Finanses

Liepnieks: Valsts vēlas lielāku kontroli pār iedzīvotāju privāto dzīvi

Monta Glumane, 16.05.2018

Foto: Edijs Pālens/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Iecere, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) turpmāk uzraudzīs iedzīvotāju kontus, kuros apgrozījums pārsniedz 15 000 eiro, ir valsts centieni gūt kontroli pār iedzīvotāju privāto dzīvi, uzskata polittehnologs Jurģis Liepnieks.

«Protams, ka tāda informācija noteikti palīdz pieķert tevi kaut kādās lietās. Bet šis ir politisko vērtību jautājums. Tas īstais mērķis ir sekojošs – ja tam varēs piekļūt VIDs, skaidrs, ka tam gandrīz automātiski varēs piekļūt drošības iestādes. Tavs privātais konts tomēr ir pietiekami sensitīva informācija, bet te principā valsts varēs šiverēt,» J.Liepnieks sacīja RīgaTV 24 raidījumā «Preses klubs».

Liepnieks uzskata, ka šādi valsts cenšas gūt kontroli pār iedzīvotāju privāto dzīvi. «Es domāju, šis ir stāsts par to, ka valsts vēlas lielāku kontroli pār iedzīvotāju privāto dzīvi un legāli un viegli piekļūt informācijai par cilvēku privātajām lietām. Jo 15 000 eiro gadā… būs ļoti daudz tādu kontu,» apgalvoja polittehnologs.

Liepnieks uzsvēra, ka plānotajos likuma grozījumos arī trūkst kontroles mehānismu: «Tas ir vienkārši normatīvais akts, lai valstij atvērtu nekontrolētu, pilnīgi brīvu pieeju. Tur nevajadzēs ne tiesneša sankciju, ne ko citu. Varēs vienkārši atvērt tavu kontu un apskatīties, kas tur notiek.»

Turklāt konta īpašniekam nebūšot ne jausmas, vai viņa kontu kāds ir analizējis. «Tu neuzzināsi par to, vai tavus kontus kāds ir skatījies. Tur nebūs tādu regulu, kā ir Eiropas valstīs, ka tad, kad ir beigušās kaut kādas operatīvas darbības, atsūta vēstuli, ka tevi klausījās. Nekas tāds nebūs. VID izmeklētājs vai inspektors paskatīsies uz tevi, uzrakstīs kaut kādu papīru, ka vajag paskatīties tavu kontu, un paskatīsies,» sistēmu kritizēja Liepnieks.

Jau vēstīts, ka bankām būs jāziņo par fiziskām personām, kuru konta apgrozījums gadā pārsniedz 15 000 eiro, paredz otrdien Ministru kabinetā atbalstītā kārtība, kādā VID sniedzama informācija par fiziskās personas kontu apgrozījumu un atlikumu.