Citas ziņas

Policija: psihotropo vielu veikaliņu dedzināšana, iespējams, liecina par tirgus dalīšanu

Dienas Bizness, 28.10.2013

Jaunākais izdevums

Pēdējā laikā Rīgas reģionā tikuši konstatēti vairāki gadījumi, kuros deguši neaizliegto psihotropo vielu veikaliņi. Pēdējais gadījums konstatēts naktī uz otrdienu Rīgā, Slokas ielā. Analizējot šos gadījumus, policija kā vienu no versijām pauž aizdomas par tirgus dalīšanu konkurentu starpā.

Valsts policijas Rīgas reģiona Kriminālpolicijas priekšnieks Andrejs Sozinovs norāda, ka konkurence psihotropo vielu tirgotāju jomā ir faktiski dubultojusies. Gada sākumā Rīgā bija 27 šādu vielu tirgotavas, taču šobrīd policijai ir zināmas 54 tirgotavas.

Visus kriminālprocesus, kuros degušas šīs tirdzniecības vietas, no iecirkņiem šobrīd pārņem Rīgas Kriminālpolicijas pārvalde, jo tie varētu būt saistīti ar negodīgu tirgus sadali. Arī nozieguma izdarīšanas rokraksts visos gadījumos bijis vienāds – atšķīrušās sekas – dažos gadījumos radīti lielāki, bet citos mazāki bojājumi, skaidro policija.

Kā vienu no konkurences iespējamas saasināšanās iemeslu policija min faktu, ka veic pārbaudes un apgrūtina šo tirgotavu darbu. Tā, piemēram, šā gada pirmo deviņu mēnešu laikā Rīgas reģionā veiktas 387 pārbaudes, kuru laikā sastādīti aptuveni tūkstoš administratīvo pārkāpumu protokoli. Gada pirmo deviņu mēnešu laikā atsavināti aptuveni desmit tūkstoši iepakojumu ar aizdomīgām vielām un daļai šo vielu joprojām tiekot gaidīti ekspertīžu rezultāti.

«Deviņos mēnešos veiktas gandrīz 400 pārbaudes, tātad pārbaudes veicam katru dienu, bet īpaši svarīgi ir tas, ka šajā cīņā mēs neesam vieni – Valsts policija sadarbojas ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Valsts ieņēmumu dienestu, Valsts augu inspekciju, Patērētāju tiesību aizsardzības centru, Rīgas pašvaldības policiju un citām institūcijām,» skaidro A. Sozinovs.

Jau ziņots, ka Saeimas pieņemtie grozījumi paredz ģenēriskās formulas izmantošanu, iekļaujot jaunas vielas Latvijā kontrolējamo narkotisko vielu sarakstā. Ja pirms tam vielas tika uzskaitītas pēc to maisījuma sastāvdaļu formulas, tad šobrīd aizliegta ir pati pamatformula, no kuras tiek veidotas pārējās vielas.

Līdz šim problēmas radīja fakts, ka pat mazākā neatbilstība sarakstā minētajām maisījumu formulām vielas padarīja par legālām un pieejamām ikvienam.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Rīgā pret «legālajām narkotikām» cīnīsies iedzīvotāju patruļas

LETA, 08.11.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rīgā nākamnedēļ sāksies iedzīvotāju patruļas pie «legālo narkotiku» bodītēm, savukārt no 18.novembra pilsētā sāksies plaša informatīvā kampaņa par šo vielu kaitīgumu.

Iedzīvotāju patruļās varēs iesaistīties ikviens, kurš vēlas piedalīties «legālo narkotiku» rūpala apkarošanā. Iecerēts, ka brīvprātīgo grupas koši zaļās vestēs ar uzrakstu «Stop Drugs» patrulēs pie tirdzniecības vietām un informēs jauniešus un citus potenciālos klientus par šo narkotiku bīstamību, kā arī veiks pārrunas ar tirgotājiem un tirdzniecības vietu iznomātājiem.

Patruļu darbu koordinēs Latvijas Džudo federācijas valdes priekšsēdētājs, Rīgas Stradiņa Universitātes pasniedzējs un Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rezerves pulkvedis Raimonds Rubļevskis, kā arī atvaļinātais NBS kapteinis Sandris Bergmanis. Abu koordinatoru kontakti būs publiski pieejami, lai ikviens interesents varētu piedalīties šajās aktivitātēs.

