuriem Covid-19 pandēmijas dēļ varētu būt zināmas likviditātes problēmas. Ar to rēķinoties, mēs izstrādājām tādu garantiju mehānismu, kas dod iespēju palīdzēt uzņēmumiem ar jau esošām saistībām un piešķirt garantiju apjomā līdz pieciem miljoniem eiro, garantējot līdz 50% no šo saistību apmēra.
Tas noder?
Altum krīzes garantijas galvenais ieguvums uzņēmējiem ir drošības apziņa, ka banka neprasīs krīzes laikā atmaksāt apgrozāmo līdzekļu aizdevumu, jo viens no nosacījumiem bankām, piesaistot mūsu krīzes garantiju, ir aizdevuma termiņa pagarināšana. Otrkārt, investīciju aizdevumos izsniedzot garantiju, Altum pieprasa, lai banka atliktu pamatsummas maksājumus – arī tas palīdz uzlabot uzņēmumu likviditāti krīzes laikā un ļauj uzņēmējiem novirzīt naudas plūsmu citu kritisko maksājumu segšanai. Šobrīd esam piešķīruši 234 šādas garantijas, garantēto kredītu kopapjoms ir aptuveni 102 miljoni. Mūsu klienti ir dažādi uzņēmumi – daļa ir mazi, bet ir arī tādi, kam atbilst programmas maksimālais apjoms. Piemēram, ir uzņēmums, kam ir izsniegta garantija piecu miljonu apmērā, palīdzot uzņēmumam justies drošāk par kredītu, kas bankā tika izsniegts par 12 miljoniem. Tātad ar mazāku publisko naudu mēs esam panākuši lielāku efektu. Vēl viens krīzes pārvarēšanas instruments ir apgrozāmo līdzekļu aizdevumi. Ja banka var izsniegt kredītu, mēs ar banku nekonkurējam. Bet mēs apzināmies, ka šajā brīdī kredītiestādes uz kreditēšanu var skatīties uzmanīgāk. Tāpēc reizēs, kad bankas nekreditē vai neizmanto, piemēram, Altum garantijas, mēs varam piešķirt apgrozāmo līdzekļu aizdevumu.
Visu interviju lasi 23.februāra žurnālā "Dienas Bizness"!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!