Likumi

Mentola cigaretes aizliegs no 2020. gada

Lelde Petrāne, 26.02.2014

sxc

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropas Parlaments galīgajā lasījumā pieņēmis Tabakas direktīvas grozījumus ar mērķi padarīt smēķēšanu mazāk pievilcīgu ES jauniešiem. Šim nolūkam tiks aizliegtas cigarešu un tabakas «garšas» un «mazās» paciņas, kurās ir mazāk nekā 20 cigarešu, savukārt ilustrētiem brīdinājumiem par smēķēšanas kaitīgumu būs jāsedz 65% no iepakojuma. Jauni noteikumi regulēs arī elektronisko cigarešu pārdošanu.

Pašreizējie tiesību akti nosaka, ka brīdinājumiem par smēķēšanas kaitīgumu jāaizņem vismaz 30% no paciņas priekšpuses un 40% no aizmugures, un obligāti jāsatur attēls — ko lielākā daļa dalībvalstu pašlaik nenodrošina. Jaunie noteikumi pieprasa brīdinājumus palielināt līdz 65% gan uz priekšējās, gan aizmugurējās virsmas. Visās dalībvalstīs aizliegs arī iepakojumus, kuros ir mazāk nekā 20 cigarešu, jo tie parasti ir lētāki un tādējādi — vieglāk pieejami bērniem.

Pēc deputātu ierosinājuma direktīva sakārto arī noteikumus par elektroniskajām cigaretēm. E-cigaretes, kuras pārdos kā smēķēšanas atmešanas līdzekli, regulēs ar tiem pašiem noteikumiem, kas attiecas uz zālēm. Citos gadījumos tās regulēs tāpat kā tabakas produktus, un šajos gadījumos nikotīna koncentrācija nedrīkstēs pārsniegt 20 mg/ml.

Jaunie noteikumi aizliegs gan cigarešu, gan tinamās tabakas īpašās garšas un aromātus, pamatojoties uzskatā, ka tas vairo smēķēšanas pievilcību jauniešiem. Mentola cigaretes aizliegs no 2020. gada, tomēr īpašie aromāti būs atļauti ūdenspīpju tabakai.

Eiropas Komisija pieņems īpašu sarakstu ar tabakas un cigarešu piedevām, kas tomēr būs atļautas, jo dažas no piedevām, piemēram, cukurs, ir nepieciešamas tabakas ražošanai.

No smēķēšanas izraisītām slimībām Eiropas Savienībā ik gadu mirst ap 700 000 iedzīvotāju.

Jauno likumu ES Ministru padomē oficiāli apstiprinās 14. martā. Dalībvalstīm būs direktīvas prasības jāiestrādā valsts likumos divu gadu laikā pēc tās stāšanās spēkā.

Komentāri

Pievienot komentāru