Redakcijas komentārs: Bez pašvaldību iesaistes īres tirgus draud uzsprāgt 

Dzīvokļu īres tirgū pieprasījums daudzkārt pārsniedz piedāvājumu, un tā bums pašlaik sasniedzis savu kulmināciju, tā apgalvo vairākas nekustamā īpašuma kompānijas.

Rūta Kesnere - DB komentāru nodaļas redaktore, 2018. gada 20. augusts plkst. 7:31

Foto: no DB arhīva

Tā, piemēram, Arco Real Estate īres nodaļas vadītājs Dzintars Bērziņš norāda, ka jūlija izskaņā pieprasījums pēc īres dzīvokļiem sasniedzis augstāko punktu, turklāt uz vienu īres dzīvokli dažkārt izveidojas pat desmit cilvēku rinda. Runājot par cenām, Dz. Bērziņš teic, ka Rīgas mikrorajonos augstākās klases vienistabas dzīvokļi pieejami par 350 eiro mēnesī, kamēr četristabu – par 750 eiro. Par 250–400 eiro mēnesī var noīrēt vidējas kvalitātes divistabu dzīvokli vai nedaudz sliktākas kvalitātes četristabu dzīvokli.

Dzīvokļa īres maksa par kvadrātmetru ir no pieciem eiro, bet ekskluzīvajiem dzīvokļiem tā var sasniegt pat 20 eiro kvadrātmetrā. Īres dzīvokļu trūkums daudziem ir īpaši sāpīgs tāpēc, ka, saskaņā ar ekonomikas ministra Arvila Ašeradena savulaik medijos pausto, tikai 20% ģimeņu var atļauties mājokli iegādāties savā īpašumā.

Daudziem nepārvarams šķērslis ir pirmā iemaksa, kuru gan nedaudz mīkstina Altum pirmās iemaksas galvojumi jaunajiem speciālistiem un ģimenēm ar bērniem, tomēr situāciju pilnībā nerisina. Īres dzīvokļu trūkums sāpīgi «sit» pa studentiem, kas ierodas galvaspilsētā, lai studētu, kā arī ir ļoti būtisks šķērslis, kas attur cilvēkus no reģioniem, kur nav darba, pārcelties uz Rīgu. Nereti tieši nepieejams mājoklis ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ cilvēki no laukiem izvēlas darba meklējumos doties nevis uz Rīgu, bet, piemēram, Īriju.

Pašvaldības iesaiste īres namu celtniecībā, palielinot piedāvājumu, pazeminātu cenas normālu tirgus spēku rezultātā.

Faktiski cilvēkam, kurš uz rokas saņem 500 līdz 600 eiro, kaut ko noīrēt ir teju neiespējami. Jo pat lētākais variants – 250 eiro – nozīmē, ka īres izmaksas veido 50% no algas, neiekļaujot komunālos maksājumos. Tikmēr finanšu pratības eksperti teic, ka izdevumiem par mājokli optimāli nevajadzētu pārsniegt 30% no ienākumiem. Situāciju varētu risināt pašvaldību iesaiste īres namu celtniecībā, kā tas jau ir noticis Valmierā, jo piedāvājuma palielināšanās samazinās arī cenas un īrēšanas izmaksas kļūs cilvēkiem draudzīgākas.

Par šādu notikumu pavērsienu gan īpaši nepriecājas nekustamo īpašumu attīstītāji, kas apgalvo, ka tā būtu tirgus kropļošana un negodīga sāncensība ar privātajiem attīstītājiem, kas spējot nodrošināt nepieciešamo piedāvājumu. Fakti gan par to neliecina. Tas, ka uz vienu īres dzīvokli ir desmit cilvēku rinda, liecina, ka īres tirgū ir akūts dzīvokļu deficīts. Jāteic, ka pašvaldību iesaiste īres namu celtniecībā ir ierasta prakse daudzās valstīs.

Cita lieta, ka tos nedrīkst izīrēt zem tirgus cenām, jo tad tas nozīmētu, ka nodokļu maksātāji dažiem izredzētājiem sponsorētu dzīvošanas izmaksas, kas nebūtu atbalstāmi. Pašvaldības iesaiste īres namu celtniecībā, palielinot piedāvājumu, pazeminātu cenas normālu tirgus spēku rezultātā.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 10. augusts plkst. 7:45

Ministriju pieprasījumi nākamā gada budžetam pārsniedz 1,1 miljardu eiro, neraugoties uz to,...

2018. gada 08. augusts plkst. 7:48

Obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājuma atcelšana pēdējā laikā kļuvusi par vienu no...

2018. gada 06. augusts plkst. 7:37

Būvniecības nozare straujiem soļiem tuvojas ģenerālvienošanās noslēgšanai. Līdz 3.augustam...

2018. gada 03. augusts plkst. 7:41

Finanšu ministrija ir vienojusies ar sabiedriskās ēdināšanas nozari par nodokļu samazināšanu...

2018. gada 01. augusts plkst. 9:09

«Līgsti taksi – turi acis vaļā,» tāds vienkāršojot ir starptautiskās lidostas Rīga...

Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...