Finanses

Latvijā būtiski sarucis jaunu ārvalstu investīciju projektu skaits

LETA, 12.06.2019

Foto: pixabay

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Latvijā pagājušajā gadā sākti 34 jauni ārvalstu investīciju projekti, kamēr 2017.gadā tika sākti 53 jauni investīciju projekti, secināts auditorkompānijas «EY» investīciju piesaistes pētījumā.

Tāpat pētījumā secināts, ka Latvijā pērn par 40% samazinājies jaunu ārvalstu investīciju radīto darba vietu skaits - no 2690 jaunām darba vietām 2017.gadā līdz 1078 jaunām darba vietām pagājušajā gadā.

Atbilstoši EY pētījumam Baltijas valstīs visvairāk jaunu investīciju projektu pagājušajā gadā bija Lietuvā - 83, kas ir par deviņām vairāk nekā 2017.gadā. Savukārt Igaunijā pērn sākti 28 jauni ārvalstu investīciju projekti, kas ir par desmit mazāk nekā gadu iepriekš. Līdz ar to Lietuvā jaunie investīciju projekti arī radījuši visvairāk jaunu darba vietu - 5023, kamēr Igaunijā - 949.

«EY» partneris, darījumu un finanšu konsultāciju prakses vadītājs Baltijas valstīs un Polijā Guntars Krols stāstīja, ka ārvalstu investīciju projektu skaita kritums Latvijā pagājušajā gadā vēl nenorāda uz būtiskām ilgtermiņa sekām, taču tas ir brīdinājuma signāls.

«Mūsu kaimiņi lietuvieši jaunu investīciju projektu daudzumu pagājušajā gadā ir būtiski palielinājuši, iekļūstot to 20 Eiropas valstu sarakstā, kas piesaista visvairāk jaunu ārvalstu investīciju projektu,» pauda Krols.

Viņa ieskatā, Latvijai ir jāuzmanās, lai politiskās vides un nodokļu politikas nepastāvība, darbinieku trūkums un nepietiekama produktivitāte, līdztekus finanšu tirgus satricinājumiem un korupcijas skandāliem, nekļūst par pastāvīgu problēmu ārvalstu investīciju piesaistei, veidojot nelabvēlīgu valsts tēlu.

EY pētījumā secināts, ka Eiropā kopumā visvairāk jaunu ārvalstu investīciju projektu pērn sākts Apvienotajā Karalistē - 1054, seko Francija - 1027 un Vācija - 973. Gan Apvienotajā Karalistē, gan Vācijā jaunu projektu rādītāji samazinājušies salīdzinājumā ar 2017.gadu.

No Austrumeiropas un Centrāleiropas reģiona valstīm visaugstāk ierindojusies Polija - 6.vietā ar 272 jauniem ārvalstu investīciju projektiem 2018.gadā.