Vai Olainfarm nonākusi Ukraiņu farmācijas biznesa rokās? 

Pēdējās divās AS Olainfarm akcionāru sapulcēs uzņēmuma lielāko akcionāru Olmafarm pārstāvēja persona Volodimirs Novikovs (Volodymir Novikovz), par kuru divām no trim uzņēmuma mantiniecēm nav informācijas.

Jānis Goldbergs, 2019. gada 03. jūlijs plkst. 6:12

Publicitātes foto

Vienlaikus publiski pieejamā informācija liecina, ka cilvēks ar šādu pašu vārdu un uzvārdu vada Ukrainas farmācijas uzņēmumu Zdorovje.

Šā gada 13. jūnijā Uzņēmumu reģistrā (UR) tika iesniegts pieteikums izmaiņām Olmafarm valdes sastāvā. Irina Maligina un Nika Saveļjeva, kurām pieder nedalītā mantojuma vairākums, ar savu lēmumu no amata atcēla uzticību zaudējušo Olmafarm valdes locekli Milanu Beļeviču. Tā kā Uzņēmumu reģistrs nepieņēma lēmumu par Milanas Beļevičas atcelšanas reģistrēšanu, jau 17. jūnijā Olainfarm akcionāru sapulcē tieši M. Beļeviča bija pilnvarojusi V. Novikovu balsot ar Olmafarm piederošajām akcijām. Trešdien, 3. jūlijā, UR atkārtoti ir sasaucis Konsultatīvo padomi, lai skatītu jautājumu par līdzmantinieku vairākuma tiesībām lemt par izmaiņām SIA, ja SIA pamatkapitāla daļas ietilpst mantojuma masā un līdzmantinieki mantojumu valda, to nesadalot.

Problēma turpinās

Jau pērn 28. novembrī UR Konsultatīvā padome lēma par problēmu, kas bija saistīta ar Olainfarm lielākā kapitāla daļu turētāja īpašnieku strīdiem. Olmafarm ir 42,56% Olainfarm akciju turētājs. Pēc lielākā Olainfarm akcionāra Valērija Maligina testamenta pasludināšanas mantiniecēm – trīs meitām: Nikai Saveļjevai, Annai Emīlijai Maliginai un Irinai Maliginai – tika pateikts, ka mantojums visām meitām sadalāms vienādās daļās, tostarp SIA Olmafarm piederošās akcijas. Olmafarm kļuva par Olainfarm atslēgām, kas praktiski nodrošina vairākuma lēmumu zāļu ražošanas uzņēmumā.

2018. gada 28. novembrī UR pieņēma divus lēmumus. Pirmkārt, UR uzsvēra, ka nevar uzņemties līdzmantinieku vai tiesas vietā veikt ietilpstošo pamatkapitāla daļu sadali, bet tā kā praksē ir gadījumi, ka līdzmantinieki nevar vienoties par mantojuma sadali vai iecelt kopīgu pārstāvi, tad, lai nodrošinātu dalībnieku reģistra nodalījumā ierakstīto ziņu atbilstību faktiskajai situācijai, UR un uzņēmuma valde var sastādīt dalībnieku reģistra nodalījumu, ierakstot ziņas no mantojuma apliecībām. Otrkārt, atbilstoši Civillikuma 716. panta otrajai daļai nedalītajā mantojumā ietilpstošo pamatkapitāla daļu pārvaldīšanas un lietošanas kārtību nosaka līdzmantinieku vairākums ar savu lēmumu. Līdzmantinieku vairākums pamatkapitāla daļas var pārvaldīt bez kopīgā pārstāvja iecelšanas.

«Konsultatīvā padome pēc būtības vienojās par to, ka atbilstoši Civillikuma 716. panta otrajai daļai nedalītajā mantojumā ietilpstošo pamatkapitāla daļu pārvaldīšanas un lietošanas kārtību nosaka līdzmantinieku vairākums ar savu lēmumu. Līdzmantinieku vairākums pamatkapitāla daļas var pārvaldīt tieši, bez kopīgā pārstāvja iecelšanas. Konsultatīvās padomes lēmums paredz konkrētu risinājumu šai problēmai, kas rodas Komerclikumā par ierakstu Reģistrā, kamēr mantinieks nav dalībnieks. Šī situācija ļauj izkļūt no tām kļūmīgajām situācijām, kad mantinieki nevienojas par kopīgu pārstāvi. Tad mantinieku vairākums var izlemt tos jautājumus, kas saskaņā ar Komerclikumu ir SIA dalībnieku sapulces kompetencē. SIA Olmafarm gadījumā pēc Konsultatīvās padomes sēdes ar mantinieku vairākuma lēmumu tika iecelts jauns šīs sabiedrības valdes loceklis, jo Olmafarm piederēja 42,56% AS Olainfarm akciju, kas arī bija mantojuma daļa,» iepriekšējo UR Konsultatīvās padomes lēmumu Dienas Biznesam komentēja UR Konsultatīvās padomes dalībnieks Viktors Šadinovs.

Notiek izmaiņas

Divām no trim mantiniecēm rosinot izmaiņas valdē, jautājums ir aktualizējies. Lai gan Irina Maligina un N. Saveļjeva ir paudušas neuzticību esošajai valdei, Olmafarm pašreizējā valdes locekle M. Beļeviča viņu pilnvaras neatzīst, jo UR izmaiņas vēl nav reģistrējis. Problēma pēc būtības ir līdzīga – divas no mantiniecēm maina Olmafarm valdes locekli. Pagaidām tas nav noticis, bet notiek UR Konsultatīvās padomes sēde. Vienlaikus I.Maligina un N. Saveļjeva ir publiski paudušas bažas – vilcinoties reģistrēt izmaiņas Olmafarm, UR pieļauj Olainfarm līdzekļu izšķērdēšanu. Olainfarm padomes locekļu algas ir noteiktas kopā 57 tūkstošu eiro apmērā mēnesī, savukārt Signes Balderes-Sildedzes kā valdes locekles atalgojums sasniedz 13 tūkstošus eiro mēnesī. V. Maligina meitas uzskata, ka šāds atalgojums nav samērīgs un rada aizdomas par uzņēmuma līdzekļu šķērdēšanu.

