Viedierīces

Otrs ekrāns darbam un nedarbiem

Jānis Vēvers, 22.05.2020

Fotogrāfijas skatāmas raksta galerijā!

Foto: Jānis Vēvers

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

"Asus" plānā klēpjdatora "ZenBook 14" skārienpaliktnis "ScreenPad 2.0" ir ekrāns, kurā nemanīti var skatīties kaut filmu, vienlaikus strādājot galvenajā displejā.

Kopš klēpjdatoru pirmsākumiem lietotāji ir ilgojušies pēc plānākām un vieglākām iekārtām, un daudziem joprojām atmiņā ir episkais mirklis, kad Stīvs Džobss izņēma jauno "MacBook Air" no aploksnes. Vēlme lietot kompaktu datoru ir loģiska, jo kurš gan vēlas ikdienā nēsāt līdzi lielas, smagas somas. Taču šodien ar parocīgu izmēru vairs nepietiek pircēju piesaistīšanai, jo viņi vēlas arī pienācīgu jaudu un papildu lietošanas ērtības. Tas piespiež ražotājus atraisīt radošo garu.

Ja pirms pāris gadiem pietika reklāmas materiālos pateikt, ka izdevies 14 collu ekrānu ievietot 13 collu displejam paredzētā korpusā, tad tagad ar to ir par maz. Tādēļ "Asus" jaunāko "ZenBook 14" piesaka kā kompaktāko 14 collu klēpjdatoru ar "ScreenPad 2.0" skārienpaliktni.

Dizains

(Raksta autora vērtējums: 9 punkti no 10)

Ja jums ideāls dators asociējas ar A4 lapas izmēru, tad "ZenBook 14" ietilpst kāroto ierīču kategorijā. 31,9 x 19,9 centimetru izmērs ļauj to ielikt dokumentu mapē un pārnēsāt patiešām nelielā somā. Šis dators nepretendē uz spēju "ielīst" konvertā, lai arī 16,9 milimetru biezums un 1,26 kilogramu svars to ļautu izdarīt. Svarīgāk, ka tas ir pietiekami mazs, lai vienmēr varētu paķert līdzi, un pietiekami liels, lai pilnvērtīgi paveiktu darba uzdevumus.

Kā ierasts, kompaktais izmērs ir panākts ar ļoti šaurām apmalēm ap displeju. Sānu apmales ir 4 milimetrus platas, augšējā mazliet biezāka. No vienas puses tas ļauj lietderīgi izmantot laukumu, displejam aizņemot 92% no pieejamās telpas, bet no otras- atverot vāku, neviļus nākas aiztikt ekrāna aktīvo daļu un atstāt uz tās pirkstu nospiedumus. Ja šis būtu skārienekrāns, tad varētu samierināties ar domu, ka tas bieži jātīra. Taču DB izmēģinātā modeļa displejs, ko var atlocīt 145 grādu leņķī, pieskārienus neatpazina un noķēpājās tikai apvidus ap tīmekļkameru.

Datora korpuss ir ne vien būvēts no kvalitatīviem materiāliem un solās izturēt triecienus un temperatūras svārstības atbilstoši militārajam standartam 810G, bet arī glīti nostrādāts. Uz zilā vāka izveidots "Asus" raksturīgais gredzenveida reljefs, kas nav uzkrītošs, taču interesanti atstaro gaismu. Interesantu akcentu piešķir arī zeltītais pārklājums pamatnes un ekrāna satikšanās vietā.

Tastatūras pogas pēc sajūtām ir "plastmasīgas", taču darbojas klusi un arī pamatne zem tām nelokās, kā vienam otram ultra plānajam datoram. Pat neraugoties uz to, ka "ErgoLift "eņģe līdz ar vāka atvēršanu paceļ pamatni 3 grādu leņķī un tās lielākā daļa darba laikā nepieskaras galda virsmai. Pogas arī ir apgaismojamas, taču pirkstu nospiedumu lasītājam pie tastatūras vieta nav atrasta.