Komentāri

Pievienot komentāru
Viedokļi

Aptiekāri: Farmācijas likumā teikts, ka tā dēvētās «legālās narkotikas» ir zāles

Dienas Bizness, 25.03.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Narkotikas par «legālām» padarījusi Zāļu valsts aģentūras un Veselības inspekcijas bezdarbība, jo pēc Latvijā spēkā esošā Farmācijas likuma tā dēvētās «legālās narkotikas» ir zāles.

Tā paziņojumā masu medijiem norāda Latvijas Aptiekāru asociācija. Asoicācijas vadītājs Guntis Belēvičs uzskata, ka šī «slimība» ielaista dēļ Veselības ministrijas nespējas vadīt tās pārraudzībā un pakļautībā esošās valsts iestādes – Zāļu valsts aģentūru (ZVA) un Veselības inspekciju.

«Lai šo lietu sakārtotu, nav jāizgudro ritenis no jauna. Atbilstoši Latvijas Farmācijas likuma 1. panta 17. punktam: «zāles ir ... jebkura viela vai vielu salikums, ko var izmantot vai ievadīt cilvēka organismā ... ar mērķi ... pārveidot fizioloģiskas funkcijas, izraisot farmakoloģisku ... iedarbību ...». Tātad «spaiss», neatkarīgi no tā, vai to nodēvē par «kaktusu mēslojumu» vai «pīpju tīrāmo līdzekli», ir zāles,» skaidro Belēvičs, uzsverot, ka par zāļu novērtēšanu, izplatīšanu un farmaceitiskās darbības licencēšanu atbild ZVA.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tirdzniecība un pakalpojumi

Pieprasa noteikumus straujākai legālo narkotiku izņemšanai no tirgus

Žanete Hāka, 17.04.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ceturtdien Eiropas Parlaments (EP) atbalstīja noteikumus, kas ļaus operatīvāk no tirgus izņemt bīstamās psihoaktīvās vielas, kas pazīstamas kā legālās narkotikas, informē EP pārstāvji.

Deputāti vēlas aizsargāt jauniešu veselību un drošību, vienlaikus neierobežojot zemāka riska vielu izmantošanu rūpniecības un komerciāliem mērķiem. Par bīstamāko vielu izplatīšanu varētu draudēt līdz 10 gadiem cietumsoda.

Ierosināto noteikumu mērķis ir risināt problēmas, ko rada jaunu vielu, kas izraisa līdzīgu efektu kā, piemēram, ecstasy vai kokaīns, parādīšanās un straujā izplatīšanās. Saskaņā ar Eirobarometra 2011. gada pētījumu, 5% ES jauniešu vismaz reizi dzīvē ir lietojuši šādas vielas. Vislielākais lietotāju īpatsvars ir Īrijā — 16%, tai seko Polija un Latvija ar 10% jauniešu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Kratīšanas laikā marihuānas audzētavā atrod arī halucinogēnās sēnes

Žanete Hāka, 25.08.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes (ONAP) darbinieki šogad Latvijas teritorijā atklājuši četras marihuānas audzētavas, informē Valsts policijas sabiedrisko attiecību nodaļā.

Kratīšanu laikā kopumā atsavināti aptuveni 7,5 kilogrami marihuānas. Vienā no kratīšanām atrastas un izņemtas arī halucinogēnās sēnes lielos apjomos. Aktīvu darbu narkotiku apkarošanas jomā veikušas arī citas Valsts policijas struktūrvienības.

Kopumā šogad ONAP Narkotisko un psihotropo vielu izplatības apkarošanas nodaļas darbinieki 15 veiktajās kratīšanās izņēmuši 6,5 kilogramus jeb 92 stādus nežāvētas marihuānas, kā arī kilogramu izžāvētas marihuānas. Uzsākto kriminālprocesu ietvaros par marihuānas audzēšanu, glabāšanu realizēšanas nolūkos vai realizēšanu aizturētas 11 personas. Piecām personām tiesa piemērojusi apcietinājumu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Likumi

Privātpersonas atkal drīkst saņemt zāles pa pastu no trešajām valstīm

Lelde Petrāne, 08.07.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

No šodienas, 8. jūlija, privātpersonas atkal drīkst saņemt zāles pa pastu no trešajām valstīm, jo spēkā stājušies grozījumi Ministru kabineta 2007. gada 26. jūnija noteikumos Nr. 416 Zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtība, informē Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

Joprojām pa pastu ir aizliegts saņemt narkotiskās un psihotropās zāles, narkotiskos analgētiķus, jaunās psihoaktīvās vielas un aktīvās vielas, anaboliskos steroīdus, testosteronus, augšanas hormonus vai to analogus.

