Rīgas dome un Getliņi EKO iesniedz skaidrojumu Konkurences padomei 

Rīgas pilsētas pašvaldība un SIA «Getliņi EKO» pilnībā noraida Konkurences padomes (KP) pārmetumus saistībā ar izvēlēto Rīgas pilsētas sadzīves atkritumu apsaimniekošanas sistēmas modeli. Skaidrojumu par saviem argumentiem publiskie partneri iesnieguši Konkurences padomei 2019. gada 19. augustā, vienlaikus aicinot Konkurences padomi uz konstruktīvu dialogu un lēmumu.

Db.lv, 23.08.2019

Foto: Evija Trifanova/LETA

Konkurss par sadzīves atkritumu apsaimniekošanas sistēmas ieviešanu publiskās-privātās partnerības modelī ir ilgstoši plānots, analizēts un saskaņots vairāku gadu garumā, norāda SIA «Getliņi EKO». Tā pamatā esot rūpīga Rīgas pilsētas vajadzību, mērķu, nepieciešamo investīciju, ekonomisko modeļu un maksātspējas izpēte, samērojot to ar Eiropas Savienības prasībām par būtisku apglabājamo atkritumu daudzuma samazinājumu. «Konkursa nolikumu, norises kārtību un visu dokumentāciju pirms konkursa izsludināšanas pārbaudīja, saskaņoja un akceptēja visas iesaistītās un atbildīgās institūcijas, tostarp, ministrijas un publiskās un privātās partnerības modeļa īstenošanu uzraugošā Centrālā finanšu un līgumu aģentūra. Visa konkursa dokumentācija, pret kurā noteiktajām prasībām būtībā iebilst KP, bija pieejama jau vairāk nekā pirms gada. Publiskie partneri kā konkursa uzvarētāju pēc visu noteikto kritēriju izvērtēšanas izvēlējās pretendentu, kurš piedāvāja saimnieciski visizdevīgāko piedāvājumu un arī viszemāko cenu. Darbības, ko šobrīd jau veic KP un ko apsver veikt turpmāk, ir nesamērīgi novēlotas un rada būtisku risku uz nezināmu laiku paralizēt atkritumu apsaimniekošanu Rīgas pilsētā, kaitējot gan pilsētas iedzīvotājiem, gan viesiem,» skaidro SIA «Getliņi EKO».

15. septembrī zaudēs spēku visi fizisko un juridisko personu noslēgtie līgumi ar pašreizējiem sadzīves atkritumu apsaimniekotājiem, tāpēc visām tām personām, kurām nebūs noslēgti līgumi ar jauno apsaimniekotāju, atkritumi izvesti netiks – gluži tāpat kā elektrība netiek piegādāta, ja klients nav noslēdzis līgumu ar operatoru vai taksometrs neatbrauc, ja tas nav izsaukts..

SIA «Getliņi EKO» atgādina, ka nekavējoša atkritumu apsaimniekošanas sistēmas modernizācija un dalītās vākšanas infrastruktūras izveide ir vienīgā iespēja Rīgai un visai Latvijai izpildīt Eiropas Savienības prasības par šķiroto atkritumu apjoma palielināšanu 2020. gadā. Bez atkritumu sākotnējās šķirošanas iespēju nodrošināšanas ne tikai poligonā «Getliņi» jau tuvākajā laikā vairs nevarēs noglabāt atkritumus kapacitātes trūkuma dēļ, bet stāsies spēkā arī Eiropas Savienības sankcijas pret Latviju. Turklāt potenciālā Konkurences padomes lēmuma rezultātā īstermiņā pilsētā būs vērojams haoss vienā no pamata komunālajiem pakalpojumiem - atkritumu savākšanā un apsaimniekošanā, brīdina uzņēmums.

Par publiskās-privātās partnerības konkursu

2018. gada 31. jūlijā SIA «Getliņi EKO» kā publiskais partneris uzsāka koncesijas procedūru privātā partnera izvēlei Rīgas pilsētas sadzīves atkritumu apsaimniekošanai publiskās-privātās partnerības ietvaros. Rīgas pilsēta deleģēja pašvaldības uzņēmumu SIA «Getliņi EKO» šī procesa virzīšanai.

Publiskās-privātās partnerības modeli uz 20 gadiem kā efektīvāko jau 2017. gadā izvēlējās Rīgas dome.

Starptautisks konkurss par privātās publiskās partnerības izveidi Rīgas sadzīves atkritumu apsaimniekošanai tika izsludināts 2018. gada vasarā un noslēdzās šā gada maijā. Izsludinātajā konkursā publiskās-privātās partnerības izveidei par uzvarētāju atzīts SIA «Clean R» un SIA «Eco Baltia vide» dalībai konkursā izveidotās SIA «CREB Rīga» iesniegtais saimnieciski visizdevīgākais piedāvājums.

SIA «Getliņi EKO» un SIA «CREB Rīga» ir kopīgi dibinājušas kopsabiedrību AS «Tīrīga», lai saskaņā ar koncesijas procedūras rezultātiem Rīgā veiktu atkritumu apsaimniekošanas sistēmas modernizāciju un ieviestu atkritumu šķirošanas risinājumus. Līdz 2019. gada 15. septembrim Rīgas pilsētas iedzīvotāji - juridiskas un fiziskas personas - ir aicināti pārslēgt līgumus par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu ar AS «Tīrīga», lai nodrošinātu pakalpojuma nepārtrauktību.

Jaunākais izdevums