Graudu iepirkumu cenu samazinājums, visticamāk lētāku pārtiku neļaus saražot, liecina ražotāju aptauja.
Maiznieki norāda, ka miltiem vajadzētu kļūt par vairāk nekā 10 % lētākiem. Latvijas maiznieku biedrības valdes priekšsēdētājs Valdis Circenis atzīst, ka miltu cenai, ņemot vērā graudu iepirkumu cenu samazinājumu, vajadzētu sarukt vismaz par 25 Ls jeb aptuveni 15 % vai 30 – 40 Ls/t.
Šobrīd notiek aktīvas sarunas ar pārstrādātājiem un līdz oktobra sākumam būs skaidrība, cik maksās milti. Tiesa gan, maize, visticamāk, lētāka nekļūs, jo būtisku ietekmi dos gāzes cenas pieaugums no 1. oktobra un elektrības cenas kāpums par 20 – 40 % tiem ražotājiem, kam ir vairāk nekā 50 darbinieku un apgrozījums lielāks par septiņiem miljoniem Ls. Savukārt SIA Dona valdes priekšsēdētājs Kārlis Zemešs norāda, ka pagaidām grūti paredzēt, par cik samazināsies miltu cena. Zemešs arī paredz, ka maizei cena nesaruks, taču nevajadzētu būt arī kāpumam.
Lielākie graudu pārstrādes un miltu ražošanas uzņēmumi ir piesardzīgi jautājumā par miltu cenu. Kā Db skaidroja Sandis Jansons, AS Rīgas dzirnavnieks ģenerāldirektors, šogad cenu kritums katrai graudaugu grupai ir atšķirīgs. "Pārtikas kviešiem cena ir kritusies par apmēram 15%, un šis samazinājums tiks ņemts vērā, nosakot jauno miltu cenu. Tajā pat laikā jāapzinās, ka ir dažādas miltu kategorijas ar atšķirīgām cenām, bet ražošanas izmaksu kāpums un elektroenerģijas sadārdzinājums neļauj visu graudu cenas kritumu noņemt no miltu cenas," tā S. Jansons.
Lopbarības cenu samazinājums ražošanu ietekmēs, bet, tā kā augušas citu resursu izmaksas, olas visticamāk lētākas nekļūs, atzina olu ražotāja a/s Madona valdes priekšsēdētājs Genādijs Jeršovs. Viņš teica, ka patlaban cenas ir tādā pašā līmenī kā pavasarī, savukārt realizācija nedaudz sarukusi salīdzinājumā ar pagājušā gada septembrī.
Kas attiecas uz cūkgaļas cenām, zemākas lopbarības cenas varētu ļaut tās samazināt, taču tas notiks ne ātrāk kā pēc deviņiem desmit mēnešiem, kad būs izaudzēti jauni sivēni. SIA Ulbroka valdes priekšsēdētājs Aivars Kokts piebilda, ka daudz kas būs atkarīgs no gaļas plūsmas pasaulē.