Pēc 1.aprīļa mājsaimniecības elektrību varēs pirkt brīvajā tirgū 

Valdība šodien atbalstīja Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumus, kas paredz, ka līdz ar elektroenerģijas tirgus pilnīgu atvēršanu no 2014.gada 1.aprīļa apmēram 850 000 mājsaimniecībām būs iespēja kļūt par aktīviem elektroenerģijas tirgus dalībniekiem un pirkt elektrību brīvajā tirgū, izvēloties sev izdevīgāko piedāvājumu.

NOZARE.LV, 2014. gada 21. janvāris plkst. 13:34

sxc

Savukārt tiem lietotājiem, kuri nevēlēsies mainīt tirgotāju vai izskatīt citus piedāvājumus, esošie līgumi nebūs jāpārslēdz.

Ekonomikas ministrija (EM) uzsver, ka elektroenerģijas tirgus atvēršanas galvenie ieguvumi ir lielāka konkurence tirgotāju sektorā un lielāka tirdzniecības piedāvājumu izvēle, iespējas lietotājiem saņemt vajadzībām atbilstošāko piedāvājumu un tirgotājam sagatavot piedāvājumu atbilstoši katra lietotāja elektroenerģijas patēriņa raksturam.

Atvērta tirgus apstākļos vairs nepastāvēs regulēti elektroenerģijas tarifi, bet tirgotāji piedāvās lietotājiem dažādus elektroenerģijas tirdzniecības piedāvājumus, no kuriem lietotājs varēs izvēlēties sev izdevīgāko, vienojoties ar tirgotāju par elektroenerģijas cenu un citiem tirdzniecības nosacījumiem.

Atveroties un attīstoties elektroenerģijas tirgum mājsaimniecībām, mainīsies arī elektroenerģijas iegādes principi, paplašinoties dažādiem piedāvājumiem. Piemēram, ja patlaban cilvēki maksā tikai par elektroenerģijas piegādi, tad viens no elektroenerģijas tirgotājiem no šā gada 1.aprīļa to piedāvās komplektā ar citiem pakalpojumiem, piemēram, telefonsarunas, internetu, televīziju un elektroenerģiju. Tādējādi iedzīvotāji varēs ietaupīt uz vairāku rēķinu komisijas maksām, kopumā saņemot izdevīgāku piedāvājumu. Elektroenerģija ir prece, kuru turpmāko gadu laikā varēs piedāvāt arī komplektā ar dažādiem citiem pakalpojumiem un produktiem.

EM norāda, ka tirgus atvēršanas nosacījumi mājsaimniecībām ir ērti un vienkārši - piemērotākā piedāvājuma izvēle, tirdzniecības līguma noslēgšana un viena rēķina apmaksa. Savukārt, ja mājsaimniecība neplāno mainīt tirgotāju vai izvēlēties citu piedāvājumu, tad tai elektroenerģiju piegādās esošais tirgotājs saskaņā ar universālā pakalpojuma nosacījumiem. Universālā pakalpojuma nosacījumi - terminēts 12 mēnešu tirdzniecības līgums, kurā elektroenerģijas cena ir fiksēta visu līguma darbības laiku un lietotājam ir tiesības šo līgumu izbeigt pirms tā darbības beigām bez līguma laušanas maksas.

Lai mazturīgajām mājsaimniecībām novērstu cenu pieauguma riskus, 2014.gada budžetā ir paredzēti 3,2 miljoni eiro cenas pieauguma kompensācijai. Patlaban Labklājības ministrija strādā pie nosacījumiem atbalsta mehānismam mājsaimniecībām, kuras pašas saviem spēkiem nevarēs norēķināties par mājokli, tai skaitā par elektroenerģiju. Ministrija izstrādājusi Ministru kabineta noteikumu projektu, kas paredz valsts mērķdotāciju pašvaldībām dzīvokļa pabalsta izmaksu daļējai nodrošināšanai saistībā ar elektroenerģijas kopējās cenas pieaugumu. Patlaban Ministru kabineta noteikumu projekts tiek saskaņots ar ministrijām un pašvaldībām.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija arī atvērtā elektroenerģijas tirgū turpinās pildīt regulatora lomu, izvērtējot un apstiprinot pārvades un sadales pakalpojumu tarifu, kā arī apstiprinot obligātās iepirkuma komponentes, uzraugot elektroenerģijas tirgus darbību. Elektroenerģijas tirgū uz līdzvērtīgiem noteikumiem ir iespējams darboties ikvienam elektroenerģijas tirgotājam, tādējādi veicinot godīgu konkurenci. Regulatora pienākums būs nodrošināt Latvijas vairumtirgus uzraudzību un manipulāciju novēršanu elektroenerģijas tirgū. Regulators nodrošinās arī strīdu izskatīšanu starp lietotāju un pakalpojumu sniedzēju gadījumos, kad būs radušās kādas nesaskaņas, ko abas puses nespēs atrisināt, savstarpēji vienojoties.

Tuvākajā laikā AS Sadales tīkls un tirgotāji sāks organizēt dažādus informatīvus pasākumus, lai informētu iedzīvotājus par viņu iespējām mainīt tirgotāju un izvēlēties sev piemērotāko piedāvājumu. Sadales tīkls plāno īstenot informatīvu kampaņu plašsaziņas līdzekļos, tostarp iedzīvotāju informēšanu ar televīzijas un radio starpniecību, rakstu publicēšanu nacionālajos un reģionālajos laikrakstos, kā arī plānots organizēt seminārus sabiedriskajām organizācijām, kas pārstāv plašas iedzīvotāju grupas.