P. Rubenis, kuru valdē ir iecēlušas abas mantinieces, Dienas Biznesam uzsvēra, ka pirms Jāņiem notikušajās divās Olainfarm akcionāru sapulcēs, 17. un 21. jūnijā, parādījies kāds Volodimirs Novikovs, kurš pārstāvējis 2/3 Olmafarm dalībnieču akciju. Kāpēc ar 2/3 no Olmafarm piederošajām akcijām balsoja V. Novikovs, P. Rubenim nav skaidrs, tomēr viņš norādīja, ka nedz N. Saveļjeva, nedz I. Maligina nav mierā ar šo pārstāvi.

«Tā jau arī ir tā problēma, ar ko jātiek galā UR. Tas ir pamats neuzticībai esošajai valdes loceklei,» Dienas Biznesam sacīja P. Rubenis.

Īsāk sakot, ir mainījies, kas pret ko spēlē. Proti, mantinieču trijstūris ir pagriezies. Ja iepriekš vairākumu Olmafarm veidoja divu jaunāko Maligina meitu kapitāldaļas, tad tagad tās ir divu vecāko meitu kapitāldaļas. Arī Olainfarm paziņojumi ir rezervēti, un M. Beļevičas sniegtā informācija par V. Novikovu – visai skopa.

Neskaidras intereses

Dienas Biznesam neizdevās rast apstiprinājumu, ka būtu veikta kādas akciju daļas pārdošana vai apķīlāšana par labu kādam nākotnes darījumam. Mīkla par to, kādas ir V. Novikova intereses un patiesā loma kārtējā Olainfarm jezgā, pagaidām paliek neatklāta.

Uzņēmumu reģistrs Dienas Biznesam norādīja, ka akcionāri var piedalīties akcionāru sapulcēs gan personiski, gan nozīmējot pārstāvjus, tomēr detalizētāku informāciju nevarēja sniegt. «Ņemot vērā, ka Reģistrā ir iesniegts 2019. gada 17. jūnija akcionāru sapulces protokola izraksts, Reģistra rīcībā nav to akcionāru saraksta (un tāds nav arī jāsniedz), kuri piedalījās sapulcē, līdz ar to Reģistrs arī nevar sniegt informāciju par to, kuru akcionāru pārstāv Volodimirs Novikovs un vai viņš vispār piedalījās minētajā akcionāru sapulcē. Dokumenti par 2019. gada 21. jūnija akcionāru sapulci Reģistrā nav iesniegti,» Dienas Biznesu informēja UR sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Zandfelde.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 14. jūnijs plkst. 13:05

Medikamentu lieltirgotava AS «Recipe Plus» izteikusi nelaiķa Valērija Maligina jaunākās meitas...

2019. gada 14. jūnijs plkst. 9:40

AS Olainfarm provizoriskie konsolidētie 2019. gada maija rezultāti liecina, ka grupa realizējusi...

2019. gada 04. jūnijs plkst. 8:07

Zāļu ražotājs «Olainfarm» reģistrējis divas jaunas komercķīlas, ar kurām ieķīlātas meitasuzņēmumu...

2019. gada 31. maijs plkst. 17:21

2019.g. pirmajā ceturksnī AS Olainfarm konsolidētais apgrozījums sasniedza 34,7 miljonus eiro, kas...

2019. gada 16. maijs plkst. 15:09

AS «Olainfarm» provizoriskie konsolidētie šā gada aprīļa rezultāti liecina, ka grupa realizējusi...

Nepalaid garām

2019. gada desmit mēnešos likvidēti 21 157 uzņēmumi, kas ir par 412...

Latvijas pašvaldības desmitgades garumā cēlušas peldbaseinus, stadionus, kultūras centrus bez...

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2019. gada 16. augusts plkst. 8:16

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

2019. gada 19. jūlijs plkst. 7:49

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju vērot, kā tiek...

2019. gada 09. jūlijs plkst. 13:37

Uzņēmums Gizzo ar Latvijā ražotiem, viegli transportējamiem griliem plāno iziet pasaulē....

2019. gada 02. jūlijs plkst. 17:48

AS «Valmieras stikla šķiedra» valdes loceklis Andrē Heincs Švionteks atstās savu amatu...

2019. gada 02. jūlijs plkst. 16:00

Modes industrija atrodas krustcelēs - ar pircēju maciņiem vienā pusē un savu...

2019. gada 02. jūlijs plkst. 13:11

Valdība otrdien, 2. jūlijā, apstiprinājusi Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotos noteikumus par...

2019. gada 02. jūlijs plkst. 8:51

Liepājas SEZ kapitālsabiedrība Lauma Fabrics, izmantojot LSEZ atbalstu ieguldījumiem modernās tehnoloģijās,...

2019. gada 01. jūlijs plkst. 11:34

AS «Liepājas Papīrs» ražotnē Liepājā jūlijā darbu sāk Baltijā pirmā hibrīddrukas iekārta...

2019. gada 01. jūlijs plkst. 6:14

Līdz šā gada beigām izstrādās jaunu uzņēmuma nākamo 5 gadu darbības stratēģiju,...

2019. gada 28. jūnijs plkst. 14:20

AS «Valmieras stikla šķiedra» (VSŠ) akcionāri piektdien, 28.jūnijā sapulcē atlika lemšanu par...