Pakalpojumi

Papildināta, precizēta - Expo 2015 iesniegusi jaunu prasību tiesā pret EM par 415 103 eiro

LETA, 10.08.2015

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Komandītsabiedrība Expo 2015 iesniegusi jaunu prasību tiesā pret Ekonomikas ministriju (EM) par zaudējumu piedziņu 415 103 eiro apmērā, kopējai zaudējumu prasības summai sasniedzot 464 732 eiro, aģentūru LETA informēja Expo 2015 pārstāvji.

Kā vēsta uzņēmuma pārstāvji, Expo 2015 tiesā iesniegusi jaunu prasību pret EM par neapmaksātajiem producēšanas pakalpojumiem 106 844 eiro vērtībā, kā arī nelikumīgi pieprasīto bankas garantiju 308 259 eiro apmērā, kas kopā ar aprīlī iesniegtās pirmās prasības pieteikumu par zaudējumiem 43 991 eiro apmērā un likumisko procentu 342 eiro apmērā piedziņu saistībā ar projektēšanas līguma izpildi un galvojuma pieprasījumu veido kopējo zaudējumu prasības summu 464 732 eiro.

Tāpat Expo pārstāvji informē, ka Valsts kontroles (VK) un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) veiktajās pārbaudēs saistībā ar Expo projektu noziedzīgi nodarījumi nav konstatēti.

VK 2015.gada sākumā veiktajā revīzijā EM par Expo 2015 projektu konstatējusi faktus, kas norāda uz apstākļiem, ka iestādes mērķi un uzdevumi nav sasniegti ar iespējami mazāko finanšu līdzekļu izlietojumu vai izlietoti neatbilstoši normatīvo aktu prasībām. Budžeta līdzekļi tikuši izlietoti nelietderīgi, jo EM būtiski novilcinājusi svarīgāko aktivitāšu izpildi un nenodrošināja pietiekamas kontroles procedūras, kā arī sagatavoja nekvalitatīvus dokumentus.

Savukārt VID pēc EM ierosinājuma šī gada maijā veiktajā pārbaudē secināja, ka komandītsabiedrībā Expo 2015 vienīgais pārkāpums bijis par 15 dienu laikā grāmatvedībā neiegrāmatotiem rēķiniem.

«Diemžēl redzams, ka EM vadības centieni par katru cenu atrast vainīgos pat tur, kur tos nevar atrast, novērš uzmanību no patiesajiem projekta kaitniekiem un zaudējumu radītājiem,» teikts komandītsabiedrības Expo 2015 komandas izplatītajā paziņojumā. «Veidot komisijas un rakstīt atzinumus par komandītsabiedrību, nepavaicājot nevienu jautājumu tās dalībniekiem, nerada ne mazāko uzticību šiem atzinumiem. Arvien skaidrāk iezīmējas ministrijas vadības vēlme par katru cenu atrast kādu vainīgo, lai pašiem nebūtu jāatbild par pārtraukto projektu. Tas ir barbarisks veids, kā tiesiskā un demokrātiskā valstī risināt savstarpējās attiecības.»

Jau ziņots, ka valdība šā gada sākumā lēma, ka Latvija šogad nepiedalīsies starptautiskajā izstādē "World Expo 2015", kas maijā sākās Itālijas pilsētā Milānā.

Iepriekš noslēgtie līgumi par Latvijas dalību izstādē World Expo 2015 paredzēja valsts kopējos izdevumus aptuveni 5,6 miljonu eiro apmērā. Ar komandītsabiedrību Expo 2015 bija noslēgts 3,3 miljonus eiro vērts līgums par paviljona projektēšanu un pasākumu producēšanu, projekta vadībai atvēlēti 700 000 eiro, bet paviljona būvniecībai - 1,6 miljoni eiro.

Pāris mēnešu pēc valdības lēmuma komandītsabiedrībā Expo 2015 informēja, ka EM vairāk nekā piecus mēnešus nav norēķinājusies ar Expo 2015 par padarītajiem darbiem Latvijas dalībai pasaules lielākajā izstādē Expo Milānā 185 000 eiro apjomā. 13.maijā Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā tika ierosināta pirmā lieta - komandītsabiedrības Expo 2015 prasība pret EM par līgumsaistību izpildi.

Savukārt šā gada maijā publiskotajā inventarizācijas komisijas ziņojumā par EM un komandītsabiedrības Expo 2015 noslēgto līgumu izpildi tika konstatēts, ka kopumā vairāk nekā 91% no komandītsabiedrības Expo 2015 veiktajiem maksājumiem jeb 777 685 eiro no 851 867 eiro ir uzskatāmi par nepamatoti veiktiem, ņemot vērā nodevumu neesamību vai to apšaubāmo kvalitāti, kā arī izmaksu pamatojošo dokumentu trūkumu.

Inventarizācijas komisija konstatēja, ka Expo 2015 nav iesniedzis pakalpojumu izmaksu pamatojošus dokumentus ne par pabeigtām aktivitātēm, ne arī darbiem, kas ir sākti un apmaksāti atbilstoši pieņemšanas-nodošanas aktā sniegtajam aprakstam, kuru faktisko izpildes apjomu nav iespējams identificēt. Līdz ar to nebija iespējams novērtēt, vai izmaksas atbilst godīgai komercpraksei. Atsevišķiem darbiem, kuriem pieņemšanas-nodošanas akta aprakstā pakalpojumu sniedzējs ir norādījis trešo pušu izmaksas, komisija norāda uz nepamatoti lielām administratīvajām izmaksām.

Papildināts viss teksts. Precizēts virsraksts un 1.rindkopa.