Ministru kabineta noteikumu projekts Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi detalizēti nosaka kārtību, kādā elektroenerģijas lietotājam piegādā elektroenerģiju un izbeidz tās piegādi, kā arī elektroenerģijas tirgotāja, sistēmas operatora un lietotāja tiesības un pienākumus elektroenerģijas piegādē un lietošanā, kā arī norēķinos par pakalpojumiem. Vienlaikus tajos ietverts tirgotāja maiņas process, elektroenerģijas neto norēķinu sistēmas principi, universālā pakalpojuma nosacījumi, pēdējās garantētās piegādes sniegšanas regulējums un tās cenas noteikšana.

Tāpat noteikumos noteikta kārtība un gadījumi, kādos sistēmas operators vai tirgotājs ir tiesīgs pārtraukt elektroenerģijas piegādi tiem lietotājiem, kuri nav samaksājuši par saņemto elektroenerģiju vai sistēmas pakalpojumiem vai nav izpildījuši citas saistības pret sistēmas operatoru vai tirgotāju.

Pēc šo Ministru kabineta noteikumu spēkā stāšanās 2014.gada 1.aprīlī spēku zaudēs Ministru kabineta 2011.gada noteikumi Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi.

Elektroenerģijas tirgus pakāpeniska atvēršana notiek visā Eiropā. Igaunijā jau kopš 2013.gada 1.janvāra elektroenerģijas tirgus ir pilnībā atvērts, un arī visas Igaunijas mājsaimniecības pērk elektroenerģiju tirgū, izvēloties sev piemērotāko un izdevīgāko pakalpojumu sniedzēju. Savukārt Lietuvā no 2013.gada 1.janvāra visas juridiskas personas ir kļuvušas par tirgus dalībniekiem, bet mājsaimniecībām tirgus tiks atvērts 2015.gada 1.janvārī.

Latvijas elektroenerģijas tirgus tiek pakāpeniski atvērts jau kopš 2007.gada. Patlaban brīvajā tirgū ir vairāk nekā 24 000 elektroenerģijas lietotāju, kas patērē ap 75% elektroenerģijas. Nodrošinot pilnīgu elektroenerģijas tirgus liberalizāciju, elektroenerģijas tirgū tiktu iesaistīti arī visi mājsaimniecības lietotāji (ap 847 300 lietotājiem), kas patērē atlikušos aptuveni 25% elektroenerģijas.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2013. gada 18. oktobris plkst. 17:08

Igaunijas valstij piederošā Eesti Energia un pārvades sistēmas operators Elering pieteicis...

2013. gada 15. oktobris plkst. 15:48

Lai skaidrotu elektroenerģijas tirgus pilnīgas atvēršanas galvenos aspektus, Ekonomikas ministrija...

2013. gada 04. oktobris plkst. 7:42

Vairāki uzņēmēji ir šokā par šovasar piedzīvoto elektrības cenas virsotni –...

2013. gada 02. oktobris plkst. 8:05

Elektrības cenas biržā Kaļiņingradas TEC-2 apkopes dēļ sasniedz jaunu rekordu....

2013. gada 18. septembris plkst. 17:08

Nesen izskanējušie paziņojumi par elektroenerģijas pārvades izmaksu uz Igaunijas-Latvijas...

Nepalaid garām

Alus pasaule ir daudz plašāka, nekā varētu iedomāties, stāsta šī dzēriena someljē...

SIA Rešetilovs aizvirzās no krīzes, ko uzņēmums savā 28 gadu pastāvēšanas laikā...

Nepilniem 40 000 mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem var nākties domāt par savu nākotni,...

Šefpavārs Maksims Cekots, atverot restorānu Max Cekot Kitchen Rīgā, Torņkalnā, kurā piedāvā...

Lai gan konkurence elektronikas mūzikas instrumentu ražošanas segmentā ik gadu saasinās, SIA...

No šīs sadaļas
2014. gada 21. janvāris plkst. 11:33

AS Latvenergo ražošanas un administrācijas objektu apsardzi turpmākos trīs gadus par 4,5...

2014. gada 20. janvāris plkst. 16:21

Lai gan jau pēc dažiem mēnešiem, 1.aprīlī, Latvijā tiks atvērts elektroenerģijas tirgus...

2014. gada 15. janvāris plkst. 15:18

AS Rīgas siltums dati liecina: Rīgā teju trīskāršojies daudzdzīvokļu namos ierīkoto individuālo...

2014. gada 10. janvāris plkst. 15:30

Siltumenerģijas patēriņš, salīdzinot ar 2012. gada decembri, šogad ir samazinājies...

2014. gada 09. janvāris plkst. 16:46

Lai panāktu gāzes cenu pazeminājumu, Lietuvas Enerģētikas ministrija nolēmusi rosināt vēl vienu...

2014. gada 08. janvāris plkst. 16:38

AS Latvijas Gāze pagājušajā gadā patērētājiem pārdevusi 1,452 miljardus kubikmetru dabasgāzes,...

2014. gada 07. janvāris plkst. 15:14

A/s Sadales tīkls noslēdzis vairāk nekā 7,68 miljonus eiro vērtu iepirkumu konkursu...

2013. gada 27. decembris plkst. 17:14

AS Latvenergo izsludinājusi iepirkumu 150 miljonu eiro (105 miljonu latu) aizdevuma piesaistei,...

2013. gada 18. decembris plkst. 12:48

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki izstrādājuši efektīvu lēngaitas vēja...

2013. gada 17. decembris plkst. 13:10

Konkurences padome (KP) saņēmusi SIA Enerģijas risinājumi un SIA Dalkia Latvia saīsināto...