Saldo

Pavērsiens PVN izkrāpšanas lietās arī Latvijas tiesās

Dienas Bizness, 23.05.2013

Foto: SXC

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Godīgajiem pircējiem Latvijā plašāk pavērsies iepriekš pievērtās durvis uz tiesībām atgūt PVN, pat neskatoties uz pārdevēja negodīgumu, ja pircējs par to nav zinājis. Balstoties uz ES Tiesas atziņām, arī Latvijas Augstākās tiesas Senāts virknē spriedumu šā gada maijā daudz skaidrāk ir formulējis, ka Valsts ieņēmumu dienestam (VID) nevis pircējam jāpierāda, ka pircējs zinājis par pārdevēja krāpšanos ar PVN, vērtējot pierādījumus, kas skar pircēja darbību nevis pārdevēja nespēju izpildīt pielīgto.

«Turpmāk viennozīmīgi, ka VID nāksies domāt par stratēģijas un pierādījumu maiņu šāda veida lietās, jo vairāk nepietiks ar līdz šim bieži štancēto dziesmu par piegādātāju potences (piegādāt preces vai pakalpojumus) trūkumu. Tomēr arī nodokļu maksātājiem (vai nemaksātājiem) nav pamata tagad ļauties eiforijai,» atzīmē zvērināts advokāts Jānis Taukačs.

Viņš skaidro, ka šobrīd krietni cerīgāka situācija rādās godīgajiem nodokļu maksātājiem, kuriem pašiem ir pārliecība, ka viņi nezināja par piegādātāju krāpšanu, bet VID centās pavilkt šādus pircējus līdzi kopā ar lietu lavīnu par neesošiem pirkumiem kādu dokumentu nepilnību dēļ.

Savukārt nodokļu maksātājiem, kas jau līdz šim zaudējuši līdzīgas lietas visās Latvijas tiesu instancēs, iespējams, ir vērts apmeklēt savu advokātu, lai apsvērtu iespējas reanimēt attiecīgās lietas. «Arvien aktuālāk nodokļu maksātājiem, lai pēc iespējas izsargātos no nevēlamām sekām, kļūst izsargāšanās labākā prakse – stingru iekšējo procedūru ieviešana iepirkumiem, dokumentācijas u.c. pierādījumu pietiekamības pārbaudes pirms VID audita un citi preventīvie pasākumi,» piebilst J.Taukačs.

Komentāri

Pievienot komentāru