Jau vairāk nekā nedēļu garās sarunas Ženēvā, kurās bija plānots vienoties par pasaules tirdzniecības liberalizāciju, izgāzušās, atsaucoties uz Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) vadītāju Paskālu Lamiju, vēsta BBC News.
P.Lamijs norādīja, ka organizācijas amatpersonas sarunu neveiksmēs vaino Ķīnu, Indiju un ASV, kurām neizdevās vienoties par importa nosacījumiem.
Eiropas Savienības Tirdzniecības komisārs Pīters Mandelsons atzina, ka PTO sarunu rezultāts "lauž sirdi".
Galvenais diskusiju jautājums PTO tikšanās laikā bija, vai liberalizēt lauku produktu importa nosacījumus, kas patlaban paredz aizsardzību un subsīdijas vietējiem nabadzīgajiem fermeriem.
Taču Indija, Ķīna un ASV nepiekrita šādām izmaiņām.
"Nav nekādas jēgas runāt aplinkus, šī tikšanās ir izgāzusies," sacīja P.Lamijs un norādīja, ka organizācijas dalībnieki vienkārši nav spējīgi pārvarēt savas atšķirības.
PTO Dohas raunda tirdzniecības sarunas jau sākās 2001.gadā ar mērķi cīnīties pret nevienlīdzību, tā lai attīstības valstis varētu iegūt vairāk no brīvās tirdzniecības. Taču sarunas arvien izgāzušās, jo attīstītās valstis arvien nav piekritušas nosacījumiem par attīstības valstu piekļuvi savstarpējiem tirgiem. ASV un Eiropas Savienība vēlas lielāku pieeju attīstības valstu tirgiem, taču tajā pašā laikā attīstības valstis vēlas lielākas iespējas to lauksaimniecības produktu tirdzniecībai Eiropā un ASV.
Analītiķi norāda, ka Dohas sarunu izgāšanās varētu simbolizēt daudzpusējo tirdzniecības vienošanās līgumu galu. Tādējādi daudzpusējo līgumu vietā, valstis varētu sākt arvien vairāk rīkoties pēc divpusējām vienošanām. Šādā veidā valstis varētu koncetrēties uz to, kas tām pašām ir izdevīgs, nevis uz kādu kopējo mērķi.
PTO sarunu rezultātu varētu būt ietekmējis arī naftas un pārtikas cenu kāpums, kas licis valstīm arvien vairāk raizēties par vietējo ražotāju konkurētspēju un vairāk pasargāt tos no, piemēram, augoša importa.
ES Tirdzniecības komisārs norādījis, ka sarunu izgāšanās neietekmēs visas PTO valstis vienlīdzīgi, jo, visticamāk, smagāk cietīs valstis, kam visvairāk nepieciešama palīdzība.