Kā jau plāno datoru klasē pierasts, pieslēgvietu skaits ir ierobežots - HDMI, USB 3.2 Gen 2 Type-A, USB 3.2 Gen 2 Type-C, USB 2.0 un 3,5 mm austiņu pieslēgvieta. Pat karšu lasītājs "ņem pretī" tikai mazo microSD karti, nevis ierasto, fotokamerās izmantoto SD. Toties uzlādei USB pieslēgvietu nevar izmantot. Šīm vajadzībām ir īpaša ligzda. Par laimi "Asus" ļauj lietot "ZenBook" sērijai raksturīgo mazo lādētāju, kas somā aizņem maz vietas.

Lietošanas ērtums

(Raksta autora vērtējums: 8 punkti no 10)

Šo datoru atšķirīgu no citiem padara pirms kāda laika iepazītais "Asus" īpašais skārienpaliktnis "ScreenPad", kas vienlaikus pilda sekundārā ekrāna funkciju. "ZenBook 14" aprīkots ar otrās paaudzes ekrānu, kas ieguvis vairākus uzlabojumus. Pārslēgšanās no viena režīma uz otru notiek ar pieskārienu ikonai tā paša ekrāna stūrī. Skārienpaliktņa režīmā matētais ekrāns aptumšojas un ļauj virzīt kursoru kā jebkurš cits paliktnis. Savukārt ekrāna režīmā šis 5,65 collu displejs izmantojams gan rakstīšanai rokrakstā, gan īsceļu izvietošanai, gan komandu došanai, gan arī video atskaņošanai. Pateicoties 2160x1080 pikseļu izšķirtspējai un 60 Hz attēla atjaunošanās ātrumam, vizuāla satura atskaņošana tajā ir pat "dzīvotspējīga", lai arī displejs ir tumšāks par primāro. Citus gadus maijā mazo ekrānu varētu izmantot, lai ar vienu aci skatītos pasaules hokeja čempionāta spēles, lielajā turpinot strādāt.

Šogad sporta nav un lielāka jēga būs, ja "ScreenPad" izmantosiet citām funkcijām. Runa nav tikai par ciparnīcu vai kalkulatoru. Tajā var sameklēt un atskaņot dziesmu listes "Spotify", veikt pierakstus "Evernote", zīmēt ar "Corel", kā arī pēc paša izvēles izkārtot programmu īsceļus. Rokraksta atpazīšanas programma atpazīst ar pirkstu uzrakstītos burtus un pārvērš tos datorrakstā. Diemžēl puslīdz labi tā darbojas valodās bez diakritiskajām zīmēm. Latviešu vārdus tā labākajā gadījumā piedāvās bez garumzīmēm, tādēļ mums no tā lielas jēgas nav.

Apkopojot dažu nedēļu pieredzi ar "ZenBook 14" var teikt, ka tieši "ScreenPad" to padara interesantāku par vienkāršu klēpjdatoru. Paliktnis ir kā senas pilsētas paliekas arheologam – tajā nemitīgi var kaut ko meklēt un atrast aizvien jaunas iespējas. Turklāt to pamazām kļūst vairāk.

Veiktspēja

(Raksta autora vērtējums: 8 punkti no 10)

Pagātnē ir tās dienas, kad plāno datoru vienīgā priekšrocība bija kompaktais izmērs. Tagad tie ir pilnvērtīgas "sacīkšu mašīnas". Šis "ZenBook 14" aprīkots ar 8.paaudzes "IntelCore i7" procesoru un 16GB operatīvo atmiņu, 1TB SSD ātro atmiņu un 2GB "Nvidia GeForce MX250" grafisko karti. Protams, var teikt, ka tirgū jau ir jaunākas un jaudīgākas komponentes, taču šis nav spēļu dators un "Asus" centies tajā noturēt biznesa un mājas lietotājiem pieņemamu cenu.