Pa pastu sūtīto zāļu apjoms nedrīkst pārsniegt daudzumu, kāds nepieciešams sešu mēnešu lietošanai. Katram zāļu veidam ir jāatrodas oriģinālajā iepakojumā, uz kura identificējams zāļu ražotājs un ražotājvalsts. Tāpat jābūt receptei vai ārstniecības iestādes izdotam dokumentam, kas pamato zāļu nepieciešamību, kā arī zāļu pirkuma čekam vai līdzvērtīgam dokumentam, kas apliecina zāļu iegādi.

Ja viena zāļu veida oriģinālo iepakojumu skaits ir lielāks nekā trīs, personai rakstiski jāapliecina, ka zāles tiks izmantotas personiskai lietošanai, ka tās nav zāles, kuras aizliegts sūtīt pa pastu un ka persona uzņemas pilnu atbildību par šo zāļu lietošanu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šonedēļ iedzīvotāji un policisti sākuši patruļas pie «legālo narkotiku» bodītēm, tāpat pie tām izvietoti plakāti ar «legālo narkotiku» upuriem.

Iedzīvotāju patruļās var iesaistīties ikviens, kurš vēlas piedalīties «legālo narkotiku» rūpala apkarošanā.

Patlaban Rīgā darbojas 52 šādas apreibinošo vielu tirdzniecības vietas. «Faktiski tas ir tikpat izplatīts tīkls kā Narvesen vai citu kiosku tīkli,» iepriekš atzina Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs.

Iedzīvotāju patruļu darbu koordinē Latvijas Džudo federācijas valdes priekšsēdētājs, Rīgas Stradiņa Universitātes pasniedzējs un Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rezerves pulkvedis Raimonds Rubļevskis, kā arī atvaļinātais NBS kapteinis Sandris Bergmanis. Gatavību iesaistīsies patruļās apstiprinājis vairums nevalstisko organizāciju, sporta asociāciju, federāciju vadītāji un to domubiedri, arī motokluba «Free Hawks» biedri.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

legālās narkotikas

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

AR FOTO: Bēgļi no Somālijas Latvijā centušies ievest ap 600 kg psihotropo vielu

Lelde Petrāne, 09.03.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

VID Muitas policijas pārvalde kopā ar Muitas pārvaldes amatpersonām atklājusi vairākus liela apjoma psihotropo vielu kontrabandas sūtījumus no Kenijas. Tos organizējuši Somālijas pilsoņi, kam Austrijā un Slovēnijā piešķirts bēgļu statuss.

Sūtījumi tika atrasti kravā, kas Latvijā bija ievesta ar avio reisu no Turcijas. Kravā atradās 21 kartona kaste ar kaltētas hennas lapām ar kopējo svaru 432 kg.

Kriminālprocesa ietvaros izņemtās vielas paraugs tika nosūtīts ķīmiskās ekspertīzes veikšanai. Muitas laboratorijas eksperta atzinums apstiprināja, ka izņemtā viela ir augu valsts produkts ar psihotropu iedarbību catha edulis jeb «khat».

Tajā pašā dienā VID Muitas pārvaldes darbinieki lidostā Rīga muitas kontrolei novirzīja vēl vienu sūtījumu no Kenijas, kurā saskaņā ar dokumentiem atradās kaltētas hennas lapas ar neto svaru 44 kg. Kontroles laikā tika konstatēts, ka sūtījumā esošā augu izcelsmes viela vizuāli izskatās tieši tāda pati kā 432 kg sūtījumā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Vasarnīcas teritorijā Jūrmalā izņemts vēl nebijis daudzums psihotropo vielu

Lelde Petrāne, 22.03.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pagājušās nedēļas nogalē Jūrmalā Valsts policija izņēmusi 40,5 kilogramus psihotropo vielu jeb «spaisa», kas bija paslēpts maisiņos puķu dobē vasarnīcas teritorijā. Aizdomās par šo vielu glabāšanu realizācijas nolūkā lielā apmērā aizturēts 31 gadu vecs vīrietis. Aizturētajam piemērots drošības līdzeklis apcietinājums.

