Tirdzniecība un pakalpojumi

LTRK: Pamatkapitāla pārveide no latiem uz eiro rada izdevumus 100 tūkstošu uzņēmumu

Žanete Hāka, 15.05.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) iesniegusi Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai sagatavotos grozījumus Komerclikumā, lai samazinātu birokrātiskos šķēršļus un nepieciešamos finanšu resursus uzņēmējiem, kuriem jāpārveido pamatkapitāls no latiem uz eiro, informē LTRK.

LTRK norāda, ka problēma radās brīdī, kad Latvija pievienojās eirozonai un tika veiktas izmaiņas likumos, tostarp Komerclikumā, kas paredz, ka ikvienai kapitālsabiedrībai (SIA, AS, SE) noteiktā termiņā nepieciešams grozīt statūtos un citos dokumentos norādīto pamatkapitālu no latiem uz eiro. Turklāt Komerclikumā ir noteikts, ka pamatkapitālam jābūt izteiktam pilnos euro, nepieļaujot centu norādīšanu. Šāda kārtība nozīmē nepieciešamību sākt pamatkapitālu noapaļot, kas, savukārt, noved gan pie kļūdām, gan liekām birokrātiskām darbībām.

«Ir izveidojusies situācija, ka nepārdomātu likuma izmaiņu rezultātā vairāk nekā 100 tūkstošiem kapitālsabiedrību ir jātērē savs laiks un nauda bezjēdzīgām birokrātiskām darbībām, tā vietā, lai rūpētos par sava biznesa attīstību. Pāreju no latiem uz eiro iespējams nodrošināt daudz vienkāršāk un nesāpīgāk,» saka LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Viņš arī norāda, ka kopējie zaudējumi biznesam no pieņemtā lēmuma ir mērāmi miljonos, jo jātērē laiks, kā arī jāmaksā gan juristiem, gan notāriem. «Turklāt šajā gadījumā jātērē arī Uzņēmumu reģistra resursi, jo izskatīt vairāk nekā 100 tūkstošu pieteikumu un tiem pievienotos dokumentus, pieņemt lēmumus un izdarīt ierakstus, arī ir izdevumi,» saka J.Endziņš.

Lai novērstu radušās problēmas, LTRK izstrādājis grozījumus Komerclikumā paredzot, ka: pamatkapitāls var būt arī ar centiem, Uzņēmumu reģistrs automātiski Komercreģistra sistēmā veic izmaiņas pēc likumā noteiktā valūtas kursa, savukārt uzņēmuma īpašnieks groza pamatkapitālu no latiem uz eiro tikai tad, kad dodas uz Uzņēmumu reģistra grozīt statūtus citā sakarā.

«LTRK pašreiz dara visu, lai labotu ierēdņu un politiķu pieļauto kļūdu, tāpēc ceram, ka šie Komerclikuma grozījumi tiks virzīti pietiekoši ātri, lai novērstu radušos situāciju,» piebilda J.Endziņš.

Komentāri

Pievienot komentāru