Biroja lietotājiem dators ir gana ātrs un tiks galā ne vien ar "ekseļa" tabulām un datu bāzēm, bet arī ar ne pārāk sarežģītiem grafiskiem darbiem. Samaketēt bukletu vai sociālo tīklu baneri problēmām nevajadzētu būt.

Divējādas sajūtas izsauca galvenais ekrāns. Lai arī gaišs un detalizēts, tomēr 1920x1080 pikseļu izšķirtspēja šādas cenu kategorijas ierīcei šķiet gaužām pieticīga. Jo īpaši zinot, kāds displejs par attēlu gādā dažu konkurentu ierīcēs. Turklāt ekrāns šķita slikti pasargāts pret atspīdumu – pat ne īpaši spēcīgi istabā ieskrējušie pavasara saules stari jūtami apgrūtināja redzamību.

Akumulatora darbība

(Raksta autora vērtējums: 6 punkti no 10)

Kopumā labo iespaidu par ierīci pabojāja vien akumulators. No viegla, mobila klēpjdatora lietotājs sagaida iespēju iztikt bez uzlādes vada vismaz darba dienu. Diemžēl "ZenBook" šādu iespēju nenodrošina. Normālā lietošanas režīmā baterija bija tukša pēc sešām stundām. Savukārt, kad bērni pieķērās pie datorspēlēm, radās sajūta, ka īsu brīdi pēc datora atvienošanas no vada, to atkal jāliek lādēties. Mērījumi bažas apstiprināja – "Roblox", "Minecraft" un tamlīdzīgas fantāziju pasaules spēles bateriju iztukšoja 3-4 stundās.

Skaidrs, ka "Intel Core i7" procesors ir "ēdelīgs", savu prasa ekrāns un grafiskā karte, un arī "ScreenPad" patērē daļu elektrības, tomēr vienkāršā rakstīšanas un interneta lietošanas režīmā 8-10 stundu darbības laiku gribētos sagaidīt.

Gala vērtējums

(Raksta autora vērtējums: 8 punkti no 10)

Izvēloties pārnēsāšanai parocīgu klēpjdatoru, "Asus ZenBook 14 UX434F" noteikti ir apsvēršanas vērts variants. Tas ir kompakts, viegls, bet vienlaikus ar kvalitatīvu 14 collu ekrānu, ātru procesoru un interesantu "odziņu" "ScreenPad" veidolā. Arī korpusā izmantotie materiāli ir augstvērtīgi un izturīgi. Vienīgais acīmredzamais mīnuss ir neilgais baterijas darbības laiks. To gan var risināt, pameklējot modifikāciju ar ne tik jaudīgu procesoru.

Cena ap 1300 eiro

Vērtējums

"Asus ZenBook 14 UX434F"

Plusi

Uzlabots "ScreenPad" sekundārais ekrāns

Kompakts un viegls korpuss

Jaudīgs procesors

Mīnusi

Varēja būt labāks galvenais ekrāns

Nav biznesa lietotājiem nepieciešamās "ThunderBolt" pieslēgvietas

Ļoti īss baterijas darbības laiks

Tehniskie parametri

Izmērs: 319 x 199 x 16.9 mm

Svars: 1,26 kg

Procesors: sešu kodolu Intel Core i7-8565U, 1.80 GHz

Atmiņa: 1 TB PCIe x4 SSD

RAM: 16 GB 2133MHz LPDDR3

Videokarte: NVIDIA GeForce MX250 (2 GB GDDR5 VRAM)

Operētājsistēma: Windows 10

Ekrāns: 14 collas LED (1920x1080) 16:9 NanoEdge 60 Hz,

ScreenPad 2.0: 5,65 collas Super IPS Full HD+ (2160x1080) 60 Hz,

Pieslēgvietas: 1 x USB 3.1 Gen 2 Type-C, 1 x USB 3.1 Gen 2 Type-A, 1 x USB 2.0, 1 x Standard HDMI, 1 x MicroSD, 1 x 3,5mm audio, 1 x DC-in.

Akumulators: 50 Wh

Komentāri

Pievienot komentāru