Valsts policija bija saņēmusi operatīvo informāciju par to, ka Jūrmalā, Vārnukrogā, tiek glabātas narkotiskās vai psihotropās vielas lielā apmērā. Pārbaudot šo informāciju, sestdien, 18. martā, Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Jūrmalas iecirkņa policisti ieradās minētajā vietā, lai veiktu kratīšanu. Kratīšanā piedalījās arī Rīgas Brasas iecirkņa policisti.

Policistu ierašanās brīdī vīrietis, kurš tiek turēts aizdomās par šo vielu glabāšanu realizācijas nolūkā, neatradās vasarnīcā. Kratīšanā, kas ilga visu dienu, policisti pie mājas atrada ar plēvēm pārklātu puķu dobi. Paceļot plēves, atklājās, ka apakšā atrodas apmēram pusotru metru dziļa bedre, kas pilna ar iepakojumiem ar nezināmas izcelsmes vielu. Sākotnējās ekspertīzes rezultāti liecina, ka tur atradušies 40 kilogramu un 458 grami psihotropo vielu ar ķīmisko formulu JWH-018.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šā gada 11 mēnešos valsts ieņēmumu jomā kopumā uzsākti 163 kriminālprocesi, muitas jomā – 980. Savukārt attiecībā uz noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu ir uzsākti 72 kriminālprocesi un kriminālvajāšanai nosūtīti 9 kriminālprocesi.

VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš informē, ka visa 2018. gada laikā attiecībā uz noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu bija uzsākti 17 kriminālprocesi, savukārt kriminālvajāšanai nosūtīti 5 kriminālprocesi.

«Šis ievērojamais pieaugums ir noticis saistībā ar skaidras naudas nedeklarēšanu vai nepatiesu deklarēšanu un, iespējams, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu,» uzsvēra K. Podiņš. Viņš norāda, ka šogad arestēti finanšu līdzekļi 13,1 milj. eiro apmērā, arestēta kustamā manta 664 535 eiro apmērā, arestēta nekustamā manta 8,9 milj. eiro apmērā, turklāt manta (1,4 milj. eiro apmērā), kas ir atzīta par noziedzīgi iegūtu. Bez tam šogad VID atklājis un pārtraucis 16 organizētu noziedzīgu grupējumu darbību, no kuriem visvairāk – 10 valsts ieņēmumu jomā, trīs - akcīzes preču un trīs - narkotisko un psihotropo vielu apritē.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valsts policija pagājušajā gadā likvidējusi 27 marihuānas audzētavas, Valsts policijas (VP) gada pārskata sanāksmē teica VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.

2014.gadā Valsts policija 1887 reizes atsavinājusi narkotiskās, psihotropās un jaunās psihoaktīvās vielas.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis sanāksmē akcentēja paveikto saistībā ar jauno psihoaktīvo vielu apkarošanu. Viņš uzsvēra, ka pieņemtie grozījumi likumā ir bijuši pietiekami, lai jaunieši kaitīgos augu maisījumus nevarētu iegādāties brīvi.

Pagājušajā gadā policijas darbinieki atsavinājuši 15,9 kilogramus narkotiku no amfetamīnu grupas. Tāpat policijas darbinieki pagājušajā gadā atsavinājuši 12,3 kilogramus jauno psihoaktīvo vielu, 35,5 kilogramus kanabinoīdu un 10,6 kilogramus opiātu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valsts ieņēmumu dienests (VID) aiztur[ējis personu grupu, kas nodarbojas ar cigarešu kontrabandu, izmantojot kravas autotransportu, informē VID abiedrisko attiecību nodaļa.

VID Muitas policijas pārvaldes amatpersonas, veicot operatīvo pasākumu kompleksu, 2015. gada 14. augustā atklāja un apturēja organizētas noziedzīgās grupas darbību. Četras personas aizturētas un atzītas par aizdomās turamām. Noziedzīgais grupējums nodarbojās ar kontrabandas cigarešu ievešanu un izplatīšanu Rīgā.

Sekmīgas aizturēšanas operācijas laikā Jāņavārtu ielā, Rīgā kādā autoservisā tika konstatēts Krievijā reģistrēts kravu vilcējs ar puspiekabi, kura konstrukcijas elementos tika atrastas un izņemtas 79 780 gab. cigarešu bez akcīzes markām - 39 800 gab. cigarešu Fest un 39 980 gab. cigarešu Premjer.

Komentāri

Pievienot komentāru