Rietumvalstis spriež par to, vai neapturēt Krievijas dalību G8. Arvien aktīvāk izskan aicinājumi bloķēt tās iestāšanos PTO un atsaukt uzaicinājumu kļūt par OECD dalībvalsti, ziņo laikraksts Dienas bizness.
Pašmāju eksperti uzskata, ka karš Gruzijā ar minētajām iespējamām sekām vien Maskavai neaprobežosies. Viņi saka, ka investori pārskata savu attieksmi pret Krieviju, var ciest olimpiskās spēles Sočos, bet Maskavas plāni pārtapt par pasaules finanšu centru attālinās par vairākiem gadiem.
Krievijas kara darbības Kaukāzā iedragā tās spēju būt par vienu no vadošajām valstīm pasaulē, paziņojusi ASV Valsts sekretāre Kondolīza Raisa telekanālam ABC. Savukārt anonīms avots ASV prezidenta administrācijā aģentūrai AFP teicis, ka Krievijai tagad nāksies «krietni pacensties», lai iestātos Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (OECD) un Pasaules tirdzniecības organizācijā (PTO). ASV un citas rietumuvalstis - G8 dalībnieces - konsultējas par iespējamo Krievijas izslēgšanu no «lielā astotnieka», vēstī rietumu mediji, atsaucoties uz kādu Baltā nama ierēdni. Pārskatīt attieksmi pret sarunām Krievijas iestājai PTO aicinājuši abi ASV prezidenta amata kandidāti - Džons Makeins un Baraks Obama. Krievijas iestāšanās perspektīvas šajā organizācijā nav tuvas, piekrīt ASV tirdzniecības ministrs Karloss Gutjeress. Viņš gan noliedz tā saistību ar notikumiem Kaukāzā, taču šis paziņojums izskanēja pēc Džordža Buša uzstāšanās, kurā ASV prezidents uzsvēra, ka pēdējos gados Maskavai ir izdevies ieņemt zināmu vietu pasaules politiskajā un ekonomiskajā dzīvē, bet Krievijas armijas darbības Gruzijā var iznīcināt visu paveikto. Oficiāli nekādi paziņojumi no ASV par to gan nav pienākuši.
Visi šie izteikumi ir vai nu anonīmi, vai nāk no clvēkiem, kuri stāv tālu no lēmumu pieņemšanas, Krievijas mediji citē Ekonomiskās attīstības ministrijas ierēdni. Tiesa, runājot par PTO, eksperti pēdējā laikā arvien biežāk norāda, ka reāls Krievijas ieguvums no šīs organizācijas būtu diezgan apšaubāms. Viņi skaidro, ka Krievijas ekonomika balstās uz izejvielu un energoresursu eksportu, kuru tirdzniecību neregulē PTO noteikumi.
«Ekonomikas ziņā Krievija pilnīgi neko nezaudē. Šī valsts ir orientēta uz energoresursu eksportu, kuri vienmēr būs pieprasīti,» saka britu pētījumu innstitūta Chatam House eksperts Gī de Žonkjērs. Iestāšanās šajā organizācijā ir solis perspektīvai, kad Krievija pārtaps par augsto tehnoloģiju ekonomiku, ir pārliecināts Krievijas finanšu grupas Uralsib ekonomists Vladimirs Tihomirovs. Runājot par Krievijas iestāšanos OECD, Krievijas politologs Vladimirs Petrovskis pieļauj, ka šeit var rasties problēmas. «Diemžēl patlaban ap Krieviju veidojas tādas valsts tēls, kura cenšas spēlēt ne pēc noteikumiem,» viņu citē RIA Novosti. Bet Uralsib ekonomists ir pārliecināts, ka OECD ir vienkārši prestižs klubs, kurā ietilpst visas attīstītās valstis. Krievijas izslēgšana no G8 gan var sabojāt valsts politisko tēlu, norāda politologs Boriss Šmeļovs, tomēr vienas ASV vēlmes ir par maz un «diezin vai viņiem izdosies iegūt visu partneru, tostarp Francijas un Vācijas atbalstu».
Visu rakstu lasiet šodien, 15. augustā, laikrakstā Dienas bizness. Laikraksta abonenti rakstu var lasīt, klikšķinot šeit.