2019. gada pirmajās nedēļās likvidēto uzņēmumu skaits pārsniedzis 7000, kas ir ne tikai vairāk kā kādā atsevišķā gadā iepriekš, bet pat vairākos gados kopā.
SIA Lursoft dati rāda, ka šā gada laikā – līdz 8. februārim – ir likvidēti 7162 subjekti, un tas ir vairāk nekā visā 2014. gadā kopā. DB jau vēstīja, ka pēdējos četrus gadus strauji palielinājies likvidēto uzņēmumu skaits, turklāt uzņēmumu mirstība šajā laikā pārsniegusi jaunu dzimstību. Piedevām Moneyval rekomendāciju izpilde šogad rezultēsies par riskanto uzņēmumu izslēgšanu – likvidēšanu.
Automatizēta izslēgšana
Uzņēmumu reģistra galvenā valsts notāre Guna Paidere uzsver, ka reģistrs aktīvi strādā, lai ieviestu Moneyval ziņojumā sniegtās rekomendācijas un uzlabotu situāciju naudas atmazgāšanas novēršanas jomā Latvijā. «Iemesli zemajam vērtējumam ir vairāki, tai skaitā komersantu patieso labuma guvēju slēpšana,» uzsver G. Paidere. Kā risku paaugstinošas vērtētas arī kapitālsabiedrības, kurām ilgstoši nav valdes vai ir būtiski pārkāpumi nodokļu jomā. «Izvērtējot visus šos faktorus, Uzņēmumu reģistrs janvārī veica automatizētu ekonomiski neaktīvo kapitālsabiedrību izslēgšanu no komercreģistra. Šogad vēl tiks izslēgtas īpaši augsta riska komercsabiedrības, kas nebūs atklājušas to patiesos labuma guvējus, kā arī tiks turpināta ekonomiski neaktīvo kapitālsabiedrību izslēgšana no komercreģistra vienkāršotās likvidācijas kārtībā,» skaidro G. Paidere. Viņa uzsver, ka šāda masveida neaktīvo kapitālsabiedrību izslēgšana uzlabo kopējo komercreģistra ekosistēmu, kā arī uzņēmējdarbības vidi Latvijā. «Izslēgto kapitālsabiedrību skaits ir liels, un iesāktais process tiks turpināts, lai mazinātu negodprātīgo komersantu darbības radītos riskus,» tā G. Paidere.
Tukšo uzkrājums
«Daudzu gadu garumā ir izveidojies liels uzkrājums, kur uzņēmumi pastāv tikai uz papīra, bet nav atrodami dabā, tāpēc arī pēdējos gados ir būtiski pieaudzis likvidēto uzņēmumu skaits,» situāciju vērtē LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš. Viņš norāda uz sakarību starp vienkāršotās neaktīvo uzņēmumu likvidācijas ieviešanu un likvidēto subjektu skaita pieaugumu. «Pašlaik likvidēto uzņēmumu skaits ir spogulis Uzņēmumu reģistra un Valsts ieņēmumu dienesta kapacitātei datu bāzes tīrīšanai un tam nav nekāda sakara ar ekonomisko situāciju Latvijā,» norāda J. Endziņš. Minēto iemeslu dēļ arī LTRK valdes priekšsēdētājs aicina caur likvidēto uzņēmumu skaita dinamiku nevērtēt situāciju Latvijas tautsaimniecībā. «Jā, bet ne šajā, varbūt specifiskajā Latvijas gadījumā,» uz jautājumu, vai straujš likvidēto uzņēmumu skaita pieaugums neraisa jautājumus par to, kas notiek tautsaimniecībā, atbild J. Endziņš.
iņš nenoliedz, ka klasiskā sistēmā uzņēmumi likvidējas krīzes laikā, bet šis nosacījums attiecībā uz situāciju 2018. un 2019. gadā nav attiecināms. «Ir vēl pietiekami daudz tukšo uzņēmumu, jo gada pārskatus iesniedz nedaudz vairāk par 130 000, bet juridiski dzīvo (nelikvidēto) skaits sasniedz 198 000,» analizē J. Endziņš.
Visu rakstu Lielā tīrīšana reģistrā lasiet 11. februāra laikrakstā Dienas Bizness.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!